Mój Prąd

Program mój prąd 2023 z Soltech Energy - pomagamy w uzyskaniu dopłat do fotowoltaiki


Jeśli potrzebujesz pomocy w złożeniu wniosku, w Soltech Energy oferujemy w tym zakresie pełne wsparcie. Jeśli masz pytania lub chcesz zlecić nam przygotowanie wniosku, skontaktuj się z nami przez Formularz kontaktowy 

Zadzwoń: 537-438-242


22 kwietnia 2023 roku ruszył nabór wniosków o dotację w piątej edycji programu Mój Prąd. To rządowy program realizowany ze środków Unii Europejskiej, który jako główny cel ma wsparcie energetyki prosumenckiej w Polsce. Do dofinansowania kwalifikują się instalacje fotowoltaiczne, które powstały po 1 lutego 2020 roku. W piątej edycji programu Mój Prąd wprowadzono pewne zmiany.

Jakie warunki trzeba spełnić? Kto może złożyć wniosek dofinansowanie do prądu? Jak to zrobić? Poniżej prezentujemy najważniejsze kryteria oraz odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania. Mamy nadzieję, że zamieszczone na naszej stronie informacje przybliżą Państwu zasady i zakres programu.

Soltech Energy oferuje również pomoc w wypełnieniu wniosku oraz wszelkich formalnościach. Do tej pory mamy 100% skuteczności – wszystkie złożone przez nas wnioski zostały pozytywnie rozpatrzone w programie Mój Prąd. Zaufaj naszemu doświadczeniu!


Co to jest program Mój Prąd?

Energetyka prosumencka, dla której bezpośrednim wsparciem ma być program Mój Prąd, to system oparty na założeniu, że prąd wytwarzany jest przez jego odbiorców. To również próba przyczynienia się do realizacji krajowego celu dotyczącego odnawialnych źródeł energii w wytwarzaniu i konsumpcji energii.

Program skierowany jest do gospodarstw domowych w całej Polsce i polega na dofinansowaniu zakupu i montażu mikroinstalacji fotowoltaicznych o mocy od 2kW do 10 kW, zasilających istniejące budynki mieszkalne.

To już piąta edycja programu. Tym razem budżet wynosi 1 355 000 tysięcy złotych, ale Ministerstwo zapowiada, że może zostać powiększony. Nie oznacza to jednak, że warto czekać ze złożeniem wniosku. Wręcz przeciwnie: dokumenty najlepiej składać w pierwszym możliwym terminie – program jest popularnym źródłem dofinansowań. Wystarczy wspomnieć, że w pierwszych trzech edycjach ze wsparcia skorzystało blisko 450 tysięcy gospodarstw domowych.

Edycja, która wystartowała w połowie kwietnia, potrwa do wyczerpania puli pieniężnej. Nabór wniosków prowadzony jest w trybie ciągłym drogą elektroniczną.


Net-billing - co to takiego?

Jedną z najistotniejszych zmian w piątej edycji programu Mój prąd jest system net-billing. To nowy system rozliczeń z Operatorem Sieci Dystrybucyjnej. Obowiązuje prosumentów, którzy swoje wnioski o przyłączenie do sieci złożyli po 1 kwietnia 2022. Rozliczenia Operatora z prosumentem będą od teraz odbywały się od teraz w PLN, a nie jak do tej pory – w kWh.


Dla kogo dofinansowanie z programu Mój Prąd?

Tak jak do tej pory, z programu mogą skorzystać określeni wnioskodawcy. Najczęściej pojawiają się pytania o możliwość wnioskowania przez wspólnoty mieszkaniowe, rolników oraz firmy.

Do programu Mój Prąd mogą przystąpić wyłącznie osoby fizyczne, które zakupią i zamontują mikroinstalację fotowoltaiczną wyłącznie na potrzeby własnego budynku mieszkalnego (po 1 lutego 2020 r.). Moc instalacji PV może mieć od 2kW do 10 kW (produkcji energii elektrycznej mikroinstalacji fotowoltaicznej). Dofinansowanie udziela się na przedsięwzięcia zakończone przed dniem złożenia wniosku o dofinansowanie. Warunkiem wypłaty dofinansowania jest pozytywne rozpatrzenie wniosku.

·    Rolnicy MOGĄ skorzystać z programu Mój Prąd POD WARUNKIEM, że wytworzoną energię przeznaczą wyłącznie na potrzeby gospodarstwa domowego. Jeśli instalacja fotowoltaiczna zasila zarówno dom, jak i gospodarstwo rolne, wówczas konieczne będzie zamontowanie 2 oddzielnych liczników.

