Blog Layout

Jak zabezpieczyć instalację fotowoltaiczną?

mar 01, 2024

Podczas tworzenia instalacji PV konieczne staje się zastosowanie rozwiązań zapewniających jej bezpieczeństwo. Jakie zabezpieczenia do fotowoltaiki należy wziąć pod uwagę w trakcie projektowania i montażu takiego systemu? Wśród obszarów, które trzeba uwzględnić, można wyróżnić ochronę m.in. przeciwprzepięciową, przeciwprzetężeniową czy przeciwpożarową. Z dalszej części tego artykułu dowiesz się, jak zabezpieczyć instalację fotowoltaiczną, aby zapewnić jej niezawodne funkcjonowanie i możliwość efektywnej pracy.


Fotowoltaika – jakie zabezpieczenia wybrać? Potencjalne zagrożenia


Skomplikowany charakter instalacji fotowoltaicznych sprawia, że są one podatne na szereg zagrożeń. Ich rozpoznanie jest niezbędne do tego, by móc odpowiedzieć na pytanie o to, jakie zabezpieczenia do fotowoltaiki są koniecznością. Wśród zjawisk stanowiących zagrożenie dla instalacji PV można wyróżnić m.in.:


  • pożary,
  • przeciążenia,
  • zwarcia,
  • przepięcia,
  • wyładowania atmosferyczne.


Znając podstawowe czynniki ryzyka w przypadku systemów PV, możemy przejść do omówienia zabezpieczeń, w jakie należy tego rodzaju instalacje wyposażyć.


O jakie zabezpieczenia do fotowoltaiki należy zadbać?


Każdy doświadczony instalator powinien mieć dogłębną wiedzę na temat tego, jak zabezpieczyć instalację fotowoltaiczną. Umiejętności monterów są kluczowym aspektem decydującym o tym, czy tworzony przez nich system PV będzie w stanie działać bezawaryjnie. Znajomość tego, jakie zabezpieczenia do fotowoltaiki są potrzebne, jest jednak cenna także dla inwestorów. Dlatego przyjrzyjmy się bliżej temu, jakie rozwiązania wykorzystuje się w celu zapewnienia instalacji PV odpowiedniej ochrony.


Rozważając, jakie zabezpieczenia instalacji fotowoltaicznej są obligatoryjne, należy skupić się na zabezpieczeniach AC i DC. Ich rolę odgrywają najczęściej:


  • ograniczniki przepięć,
  • wyłączniki i bezpieczniki,
  • rozłączniki.

Za sprawą tego rodzaju urządzeń możliwe jest zapewnienie instalacji odpowiedniej ochrony:

  • przeciwpożarowej,
  • przeciwprzetężeniowej,
  • przeciwprzepięciowej,
  • odgromowej.

Przeanalizujmy, w jaki sposób zadbać o ochronę instalacji PV w każdym z tych obszarów.


Jak zabezpieczyć instalację fotowoltaiczną przed pożarem?


Jednym z kluczowych obszarów, który trzeba uwzględnić, zastanawiając się, jakie zabezpieczenia do instalacji fotowoltaicznej wybrać, jest ochrona przeciwpożarowa. Jest to związane nie tylko z racjonalną ostrożnością, ale także wymogami prawnymi, które wynikają z rozporządzenia, jakie weszło w życie w 2020 roku. Zgodnie z nim, każdy projekt instalacji PV powyżej 6,5 kW musi zostać uzgodniony z rzeczoznawcą do spraw przeciwpożarowych.


Jakie zabezpieczenia do fotowoltaiki stosuje się w celu zapewnienia jej ochrony przeciwpożarowej? Najważniejszym urządzeniem w tym kontekście jest wyłącznik przeciwpożarowy. Jego głównym zadaniem jest przerwanie obwodu DC w momencie wystąpienia pożaru lub awarii sieci. Dzięki zastosowaniu tego rozwiązania strażacy mogą podjąć interwencję gaśniczą bez narażania się na porażenie prądem. Oznacza to, że posiadająca zabezpieczenie przeciwpożarowe fotowoltaika staje się znacznie mniejszym zagrożeniem dla ratowników ze Straży Pożarnej.


