Jaki kąt nachylenia paneli fotowoltaicznych będzie odpowiedni?
Jedną z ważnych kwestii, które należy rozstrzygnąć przy tworzeniu instalacji PV, jest to, jaki kąt nachylenia paneli fotowoltaicznych będzie optymalny w przypadku danej lokalizacji. Odpowiednie ustawienie modułów PV ma znaczenie dla wydajności całego systemu fotowoltaicznego. W dalszej części tego artykułu wyjaśnimy m.in.: pod jakim kątem panele fotowoltaiczne należy zamontować, aby fotowoltaika zapewniała możliwie satysfakcjonujące uzyski oraz czym kierować się przy ustalaniu tego parametru.
Dlaczego to, jaki kąt do fotowoltaiki przyjmiemy, ma istotne znaczenie?
Inwestorzy decydujący się na rozpoczęcie przedsięwzięcia, jakim jest stworzenie fotowoltaiki umożliwiającej produkcję energii na własny użytek, dążą do maksymalizacji czerpanych z tego systemu korzyści. Aby to było możliwe, należy zadbać o to, aby instalacja PV działała nie tylko niezawodnie, ale także możliwie jak najbardziej efektywnie. Na te „osiągi” systemu fotowoltaicznego ma wpływ szereg czynników, w tym również to, jaki kąt nachylenia paneli fotowoltaicznych względem kąta padających na nie promieni słonecznych zostanie przyjęty. Nieoptymalne ustawienie modułów sprawi bowiem, że instalacja będzie produkować mniejszą ilość energii, a więc stanie się mniej opłacalna. Nie ma więc wątpliwości, że ustalenie odpowiedzi dotyczącej tego, pod jakim kątem ustawić panele fotowoltaiczne, jest absolutnie kluczowa zarówno dla instalatora, jak i inwestora.
Jaki jest optymalny kąt nachylenia paneli fotowoltaicznych w Polsce i od czego to zależy?
Wpływ, jaki ma ustawienie modułów PV na ilość energii produkowanej przez instalację fotowoltaiczną, w naturalny sposób skłania do zastanawiania się, jak obliczyć kąt nachylenia paneli fotowoltaicznych, a także co determinuje to, że dane ich nachylenie jest korzystne. Rozważając, pod jakim kątem zamontować panele fotowoltaiczne na dachu, trzeba wziąć pod uwagę różne czynniki, takie jak np.:
- kąt nachylenia dachu, na jakim planujemy montaż modułów,
- ukierunkowanie dachu,
- lokalizację danej tworzonej instalacji PV,
- różnego rodzaju uwarunkowania lokalne.
Istnieje kilka ogólnych zasad, które przyjmuje się podczas analizy tego, jakie nachylenie paneli fotowoltaicznych oraz jaka ich orientacja będą właściwe. Jedna z tych reguł mówi, że optymalnym usytuowaniem paneli fotowoltaicznych w naszym kraju będzie skierowanie ich na południe. W dalszej kolejności polecane jest skierowanie ich na południowy wschód lub zachód, a jeszcze inną orientacją wartą rozważenia jest usytuowanie modułów na linii wschód-zachód. Za najmniej pożądaną uważa się natomiast orientację północną.
Inne ze wspomnianych ogólnych zasad dotyczą już bezpośrednio tego, jaki kąt nachylenia paneli fotowoltaicznych będzie odpowiedni w zależności m.in. od lokalizacji, w jakiej ma powstać instalacja PV. Przyjmuje się, że w przypadku:
- miejsc położonych w południowej części Polski optymalny kąt nachylenia paneli fotowoltaicznych mieści się w zakresie od 20 do 30-40 stopni,
- miejsc znajdujących się w północnej części kraju kąt nachylenia paneli powinien się zwiększać i mieścić się w zakresie od 30 do 40-50 stopni.
W uproszczeniu można uznać, iż „złotym środkiem”, jeśli chodzi o to, pod jakim kątem ustawić panele fotowoltaiczne na dachu, jest 35-36 stopni przy południowej orientacji instalacji PV. W kontekście systemów zorientowanych w kierunku wschód-zachód mówi się natomiast o tym, że kąt nachylenia paneli nie powinien być większy niż 30 stopni. Należy przy tym wyraźnie podkreślić, że wspomniane wartości są pewnym ogólnym założeniem, a precyzyjne ustalenie tego, jaki jest optymalny kąt nachylenia paneli fotowoltaicznych w przypadku konkretnej instalacji, powinno być efektem profesjonalnej analizy i obliczeń przeprowadzonych przez doświadczonych specjalistów.
Podsumowanie
Na poziom uzysków osiąganych przez instalację fotowoltaiczną mają wpływ różne czynniki. Jednym z aspektów, który należy wziąć w tym kontekście pod uwagę, jest kąt nachylenia paneli fotowoltaicznych. To, jaki kąt do fotowoltaiki najlepiej się sprawdzi, zależy od różnych kwestii, takich jak np. lokalizacja danej instalacji czy nachylenie i ukierunkowanie dachu, na jakim ma znaleźć się system PV. W ogólności często przyjmuje się, że optymalna wartość kąta nachylenia paneli fotowoltaicznych jest równa ok. 35 stopni dla orientacji południowej oraz do 30 stopni dla instalacji zorientowanych w kierunku wschód-zachód. Jest to jednak duże uproszczenie – ostateczna analiza i podjęta na jej podstawie decyzja dotycząca tego, pod jakim kątem zamontować panele fotowoltaiczne w ramach danej instalacji PV, powinna należeć do wykwalifikowanego instalatora posiadającego odpowiednie doświadczenie.
Jeśli interesuje Cię wsparcie fachowej firmy oferującej kompleksowe usługi z obszaru fotowoltaiki, to
zachęcamy do kontaktu z Soltech Energy. Od lat inwestorzy indywidualni, przedsiębiorcy, rolnicy oraz innego rodzaju podmioty korzystają z naszych profesjonalnych usług, w ramach których od A do Z przeprowadzamy dla nich proces inwestycji w instalację fotowoltaiczną. Nasi doświadczeni specjaliści nie tylko realizują fachowy audyt, tworzą projekt instalacji PV dopasowany do indywidualnych potrzeb Klienta oraz montują dla niego fotowoltaikę, ale także pomagają m.in. w pozyskaniu dotacji oraz załatwieniu wszelkich niezbędnych formalności. Co więcej, prowadzimy również hurtownię fotowoltaiczną, dzięki czemu
współpracujący z nami Klienci mają dostęp do wysokiej jakości komponentów w korzystnych cenach. Usługi Soltech Energy to pewność, że Twoja inwestycja z obszaru:
fotowoltaika Poznań okaże się sukcesem.
Nowy tytuł