·    Wspólnoty mieszkaniowe NIE MOGĄ skorzystać z dofinansowania w programie. Oferta skierowana jest tylko i wyłącznie do jednorodzinnych gospodarstw domowych.

·    Przedsiębiorcy NIE MOGĄ wnioskować o dotację. Osoba prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą może skorzystać z programu pod warunkiem, że zgłosi się do niego jako osoba fizyczna. Wówczas nie może jednak odliczyć kosztów instalacji od kosztów prowadzenia działalności.


Mój Prąd 5.0 - co jest potrzebne, aby złożyć wniosek?

Aby otrzymać dotację w ramach Programu Mój Prąd, należy przygotować dokumenty z poniższej listy:

  • kopia faktury/faktur za dostawę i montaż instalacji fotowoltaicznej,
  • dowód zapłaty faktury lub oświadczenie o dokonanej wpłacie,
  • zaświadczenie Operatora Sieci Dystrybucyjnej potwierdzające datę przyłączenia instalacji PV do sieci wraz z numerem Punktu Poboru Mocy, w którym go zainstalowano (według wzoru na stronie Programu Mój Prąd),
  • pełnomocnictwo – jeśli wniosek składany jest w imieniu osoby fizycznej ubiegającej się o dofinansowanie (według wzoru na stronie Programu Mój Prąd).


Mój Prąd - jak długo trwa rozpatrzenie wniosku?

Czas rozpatrywania wniosków jest w dużej mierze uzależniony od ich ilości w konkretnym okresie. NFOŚiGW informuje, że orientacyjny czas w przypadku wpłynięcia:

  • ≤ 500 wniosków o dofinansowanie – wynosi do 30 dni od daty złożenia prawidłowego wniosku,
  • 500-1000 wniosków o dofinansowanie – do 45 dni,
  • 1000-1500 wniosków o dofinansowanie – do 60 dni,
  • ≥ 1500 wniosków o dofinansowanie – do 75 dni.

Mój prąd ile trwa rozpatrzenie wniosku? Oczywiście czas ten może nieco się wydłużyć (w przypadku wpłynięcia ponad 2000 wniosków tygodniowo).

Powiadomienie o pozytywnym rozpatrzeniu wniosków dostarczane jest drogą elektroniczną. Beneficjent otrzymuje umowę o dofinansowanie. Pieniądze wpływają na konto prosumenta wskazane we wniosku po podpisaniu i odesłaniu umowy.



Czy dotacja Mój Prąd jest opodatkowana?

Dotacje otrzymane w ramach programu Mój Prąd nie podlegają opodatkowaniu. Podatnik nie musi wykazywać ich w zeznaniu rocznym PIT, a cała kwota dofinansowania jest kwotą „na rękę”. Regulacje prawne w tym zakresie wprowadzono 23 listopada 2019 roku. Zwolnienie z PIT obowiązuje wszelkie dotacje i świadczenie bezzwrotne pochodzące ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej na przygotowanie dokumentacji oraz realizację przedsięwzięć.



Mój Prąd - co to są koszty kwalifikowane?

Mój prąd 5.0 ile zwrotu? Beneficjent w ramach dotacji może otrzymać do 50% kosztów kwalifikowanych (zł brutto). Są to koszty poniesione na zakup i montaż instalacji fotowoltaicznej i są równe kosztom całkowitym.



Czy można łączyć Mój Prąd i Czyste Powietrze?

Do tej pory nie było możliwości łączenia dotacji z programu "Mój Prąd" z dofinansowaniem uzyskanym w ramach programu "Czyste Powietrze". Jednak od 20 października program "Mój Prąd" uległ zmianie, co umożliwia osobom, które wcześniej otrzymały wsparcie finansowe na fotowoltaikę, składanie wniosków w ramach "Mój Prąd" o dotacje, ale tylko na dodatkowe urządzenia, takie jak magazyny energii lub ciepła, pompy ciepła, systemy EMS/HEMS oraz kolektory słoneczne.



Mój Prąd a ulga termomodernizacyjna

Można połączyć dotację z programu Mój Prąd z ulgą termomodernizacyjną, w której odliczysz instalację fotowoltaiczną od podstawy podatku. W tym przypadku kwotę przestawioną do odliczenia podatku musisz pomniejszyć o kwotę otrzymanego dofinansowania.


Gdzie i jak złożyć wniosek w programie Mój Prąd?

Wniosek o dofinansowanie w programie Mój Prąd składa się wyłącznie w formie elektronicznej przez Generator Wniosków o Dofinansowanie (GWD). Niezbędny w tym procesie jest profil zaufany lub e-dowód. Nie ma możliwości składania wniosków w formie papierowej, takie dokumenty będą odrzucane. Wniosek można złożyć samodzielnie lub formalnie upoważniając do tego inną osobę lub podmiot.

Nabór wniosków trwa od 15 kwietnia 2021 r. do wyczerpania środków. Warto się spieszyć, ponieważ obowiązuje zasada „kto pierwszy, ten lepszy”.


Soltech Energy - pomoc w uzyskaniu dotacji

Jeśli potrzebujesz pomocy w przygotowaniu i złożeniu wniosku o dofinansowanie w programie Mój Prąd, w Soltech Energy oferujemy w tym zakresie pełne wsparcie. Na podstawie upoważnienia przygotujemy niezbędne formalności i złożymy wniosek w Twoim imieniu. Nasze wieloletnie doświadczenie i ciągłe trzymanie ręki na pulsie zmian sprawiają, ze dotychczas wszystkie złożone przez nas wnioski rozpatrywane były pozytywnie. Jeśli masz pytania lub chcesz zlecić nam przygotowanie wniosku, skontaktuj się z nami przez Formularz kontaktowy dostępny na naszej stronie. Zapytaj również o zwiększenie produkcji energii elektrycznej.


  • Jakie są zmiany w 5 edycji programu „Mój Prąd”

    Regulamin piątej edycji dotacji „Mój Prąd” przyniósł wiele zmian dla Beneficjentów. Obecnie głównym kryterium pozyskania dotacji jest sposób rozliczania energii wyprodukowanej w instalacji fotowoltaicznej. Z dotacji mogą skorzystać jedynie Beneficjenci, którzy rozliczają energię w systemie net-billing bądź przejdą na ten system rozliczeń. Przypominamy, że system ten został wprowadzony od 01.04 i zastąpił obecnie obowiązujący system net-metering. Kolejną zmianą jest rozszerzenie listy urządzeń, które objęte zostaną dotacja o urządzenia służące do magazynowania ciepła i energii oraz systemy zarządzania energią HEMS/EMS. Dość zaskakującą zmianą jest możliwość ponownego otrzymania dotacji w zmniejszonej kwocie dla Beneficjentów, którzy skorzystali z dotacji w poprzednich naborach pod warunkiem przejścia na nowy system rozliczeń – net-billing.

  • Kto może ubiegać się o dofinansowanie w programie Mój Prąd?

    W nowym Programie dotacji Mój Prąd z dotacji mogą skorzystać tylko prosumenci, którzy rozliczają energię w systemie net-billing bądź Ci, którzy przejdą ze starego systemu rozliczeń na net-billing. Program skierowany jest wyłącznie do gospodarstw domowych, wytwarzających energię na własne potrzeby. Dedykowany jest dla instalacji od 2 do 10 kW. Co istotne, wniosek nie może dotyczyć rozbudowy zainstalowanej już wcześniej instalacji fotowoltaicznej. Wnioskodawca nie może ubiegać się o dofinansowanie w również w przypadku, gdy otrzymał dotację lub jest w trakcie realizacji inwestycji w ramach innego programu, np. Czyste Powietrze lub programów lokalnych. Do dofinansowania kwalifikują się instalacje powstałe w okresie od 01.02.2020 r. do 31.12.2023 r.

  • Jaka jest wysokość dotacji w programie Mój Prąd?

    Kwota dofinansowania w przypadku zamontowania wyłącznie instalacji fotowoltaicznej wynosi 4 000 zł. Natomiast przy zamontowaniu dodatkowego urządzenia dofinansowanie na instalację fotowoltaiczną wynosi 5 000 zł. Do dodatkowych urządzeń należą:

    - urządzenia służące do magazynowania ciepła – dotacja na te urządzenia wynosi do 5 000 tyś. (zasobniki c.w.u zasilane przez pompę ciepła lub kocioł elektryczny, zasobniki c.w.u z grzałką elektryczną, bufory ciepła zasilane przez pompę ciepła lub kocioł elektryczny, bufory ciepła z grzałką elektryczną, bufory ciepła wraz z zasobnikiem c.w.u. stanowiące jedno kompletne urządzenie, pompa ciepła typu powietrze/woda tj. pompa ciepła do c.w.u. + zasobnik c.w.u. lub pompa ciepła do c.w.u. ze zintegrowanym zasobnikiem)