Ochrona przeciwprzetężeniowa – jakie zabezpieczenia instalacji fotowoltaicznej wybrać?


Istotnym ryzykiem dla instalacji fotowoltaicznej jest występowanie zwarć i przeciążeń, zwanych zbiorczo przetężeniami. Sposób na zabezpieczenie systemu PV przed tego rodzaju niepożądanymi zjawiskami stanowi najczęściej zastosowanie wyłączników nadprądowych, a także bezpieczników z wkładką topikową. Co jednak istotne, w rzeczywistości tego rodzaju zabezpieczenia wykorzystuje się w przypadku instalacji zawierających więcej niż trzy łańcuchy paneli połączonych ze sobą równolegle. Z uwagi na to, zazwyczaj domowa fotowoltaika nie wymaga implementacji tego rodzaju zabezpieczeń.


Jak zabezpieczyć instalację fotowoltaiczną przed przepięciami?


Do zagrożeń, na które narażona jest instalacja PV, zaliczają się również przepięcia. Mianem przepięcia określa się zjawisko polegające na wzroście napięcia ponad maksymalną wartość napięcia danej instalacji. W celu zapewnienia fotowoltaice ochrony przeciwprzepięciowej wykorzystuje się urządzenia, zwane ogranicznikami przepięć SPD. Są one montowane zarówno po stronie AC, jak i DC, w bliskim sąsiedztwie zabezpieczanego obiektu.


Fotowoltaika – jakie zabezpieczenia do ochrony odgromowej się stosuje?


Innym istotnym obszarem, o który należy zadbać w przypadku fotowoltaiki, jest odpowiednia ochrona odgromowa. Ma ona na celu ochronę instalacji przed negatywnymi konsekwencjami działania prądów piorunowych. Zabezpieczenie systemu PV przed nimi wymaga stworzenia skutecznej zewnętrznej instalacji odgromowej, wewnętrznej ochrony przeciwprzepięciowej oraz instalacji wyrównania potencjałów. Funkcję zabezpieczeń odgromowych pełnią zazwyczaj tzw. zwody pionowe i poziome.


Podsumowanie


Kiedy rozważamy to, jakie zabezpieczenia do fotowoltaiki są potrzebne, musimy pamiętać o tym, że odpowiednia ochrona instalacji PV powinna być wieloobszarowa. W kontekście systemów PV należy zadbać m.in. o ochronę przeciwpożarową, przeciwprzetężeniową, przeciwprzepięciową oraz odgromową. Z uwagi na złożoność zagadnienia, jakim jest to, jak zabezpieczyć instalację fotowoltaiczną, warto powierzyć zaprojektowanie i montaż tego rodzaju systemu doświadczonym specjalistom. W Soltech Energy od lat świadczymy kompleksowe usługi fotowoltaiczne, realizując od A do Z przedsięwzięcia związane z tym obszarem m.in. dla Klientów indywidualnych, firm czy rolników. Profesjonalna wiedza i doświadczenie pozwalają nam tworzyć niezawodne, efektywne i bezpieczne instalacje PV.

Interesuje Cię fachowe wsparcie z zakresu: fotowoltaika Poznań? Zachęcamy do kontaktu!

Autor: Maciej Rolski 29 Mar, 2024
Potrzebujesz wskazówek na temat tego, jaki kąt nachylenia paneli fotowoltaicznych będzie właściwy? ✔️ Podpowiedzi znajdziesz w tym artykule ✔️ Sprawdź!
Autor: Maciej Rolski 21 Mar, 2024
Zastanawiasz się, jakie rozwiązanie będzie dla Ciebie lepsze: falownik jednofazowy czy trójfazowy? ✔️ Odpowiedź znajdziesz w naszym artykule ✔️ Sprawdź!
01 Mar, 2024
Chcesz dowiedzieć się więcej na temat tego, co to jest falownik i na jakiej zasadzie działa? ✔️ Wyjaśniamy to w naszym artykule ✔️ Sprawdź!
Share by: