Czy rozbudowa fotowoltaiki jest możliwa?
Rozbudowa fotowoltaiki jest zagadnieniem, które interesuje wielu inwestorów pragnących dodatkowo zwiększyć pulę korzyści, jakie przynosi ich instalacja PV. Rodzi ono wiele pytań związanych m.in. z tym, czy takie powiększenie systemu fotowoltaicznego jest możliwe, a jeśli tak, to w jaki sposób można tego dokonać i o czym należy pamiętać podczas planowania tego rodzaju przedsięwzięcia. W dalszej części tego artykułu przyjrzymy się bliżej tematowi rozbudowy instalacji fotowoltaicznej i przeanalizujemy najważniejsze kwestie z nim związane.
Czy można rozbudować instalację fotowoltaiczną?
Na samym warto od razu zaznaczyć, że rozbudowa fotowoltaiki zazwyczaj jak najbardziej jest możliwa, ważne jest tylko to, aby przeprowadzić ją w sposób rozsądny i bezpieczny. Należy przy tym pamiętać, że tworzenie zbyt rozbudowanej instalacji fotowoltaicznej w stosunku do realnych potrzeb inwestora jest zwyczajnie nieopłacalne. Co może w takim razie wpływać na to, że warto zwiększyć moc instalacji PV? Na zasadność rozbudowy fotowoltaiki może mieć wpływ wiele czynników, w tym m.in.:
- zwiększenie zapotrzebowania energetycznego,
- chęć rozbudowania instalacji grzewczej budynku np. o pompę ciepła,
- plany wyposażenia budynku np. w system klimatyzacji.
Istnieje wiele powodów, które mogą skłaniać właścicieli budynków do rozważania tego, czy można dołożyć panele fotowoltaiczne w celu zwiększenia potencjału wytwórczego instalacji PV. Niezależnie jednak od tego, jakie motywacje towarzyszą inwestorowi, powinien on zadbać o odpowiednie zaplanowanie rozbudowy fotowoltaiki i powierzenie jej doświadczonym specjalistom.
Jak rozbudować instalację fotowoltaiczną w prawidłowy sposób?
Wielu inwestorów, którzy zastanawiają się nad tym, jak rozbudować instalację fotowoltaiczną, wyobraża sobie to przedsięwzięcie po prostu jako dołożenie paneli fotowoltaicznych do istniejącego obecnie systemu. W rzeczywistości mamy jednak do czynienia z bardziej skomplikowanym procesem, który obejmuje często nie tylko zwiększenie liczby modułów, ale także np. wymianę inwertera na nowy lub zastąpienie bądź wsparcie go mikroinwerterami. Jak przygotować się do rozbudowy fotowoltaiki, aby całe przedsięwzięcie przeprowadzić w prawidłowy sposób?
Podstawową kwestią, jaką należy ustalić, jest oczekiwana moc, którą ma charakteryzować się rozbudowana instalacja PV. Najlepiej, aby w celu określenia tego parametru zrealizować profesjonalny audyt – optymalnym rozwiązaniem jest powierzenie tego zadania doświadczonemu technikowi. Pozwoli to na ocenę, ile modułów powinno obejmować dołożenie paneli fotowoltaicznych, a także czy aktualny inwerter będzie w stanie poradzić sobie z większym obciążeniem. W wielu przypadkach konieczna będzie wymiana falownika, ponieważ w praktyce ten komponent dobiera się tak, aby był dopasowany do maksymalnej mocy określonej liczby paneli fotowoltaicznych. Wynika to z faktu, że w instalacjach nie montuje się zbyt mocnych falowników „na zapas”, gdyż niedociążenie inwertera niesie za sobą negatywne skutki w postaci obniżenia jego sprawności. Często mamy do czynienia z sytuacją odwrotną, a mianowicie celowym stosowaniem inwertera o nieco mniejszej mocy nominalnej niż łączna maksymalna moc modułów PV.
Bardzo istotnym zagadnieniem, które należy rozważyć przy planowaniu rozbudowy instalacji PV, jest to, czy wykorzystamy w jej ramach inwerter centralny, czy też zdecydujemy się na mikrofalowniki. Za wyborem nowego falownika centralnego przemawia zazwyczaj chęć znalezienia odpowiedniego rozwiązania do większej instalacji, które dodatkowo będzie wiązać się z niższą ceną i prostszym montażem. Mikrofalowniki są z kolei preferowane w sytuacji, gdy inwestorowi zależy na tym, aby zapewnić sobie dużą niezależność działania poszczególnych paneli w mniejszej instalacji oraz optymalizację ich pracy, np. w warunkach większego zacienienia. Zazwyczaj przyjmuje się, że dołożenie więcej niż trzech paneli fotowoltaicznych powinno skutkować wsparciem lub wymianą obecnego falownika, ale w każdym przypadku należy rozpatrywać to w sposób indywidualny.
Rozbudowa fotowoltaiki – czy zgłoszenie lub pozwolenie na budowę są konieczne?
Istotną kwestią z perspektywy inwestora są także formalności, jakich musi dopełnić, planując rozbudowę fotowoltaiki. Przede wszystkim należy podkreślić, że w przypadku rozbudowy instalacji fotowoltaicznej nie ma potrzeby ubiegania się o pozwolenie na budowę, pod warunkiem, że po modyfikacjach nie przekroczy ona mocy 150 kW. Rozbudowa fotowoltaiki wiąże się jednak z innym obowiązkiem formalnym, a dokładniej zgłoszeniem tego faktu do operatora dystrybucyjnego elektroenergetycznego. Takie zgłoszenie musi nastąpić w ciągu 14 dni od momentu wystąpienia zmian – w innym wypadku podmiot, który nie dopełnił tego obowiązku, będzie obciążony karą w wysokości 1000 zł. Warto przy tym dodać, że operator ma możliwość odmówienia zwiększenia mocy mikroinstalacji przyłączonej do jego sieci, gdy:
- wiąże się to z zagrożeniem dla systemu elektroenergetycznego,
- brak ekonomicznych i technicznych warunków przyłączenia do sieci.
Podsumowanie
Rozbudowa fotowoltaiki jest przedsięwzięciem, które okazuje się opłacalnym pomysłem w wielu sytuacjach. Zazwyczaj jest ona podyktowana potrzebą zaspokojenia zwiększonego zapotrzebowania energetycznego wynikającego z wyposażenia obiektu w nowe systemy, takie jak np. pompa ciepła czy klimatyzacja. Należy pamiętać, że rozbudowa fotowoltaiki to nie tylko dołożenie paneli fotowoltaicznych – często wiąże się również m.in. z koniecznością wymiany falownika na mocniejszy lub wykorzystania mikroinwerterów. Warto podkreślić, że samodzielna rozbudowa instalacji fotowoltaicznej nie jest dobrym pomysłem. Optymalnym rozwiązaniem jest powierzenie jej wykwalifikowanym specjalistom, którzy od A do Z zajmą się realizacją całego procesu modernizacyjnego.
Jeśli planujesz zainwestować w fotowoltaikę lub posiadasz już instalację PV i chcesz ją rozbudować, to zachęcamy do skorzystania z oferty Soltech Energy. Jako doświadczona firma działająca od lat w branży świadczymy kompleksowe usługi z zakresu przeprowadzania procesu inwestycji w instalacje fotowoltaiczne. W ramach naszych zadań nie tylko określimy Twoje zapotrzebowanie energetyczne, co pozwoli określić optymalną moc Twojej instalacji PV po rozbudowie, przygotujemy spersonalizowany projekt i zrealizujemy montaż fotowoltaiki, ale także zajmiemy się innymi kwestiami, takimi jak m.in. pozyskanie dotacji na Twoją instalację fotowoltaiczną. Warto dodać, że prowadzimy również hurtownię fotowoltaiczną, dzięki czemu możemy zapewnić Ci sprawdzone komponenty w dobrej cenie. Decydując się na nie, nie musisz martwić się o takie aspekty jak m.in, żywotność paneli fotowoltaicznych czy niezawodność dobranego inwertera.
Zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą: fotowoltaika Poznań!
Interesuje Cię montaż fotowoltaiki?


