Czy można dostać dotację na fotowoltaikę będąc mieszkańcem budynku wielorodzinnego? Do tej pory nie było to możliwe, jednak za sprawą nowego programu Grant OZE, także mieszkańcy budynków wielorodzinnych mogą skorzystać z dopłat. Fundusze na Grant OZE pochodzą z Krajowego Planu Odbudowy. Celem programu jest dofinansowanie do 50% dla spółdzielni i wspólnot do budowy lub rozbudowy instalacji fotowoltaicznej oraz montażu pompy ciepła. Wnioski w programie Grant OZE są przyjmowane przez Bank Gospodarstwa Krajowego.
O grant OZE może się ubiegać inwestor, który jest właścicielem lub zarządcą budynku wielorodzinnego:
Budowa i rozbudowa odnawialnych źródeł energii w częściach wspólnych budynku:
Koszty przedsięwzięcia obejmują również wydatki przeznaczone na infrastrukturę potrzebną do prawidłowego funkcjonowania instalacji OZE.
Dotacja wynosi do 50% poniesionych wydatków
Program nie określa minimalnej lub maksymalnej mocy instalacji OZE, ale określa, że musi ona produkować energię na potrzeby wielorodzinnego budynku i musi być połączona z siecią OSD.
Dofinansowaniem nie będą mogły zostać objęte prace, które uzyskały już wsparcie w ramach innych programów. Ponadto, inwestycja nie może być rozpoczęta przed złożeniem wniosku o dofinansowanie.
Grant OZE przyznany beneficjentom prowadzącym działalność gospodarczą będzie traktowany jako pomoc de minimis, czyli forma wsparcia publicznego, którego nie trzeba zgłaszać.
Dotacja będzie działać na zasadzie refinansowania poniesionych już kosztów inwestycji. Beneficjent grantu będzie więc musiał zapłacić za całe przedsięwzięcie, a dopiero później ubiegać się o wypłatę środków z programu Grant OZE, składając osobny wniosek o rozliczenie dotacji. Kwota dofinansowania wypłacana jest w terminie 30 dni od dnia złożenia poprawnie wypełnionej dokumentacji.
Do wniosku należy dołączyć:
Wniosek o dofinansowanie:
Rozliczenie przyznanych środków (po realizacji inwestycji):
Wnioski można składać do 30 czerwca 2026 r. Będą one rozpatrywane zgodnie z kolejnością wpływu, a przewidziana budżet programu to 500 mln zł dla terenu całego kraju, dlatego warto pospieszyć się z decyzją.
Ze względu na konieczność dopełnienia wymogów formalnych, jak poprawnie przygotowana dokumentacja projektowa instalacji, warto skorzystać z naszej pomocy. Mamy ponad 10 lat doświadczenia na polskim rynku fotowoltaiki, a dla naszych klientów pozyskaliśmy już ponad 5 mln zł dotacji z różnych programów.
Jeśli chcesz otrzymać więcej informacji o programie lub jesteś zdecydowany, by skorzystać z dofinansowania, wypełnij formularz kontaktowy poniżej lub zadzwoń do naszego dedykowanego opiekuna dla programu Grant OZE:
Energia wytworzona przez prosumenta lokatorskiego rozliczana jest na 2 sposoby:
Autokonsumpcja: Za energię wytworzoną i zużytą w tej samej godzinie prosument nie jest obciążany kosztami ani zmiennymi opłatami dystrybucyjnymi. W praktyce oznacza to, że energia zużyta na bieżąco, w miejscu produkcji (autokonsumpcja) nie generuje dodatkowych kosztów w tym samym czasie.
Nadwyżki godzinowe: W przypadku, gdy ilość wytworzonej energii przewyższa tę zużywaną w danym czasie, nadwyżki energii są przeliczane przez sprzedawcę na depozyt prosumencki. Kurs przeliczeniowy jest oparty na miesięcznej rynkowej cenie energii (od lipca 2024 r. - na cenie godzinowej). Po zakończeniu okresu rozliczeniowego cała kwota zgromadzona na koncie depozytowym zostanie wypłacona na konto spółdzielni.
Pieniądze zgromadzone na koncie depozytowym mogą być przeznaczone na różne cele, takie jak uregulowanie zobowiązań związanych z zakupem energii elektrycznej przez prosumenta lub obniżenie opłat związanych z lokalami mieszkalnymi (np. na fundusz remontowy, opłaty za energię, ciepło, gaz, administrację, sprzątanie) w budynku, na którym zainstalowana jest instalacja OZE. Można również wykorzystać te środki do obniżenia opłat związanych z mieszkaniami w innych budynkach, których części wspólne zarządza ten sam prosument lokatorski. Pozostałe zasady rozliczenia pozostają zgodne z przepisami dotyczącymi prosumentów indywidualnych.
Chętnie odpowiemy na Twoje pytania i opowiemy Ci więcej przez telefon, mail lub podczas spotkania w miejscu montażu. Nie będziemy Cię do niczego namawiać - u nas audyt wykonuje technik, nie handlowiec. Na spotkaniu poznasz cenę instalacji, dowiesz się jakich oszczędności możesz się spodziewać i po ilu latach zwróci się Twoja instalacja. Przygotujemy darmową wizualizację paneli na Twoim dachu. Wypełnij formularz, a my skontaktujemy się z Tobą w ciągu 24 godzin.
Dziękujemy za wysłanie formularza.
Skontaktujemy się z Tobą w ciągu 24 godzin.
Soltech Energy
ul. Kopanina 30a
60-105 Poznań
Dofinansowania do fotowoltaiki
Zobacz naszą Politykę prywatności