    - urządzenia służące do magazynowania energii - dotacja na te urządzenia wynosi do 7 500 tyś. - (magazyn energii elektrycznej – akumulator

    o pojemności minimalnej 2 kWh, cena za 1 kWh nie może przekroczyć 4 tys. zł) 

    - systemy zarządzania energią HEMS/EMS – dotacja wynosi 3 tys. zł na jedno

    przedsięwzięcie pod warunkiem zakupu i montażu magazynu energii elektrycznej lub magazynu ciepła. Maksymalna całkowita wielkość dofinansowania wynosi 20 500 zł. Z dotacji na instalację fotowoltaiczną mogą skorzystać również Beneficjenci, którzy otrzymali dotację w poprzednim naborze, pod warunkiem przejścia na nowy system rozliczeń net-billing. Wielkość dofinansowania wynosi 2 000 zł.

    Wysokość dofinansowania w formie dotacji wynosi do 50% kosztów kwalifikowanych Dotacja jest zwolniona z podatku dochodowego, więc Beneficjent otrzymuje całą przyznaną kwotę.

  • Jak długo trwa nabór wniosków?

    Aktualna edycja wystartowała 22 kwietnia 2022 – potrwa do 31.12.2023 r. lub do  wyczerpania środków w puli. Tym razem to 1 355 000 tysięcy zł. Obowiązuje zasada „kto pierwszy, ten lepszy”.

  • Kiedy można złożyć wniosek?

    Wniosek składa się po zakończonym montażu instalacji oraz po uregulowaniu formalności z Operatorem. W momencie złożenia wniosku o dofinansowanie instalacja fotowoltaiczna musi być już zamontowana i podłączona do sieci, a licznik energii wymieniony na dwukierunkowy.

  • Jakie dokumenty trzeba przygotować?

    Wniosek o dofinansowanie to tylko jeden z koniecznych dokumentów. Potrzebne będą również: kopia faktury za dostawę i montaż instalacji fotowoltaicznej, z adnotacją, dowód zapłaty faktury lub oświadczenie o dokonanej wpłacie potwierdzenie wymiany licznika przez Operatora Sieci Dystrybucyjnej

    upoważnienie – jeśli wniosek składany jest przez oddelegowaną do tego osobę lub podmiot.

    Ponieważ wniosek składany jest elektronicznie, niezbędny jest również profil zaufany lub e-dowód.

  • Czy można skorzystać z dotacji "Mój Prąd" w przypadku, gdy instalacja została zakupiona na kredyt?

    Tak. Należy przedstawić potwierdzenie opłacenia całości faktury przez bank, który finansuje instalację, przy czym musi to być kredyt udzielony na warunkach rynkowych, bez dofinansowania.

  • Czy program "Mój Prąd" łączy się z ulgą termomodernizacyjną?

    Tak, program Mój Prąd łączy się z ulgą termomodernizacyjną i otrzymuje się pełną kwotę dotacji. Dla przykładowej instalacji kosztującej 30 000 zł wysokość ulgi wylicza się w następujący sposób:



    30 000 zł – 4 000 zł = 26 000 zł (ta kwota podlega odliczeniu)

    26 000 zł * 17% = 4420 zł (tyle zaoszczędzisz w pierwszym progu podatkowym – stan na maj 2022) 


    Czyli Twój zysk to 4000 zł z programu Mój Prąd oraz 4420 zł zwrotu podatku.

  • Czy można otrzymać dotację dla dwóch instalacji w przypadku posiadania dwóch domów?

    Tak, beneficjent może złożyć więcej niż jeden wniosek. Dofinansowanie nie jest przypisane do konkretnej osoby, a do licznika dwukierunkowego w danym punkcie poboru energii.

  • Kto wypełnia wniosek?

    Możesz to zrobić samodzielnie lub skorzystać z pomocy Soltech Energy. Wypełnimy i złożymy wniosek w Twoim imieniu. Mamy duże doświadczenie w realizacji programu Mój Prąd. Pozyskaliśmy dofinansowanie dla 100% złożonych przez nas w tym programie wniosków. Jeśli chcesz, żebyśmy złożyli wniosek o dotację w programie Mój Prąd w Twoim imieniu, skontaktuj się z nami.

Share by: