Baza wiedzy o fotowoltaice - FAQ

Zebraliśmy tu odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania

Dowiedz się więcej

Dotacja Czyste Powietrze

5000 zł dotacji

Ulga podatkowa

do 9000 zł ulgi termomodernizacyjnej

Eko raty

Zamiast płacić za prąd, spłacaj własną instalację

Program poleceń

Poleć nas, a za każdą instalację otrzymasz 1000 zł

1. Jak działa instalacja fotowoltaiczna?

Instalacja fotowoltaiczna pozwala na produkcję energii elektrycznej na własne potrzeby oraz uniezależnienie się od dostawcy prądu. Panele wykorzystując promieniowanie słoneczne generują prąd stały który po przekształceniu w prąd zmienny zasila urządzenia gospodarstwa domowego.

2. Jak wygląda rozliczenie z zakładem energetycznym?

Wyprodukowana energia elektryczna w pierwszej kolejności pokrywa Twoje bieżące zapotrzebowanie, a niewykorzystana nadwyżka energii zostaje zmagazynowana w sieci i odebrana w 80% wtedy, kiedy jej potrzebujesz. Rachunek za prąd jest wystawiany raz rocznie, a koszty roczne obniżone są do opłaty stałej w kwocie ok. 300 zł.

3. Z jakich elementów składa się instalacja?

Instalacja składa się z paneli fotowoltaicznych generujących energię elektryczną, inwertera, konstrukcji montażowej oraz zabezpieczeń przeciwpożarowych, przeciwporażeniowych i przeciwprzepięciowych.

4. Ile energii wytworzy instalacja fotowoltaiczna?

W Polsce nasłonecznienie mieści się w przedziale 1000 – 1150 kWh/m2/rok, a liczba ?słonecznych godzin? wynosi średnio 1600 godzin/rok. Instalacja o mocy 10 kW skierowana na południe wyprodukuje około 10 000 kWh energii elektrycznej.

5. Jaką moc instalacji potrzebuję?

Moc instalacji fotowoltaicznej dobierana jest pod obecne, roczne zużycie energii elektrycznej w budynku. Istotne jest określenie ukierunkowania i nachylenia połaci dachowej oraz dostępnej, niezacienionej powierzchni dachowej.

6. Kierunek i nachylenie dachu, a produkcja energii

Panele fotowoltaiczne powinny być skierowane na południe i nachylone pod kątem 30-40 stopni. Im większe jest odchylenie od tego kierunku, tym mniej energii słonecznej dociera do paneli w ciągu dnia. Instalacja skierowana na wschód lub zachód wykazuje uzyski na poziomie 80-85%.

7. Gdzie można zainstalować panele?

Instalacje fotowoltaiczne najczęściej montuje się na dachach. Specjalne systemy montażowe umożliwiają zainstalowanie paneli na praktycznie każdym rodzaju pokrycia dachowego, zarówno na dachach spadzistych, jak i płaskich, a także na gruncie.

8. Czy montaż paneli mocno ingeruje w dom?

Nie. Montaż paneli nie wpływa na konstrukcję Twojego budynku, nie naraża dachu na znaczne obciążenia, a wszelkie naruszenia pokrycia dachowego wynikające z montażu są odpowiednio zabezpieczane.

9. Czy zacieniona instalacja produkuje energię?

Tak, ale pozostałe panele na danej połaci działają zawsze z mocą tego najbardziej zacienionego, dlatego przy projektowaniu instalacji należy unikać rozmieszczania paneli w zacienionych miejscach. Można także alternatywnie wykorzystać system optymalizacji. Optymalizatory pozwalają na niezależną pracę każdego modułu dzięki czemu instalacja może pracować ze swoją możliwie największą wydajnością. Optymalizacja działa w dwóch wariantach ? pojedyncze optymalizatory pod wybrane panele lub pełna optymalizacja instalacji.

10. Jak długa jest gwarancja?

Panele ? od 10 do 15 lat gwarancji na produkt, 25 lat gwarancji wydajności moc

Inwerter ? od 5 do 12 lat gwarancji z możliwością jej przedłużenia

Konstrukcja ? 10 lat gwarancji

Montaż ? 5 lat rękojmi

11. Czy instalacja wymaga serwisowania?

Nie. Instalacje fotowoltaiczne są systemami bezobsługowymi, które nie wymagają okresowych przeglądów dla prawidłowej pracy oraz do zachowania gwarancji od producenta.

12. Czy instalacja jest odporna na warunki atmosferyczne?

Tak. Panele oraz konstrukcje montażowe są testowane pod kątem odporności na warunki atmosferyczne, takie jak deszcz, śnieg i grad, mróz, wiatr oraz na oddziaływanie promieni słonecznych.

13. Czy mogę ubezpieczyć instalacje?

Tak. Mimo, że panele fotowoltaiczne nie zwiększają ryzyka wystąpienia zdarzeń losowych, to i tak warto ubezpieczyć instalację. Nasza oferta obejmuje darmowe, roczne ubezpieczenie Twojej instalacji, które można potem przedłużyć. Ubezpieczenie nie wiąże się z dużymi kosztami.

14. Ile kosztuje instalacja?

Koszt 1 kW mocy instalacji waha się między 4 500 a 5 000 zł brutto. Na cenę końcową składają się między innymi zapotrzebowanie na energię elektryczną, preferowane podzespoły, rodzaj pokrycia dachowego, występowanie zacienienia oraz aktualnie dostępne ulgi i dotacje.

15. Jakie oszczędności przynosi fotowoltaika?

Możesz zaoszczędzić kilka tysięcy złotych rocznie. Przy minimalnie 25-letniej żywotności instalacji i stałym wzroście cen prądu, najczęściej daje to oszczędności na poziomie nawet 100 tysięcy złotych.

16. Z jakimi formalnościami wiąże się montaż paneli?

Instalację fotowoltaiczną należy zgłosić m.in. do zakładu energetycznego oraz straży pożarnej. W celu uzyskania dotacji należy złożyć wniosek o dofinansowanie. Wszystkimi niezbędnymi formalnościami zajmiemy się sami w Twoim imieniu.

17. Jak mogę sfinansować inwestycję?

Masz 2 możliwości – środki własne lub spłata w ratach. Jeśli preferujesz finansowanie w formule ratalnej, możesz skorzystać z oferty naszego partnera – banku BNP Paribas, z którym współpracujemy od 2018 roku.

18. Jaki jest okres zwrotu inwestycji?

Średni czas zwrotu instalacji to około 5 lat, a na ten okres wpływa wysokość dotacji, ulgi podatkowej, tempo wzrostu cen energii elektrycznej, ekspozycja dachu, spadek wydajności paneli oraz koszty finansowania, jeśli instalacja była zakupiona na raty.

19. Jak można obniżyć koszty inwestycji?

Decydując się na montaż paneli fotowoltaicznych możesz ubiegać się o wsparcie ze środków publicznych w ramach dotacji “Mój Prąd”, która gwarantuje dopłatę w kwocie 5 000 zł oraz ulgi podatkowej w wysokości 17%, w ramach której w praktyce zaoszczędza się najczęściej 5 000 ? 9 000 zł.

20. Dlaczego Soltech Energy?

Soltech Energy to gwarancja oszczędności, pewności i kompetencji. Wieloletnie doświadczenie całego zespołu, najwyższej jakości podzespoły z bardzo długą gwarancją, kompleksowa obsługa, ubezpieczenie gratis. Współpraca z nami to wygoda, spokój i bezpieczeństwo pracy instalacji na lata.

21. Jestem zdecydowany. Co dalej, krok po kroku?

Skontaktuj się z nami za pomocą poniższego formularza lub telefonicznie w celu umówienia darmowej konsultacji. Przedstawimy ofertę, projekt, oraz możliwe sposoby finansowania, a montaż Twojej instalacji wykona firma z wieloletnim doświadczeniem, dbająca o estetykę i jakość usługi oraz szanująca Twój czas. Nie martw się o formalności, wszystko zrobimy w Twoim imieniu, a o postępach będziesz informowany przez dedykowanego Opiekuna.

Potrzebujesz więcej wiedzy? Pobierz naszego eBooka o Fotowoltaice TUTAJ

Soltech Energy

Zostaw kontakt, oddzwonimy

Fotowoltaika Soltech Energy

Zadzwoń do nas:

 

537-438-242

883-511-211

574-022-422

Tu jest nasze biuro:

 

Adres:

ul. Kopanina 34, 60-105 Poznań

E-mail:

kontakt@soltechenergy.pl

Odwiedź nas na Facebooku:

 

lub wypełnij formularz, a oddzwonimy do Ciebie