Chcesz dowiedzieć się więcej o fotowoltaice? Zapoznaj się z naszą Bazą Wiedzy

Ile lat zwraca się inwestycja w panele słoneczne?

Okres zwrotu inwestycji to najczęściej 7-10 lat, w zależności od wielkości instalacji. Przy szacowaniu okresu zwrotu pamiętaj o ciągłym wzroście cen energii. Do kalkulacji nie należy używać wyłącznie dzisiejszej ceny energii, a jej średnią cenę w ciągu następnych 25 lat.

Jak to działa?

Panele słoneczne zamontowane na dachu generują prąd stały. Inwerter – urządzenie montowane w pomieszczeniu gospodarczym budynku – zamienia wytworzony z promieniowania słonecznego prąd stały na prąd zmienny, który wykorzystują domowe urządzenia. To samoobsługowe urządzenie działa w ten sposób, by w pierwszej kolejności pobierana była energia słoneczna, a dopiero potem płatna energia z zakładu energetycznego.

Jak wygląda rozliczenie z energetyką? - osoby fizyczne

W ciągu dnia zużywasz na bieżąco energię produkowaną przez instalację i nic za to nie płacisz. Niewykorzystana nadwyżka energii oddawana jest do sieci, która działa jak akumulator. Wieczorem i w nocy możesz odebrać z sieci za darmo 80% wprowadzonej wcześniej energii.

Z energetyką rozliczasz się co rok, wyłącznie za różnicę wysokości energii pobranej i oddanej do sieci, dzięki czemu niedobór z zimy równoważy się z nadwyżką z lata. Nie płacisz już za energię i przesył, a jedynie za opłaty stałe raz na 2 miesiące, przeciętnie około 20zł.

Jak wygląda rozliczenie z energetyką? - firmy

Firmy obecnie nie mogą magazynować energii w sieci, jest natomiast możliwość sprzedaży nadwyżek energii po cenie hurtowej.

Jak wygląda rozliczenie w taryfie dwustrefowej?

Rozliczenie energii jest ilościowe, nie cenowe. Za wprowadzenie 1 kWh energii w ciągu dnia do sieci przysługuje Ci do odbioru w dowolnej porze doby 0,8 kWh. Jeśli w bilansie rocznym okaże się, że pobrałeś z sieci więcej energii niż do niej oddałeś, to rozliczasz się z Energetyką wyłącznie za ten niedobór energii – proporcjonalnie do zużycia w ciągu dnia i nocy.

Czy można zarabiać na sprzedaży energii?

Osoby fizyczne nie maja możliwości zarabiania na nadwyżkach energii. Można oszczędzać taką kwotę, którą rocznie płaci się do energetyki w rachunkach za energię – najczęściej 3-4 tysiące złotych rocznie. Energii nie można odsprzedawać, dlatego instalację dobieramy zawsze do zapotrzebowania na energię.

Firmy mają możliwość sprzedaży nadwyżek energii po cenie hurtowej.

Czy to ma sens przy zmiennym prawie?

Tak. Nowe regulacje prawne nie działają wstecz, dzięki czemu warunki na które podpisujesz umowę z energetyką nie pogorszą się. Jeśli się polepszą, najczęściej będziesz miał możliwość przejścia na nowe zasady. Obecnie umowę z energetyką podpisuje się na 15 lat.

Czy akumulatory są potrzebne?

Nie. Obecnie energię można magazynować w sieci, co jest znacznie bardziej opłacalne niż instalacja z akumulatorami, które zwiększają koszt instalacji o nawet 50%.

Czy na panele słoneczne otrzymam dofinansowanie?

W związku ze znacznym spadkiem cen paneli słonecznych instalacje opłacają się już bez dofinansowania. Dotacje zostały zastąpione preferencyjnym rozliczeniem z energetyką – dzięki temu korzysta każdy Prosument, a nie tylko osoby które otrzymały dofinansowanie.

Czasami jednak Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska organizują własne programy, niestety z mocno ograniczonym budżetem i ścisłym terminem składania wniosków dlatego umowę na dofinansowanie podpisuje z nami się kilka miesięcy przed uruchomieniem naboru.

Jeśli chciałbyś skorzystać z dofinansowania poinformuj nas o tym wcześniej, w przygotujemy za Ciebie wniosek o dofinansowanie.

Czy wymiana licznika na dwukierunkowy jest płatna?

Nie. Energetyka wymienia licznik na własny koszt.

Jaka jest żywotność paneli słonecznych?

Żywotność paneli słonecznych to 25-30 lat.

Jak dużej powierzchni dachu potrzebuję?

Najczęściej na domach jednorodzinnych panele zajmują od 20 do 40 m2.

Jak montuje się panele słoneczne?

Panele fotowoltaiczne instalujemy na dachu lub na gruncie, łączymy je w całość przewodem solarnym, który następnie wpinamy do inwertera, schodząc z dachu bezinwazyjnie kominem wentylacyjnym.

Panele polikrystaliczne czy monokrystaliczne?

Najczęściej montuje się panele polikrystaliczne ze względu na najlepszy stosunek wydajności do ceny. Jeśli powierzchnia dachu jest zbyt mała, wtedy montujemy mocniejsze panele monokrystaliczne, aby moc instalacji pokryła zapotrzebowanie na energię.

Technologia Smart - każdy panel niezależny

Technologia paneli, gdzie każdy panel ma wbudowany optymalizer pozwalający na niezależne działanie każdego modułu. Rozwiązanie dobre na skomplikowane dachy z zacienieniem z kominów i wykuszy. Ze względu na wyższą cenę paneli smart – w przypadku występowania dobrych warunków nasłonecznienia na dachu zamiast nich polecamy standardową technologię poli.

Czy zimą muszę dopłacać do energii?

Nie. Energię zmagazynowaną latem wykorzystujesz zimą. Z energetyką rozliczasz się za cały rok.

Jakie są koszty utrzymania instalacji?

Panele fotowoltaiczne nie są kosztowne w utrzymaniu. Nie wymagają one czyszczenia – czyszczone są przez deszcz i wiatr. Nie jest konieczna też szczególna konserwacja i cykliczne przeglądy.

Z jakimi formalnościami wiąże się montaż paneli słonecznych?

Dokonujemy za Ciebie zgłoszenia mikroinstalacji, aby energetyka wymieniła licznik na dwukierunkowy lub dostosowała istniejący. Następnie podpisujesz drogą pocztową nową umowę kompleksową ze sprzedawcą energii i możesz uruchomić instalację.

Wszystko zrobimy za Ciebie, więc nie musisz przejmować się formalnościami.

Panele słoneczne a pogoda

Mała jeszcze ilość instalacji fotowoltaicznych w Polsce nie wynika z warunków pogodowych, lecz z braku sprzyjającego prawa, które poprawiło się dopiero w roku 2015. Polska ma bardzo dobre warunki w porównaniu do np. Skandynawii, gdzie energetyka obywatelska jest znacznie bardziej rozwinięta.

Panele słoneczne są sprawdzonym rozwiązaniem w wielu krajach Europy. Dla porównania w Niemczech, o zbliżonych warunkach pogodowych, działają już ponad 4 miliony instalacji fotowoltaicznych. W Polsce jest to około 40 tysięcy, a do roku 2020 ma powstać ich około 200 tysięcy.

Czy konstrukcja dachu wytrzyma ciężar paneli słonecznych?

Zestaw jest dobierany przez specjalistę w taki sposób, by mieć pewność, że konstrukcja dachu wytrzyma obciążenie i najsilniejsze podmuchy wiatru. Ciężar instalacji opiera się na dużej powierzchni i dla większości dachów nie stanowi dużego obciążenia.

Czy złe warunki atmosferyczne, takie jak śnieg i grad nie zniszczą paneli?

Oferowane przez nas panele są zabezpieczone hartowanym szkłem tak, że grad i zalegający śnieg nie są w stanie ich uszkodzić. Panele przed sprzedażą przechodzą w tym celu testy wytrzymałościowe.

Ile czasu trwa montaż?

W przypadku domów jednorodzinnych najczęściej 2-3 dni.

Czy mogę śledzić na bieżąco produkcję energii?

Tak. Z instalacją dostarczamy monitoring produkcji energii na telefon i komputer. Produkcję wskazuje również wyświetlacz inwertera.

Jaka jest gwarancja na panele słoneczne?

15 lat gwarancji produktowej i 25 lat gwarancji co najmniej 80% mocy początkowej

Kim jest Prosument?

To osoba jednocześnie produkująca energię i zużywająca ją na własne potrzeby.

Czym różnią się kolektory słoneczne od paneli fotowoltaicznych?

Kolektory słoneczne wykorzystywane są do ogrzewania wody użytkowej a ich działanie ogranicza się tylko do miesięcy letnich. Panele fotowoltaiczne produkują energię elektryczną przez cały rok, nawet przy zachmurzeniu, lecz wtedy ich moc spada proporcjonalnie do zachmurzenia. Fotowoltaika wyróżnia się również większą wszechstronnością zastosowania.

Ile energii elektrycznej produkuje system fotowoltaiczny?

Przy polskich warunkach pogodowych 1 kW instalacji fotowoltaicznej jest w stanie wyprodukować w ciągu roku od 850 do 1050 kWh

Czy w przypadku awarii prądu w energetyce, będę miał w domu prąd?

Nie. Instalacja połączona z siecią w takiej sytuacji nie może pracować i automatycznie się wyłącza.

Czy mogę ogrzewać wodę przy pomocy paneli słonecznych?

W przypadku podłączenia elektrycznego podgrzewacza wody możliwe jest grzanie wody do celów użytkowych z wykorzystaniem paneli słonecznych.

Podstawowe parametry paneli słonecznych

Waga razem z konstrukcją – 20 kg

Wymiary – 1,7m x 1m

Moc – 280-310 W

Z czego składa się instalacja?

– panele słoneczne

– konstrukcja montażowa

– inwerter

– zabezpieczenia i akcesoria montażowe

Czy muszę mieć pozwolenie?

Nie. Nie potrzebujesz pozwolenia na budowę ani koncesji, nie musisz też zgłaszać prac budowlanych.

Czy mogę skorzystać z leasingu lub kredytu?

Tak. Więcej szczegółów odnośnie oferty finansowania udzielamy telefonicznie.