Jak prawidłowo obliczyć moc instalacji fotowoltaicznej? Ile paneli fotowoltaicznych na dom?
Przed rozpoczęciem inwestycji, warto zastanowić się jakiej wielkości instalacja jest tak naprawdę potrzebna, aby pokryć roczne zużycie energii. Jak więc prawidłowo dobrać moc instalacji fotowoltaicznej do potrzeb swojego domu?
Jaka moc paneli fotowoltaicznych na dom?
Głównym parametrem, który należy wziąć pod uwagę, jest roczne zużycie energii elektrycznej. Znając tę wartość można obliczyć moc instalacji fotowoltaicznej, która będzie odpowiednia dla konkretnego gospodarstwa domowego. Do obliczenia rocznego zużycia energii elektrycznej najprościej będzie użyć rachunków za prąd, które wskazują bieżące zużycie. Istotne jest, aby uwzględnić też możliwość wzrostu zapotrzebowania na energię elektryczną, np. planowany zakup energochłonnych urządzeń lub zmiany sposobu ogrzewania na elektryczne. Dobierając moc instalacji warto sugerować się tym, że w polskich warunkach nasłonecznienia na każde zużyte rocznie 1000 kWh energii dobiera się 1,25 kWp mocy instalacji fotowoltaicznej. Jeśli więc roczne zapotrzebowanie na prąd jest równe 3000 kwH, to instalacja fotowoltaiczna powinna mieć moc 3,75 kWp.
Interesuje Cię montaż fotowoltaiki?
Fotowoltaika a kierunki świata
Kolejnym aspektem, który musi być brany pod uwagę jest lokalizacja domu oraz wielkość dachu lub działki, na której ma powstać instalacja. Najkorzystniej jeśli moduły będą zainstalowane w kierunku południowym, najlepiej pod kątem 20-45°. Przy takim ustawieniu instalacja fotowoltaiczna produkuje rocznie największą ilość energii elektrycznej. Jeśli jednak dach jest w układzie wschód/zachód produkcja energii będzie niższa o około 15-20%, więc wystarczy dołożyć 2-3 dodatkowe panele i roczna produkcja będzie taka sama, jak na południowej stronie. Konieczne jest też określenie i w miarę możliwości wyeliminowanie elementów, które mogłyby powodować zacienienie instalacji, takich jak kominy, anteny, drzewa, czy budynki sąsiadujące. Pozwoli to na precyzyjne i estetyczne rozplanowanie modułów, a także ograniczenie negatywnego wpływu cienia.
Jak dobrać moc inwertera do fotowoltaiki?
Istotny jest również prawidłowy dobór mocy inwertera. Od tego zależy z jaką efektywnością będzie pracować cały system. Moc falownika powinna być dobierana do mocy zestawu paneli fotowoltaicznych, ale również do zaleceń producenta, warunków nasłonecznienia w danym regionie, jak również orientacji paneli względem stron świata.
Określenie powyższych parametrów pozwoli na poprawne dobranie mocy instalacji, tak, aby w pełni pokrywała zapotrzebowanie danego gospodarstwa. Zainstalowanie mniejszej mocy będzie skutkować mniejszymi oszczędnościami na rachunkach za prąd. Oprócz opłat stałych, pojawią się także niewielkie opłaty za pobór energii. Z kolei, za duża moc instalacji to wyższe nakłady finansowe na inwestycję i dłuższy okres zwrotu. Oszczędności nie są większe, ponieważ nadmiar energii zostaje utracony, więc przewymiarowanie instalacji jest nieopłacalne.
Interesuje Cię montaż fotowoltaiki?


