Opłacalność fotowoltaiki - ile można zaoszczędzić?

19 kwietnia 2021
W Polsce według danych na kwiecień 2021 istnieje już niemal 460 tys. instalacji fotowoltaicznych. Taka ilość świadczy o tym, że coraz więcej osób dostrzega opłacalność tego systemu i chętnie inwestuje w odnawialne źródła energii. Własna mikroinstalacja może całkowicie pokryć zapotrzebowanie gospodarstwa domowego na energię, co z kolei wpłynie na realne oszczędności na rachunkach.

Interesuje Cię montaż fotowoltaiki?

Otrzymaj darmową wycenę

Czy fotowoltaika się opłaca?

Opłacalność fotowoltaiki opiera się przede wszystkim na jej całorocznym działaniu, niezależnie od warunków atmosferycznych czy pory roku. Latem nasłonecznienie jest bardzo intensywne i długotrwałe, a zapotrzebowanie na prąd zdecydowanie niższe, niż zimą. Możliwa jest wtedy produkcja nadwyżek energii, która zostaje zmagazynowana przez zakład energetyczny i odebrana przez inwestora w dowolnym okresie większego zapotrzebowania energetycznego, czyli głównie zimą. Przy odpowiednio dobranej mocy instalacji, możliwe jest całkowite zredukowanie rachunków za prąd do poziomu wyłącznie opłat stałych w wysokości ok. 300 zł rocznie.


Powszechnie można się spotkać z opinią, że instalacja fotowoltaiczna to bardzo duży wydatek, który zwraca się dopiero po wielu latach użytkowania. Owszem – założenie fotowoltaiki nie należy do najtańszych przedsięwzięć a całkowite koszty wahają się od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Należy jednak pamiętać, że panele fotowoltaiczne można spłacić w wygodnych, miesięcznych ratach, nie wykładając w ogóle własnych środków. Nie odczujesz tego w domowym budżecie, bo raty są wysokości podobnej do wcześniejszych rachunków za prąd. A po spłacie pożyczki cieszysz się darmowym prądem przez jeszcze kilkanaście lat. Co więcej, instalacja fotowoltaiczna jest właściwie bezobsługowa i nie wymaga serwisowania - nie generuje więc dodatkowych kosztów eksploatacyjnych.

Po jakim czasie zwraca się fotowoltaika?

Należy również pamiętać, że koszty poniesione na budowę własnej mikroinstalacji zwracają się już po 6-8 latach od chwili jej uruchomienia. Czas ten można jeszcze skrócić, korzystając z dostępnych ulg i dotacji na fotowoltaikę. Przy założeniu dalszych podwyżek cen prądu oraz skorzystaniu z ulgi termomodernizacyjnej i dotacji Mój Prąd, instalacja fotowoltaiczna zwraca się już w 5 lat, co przy 25-letniej wydajności systemu sprawia, że panele fotowoltaiczne są obecnie jedną z najbardziej opłacalnych inwestycji. Jeśli wykładasz własne pieniądze, fotowoltaikę można porównać do bezpiecznej lokaty bankowej na 15-20%. Skorzystałbyś?


Interesuje Cię montaż fotowoltaiki?

Otrzymaj darmową wycenę
Autor: Maciej Rolski 24 marca 2025
Co to jest system fotowoltaiczny off-grid i kiedy warto go wybrać ? W obliczu rosnących cen energii, coraz więcej osób zadaje sobie pytanie, jak uzyskać pełną niezależność energetyczną.
Autor: Maciej Rolski 24 marca 2025
Jakie aspekty prawne należy wziąć pod uwagę przy instalacji paneli fotowoltaicznych? Instalacja paneli fotowoltaicznych staje się coraz popularniejsza w Polsce, zarówno jako sposób na znaczące obniżenie rachunków za prąd, jak i jako ekologiczna alternatywa dla tradycyjnych źródeł energii.
Autor: Maciej Rolski 19 marca 2025
Czy warto montować panele fotowoltaiczne na dachu płaskim? Panele fotowoltaiczne na dachu płaskim to nie tylko współczesny trend, ale także krok ku przyszłości, który pozwala na znaczne oszczędności w obliczu rosnących cen energii elektrycznej. W miarę jak świadomość ekologiczna społeczeństwa wzrasta, coraz więcej osób zaczyna dostrzegać zalety montażu paneli słonecznych
Share by: