Co to jest falownik i na jakiej zasadzie działa?

1 marca 2024

Zrozumienie zasady działania instalacji PV wymaga zapoznania się z funkcjami jej kluczowych komponentów. Wiedza na temat tego, co to jest falownik, stanowi absolutną podstawę, od której należy zacząć, aby móc „wejść głębiej” w fascynujący świat fotowoltaiki. Wynika to z faktu, że jest on nieodłącznym elementem instalacji fotowoltaicznej, który w dużym stopniu odpowiada za jej prawidłowe i efektywne funkcjonowanie. W dalszej części tego artykułu wyjaśnimy m.in. co to jest falownik i do czego służy oraz jakie rodzaje falowników można wyróżnić.


Falownik – co to jest i jaką rolę odgrywa w instalacji PV?


Instalacja fotowoltaiczna to skomplikowany system, na który składa się wiele różnych elementów. Jednym z kluczowych komponentów w jej przypadku jest falownik, zwany również inwerterem. Co to jest falownik i do czego służy w systemie PV? Najprościej rzecz ujmując, inwerterem bądź falownikiem określamy urządzenie mające za zadanie przekształcać prąd stały (DC) produkowany przez panele fotowoltaiczne pod wpływem promieniowania słonecznego na prąd przemienny (AC), charakteryzujący się parametrami zgodnymi z siecią publiczną niskiego napięcia, tzn. o napięciu 230 lub 400 V oraz częstotliwości 50 Hz. Pozwala to dostosować prąd do tego, aby zasilał urządzenia elektryczne wykorzystywane w obiekcie, takim jak np. dom jednorodzinny.

Na jakie inne zastosowanie falownika solarnego warto zwrócić uwagę? Wśród innych istotnych funkcji oferowanych przez nowoczesne inwertery można wyróżnić m.in.:


  • bieżące kontrolowanie parametrów fotowoltaiki oraz zarządzanie jej pracą,
  • optymalizację pracy paneli fotowoltaicznych pod kątem panujących warunków atmosferycznych,
  • komunikowanie się z właścicielem instalacji, w tym informowanie o występujących błędach lub awariach, co ułatwia podjęcie działań niezbędnych do tego, by uniknąć poważnych uszkodzeń i np. zachować oczekiwaną żywotność paneli fotowoltaicznych.


Rodzaje inwerterów do instalacji fotowoltaicznych

Kiedy zdajemy już sobie sprawę z tego, czym są falowniki, warto poznać ich rodzaje. Inwertery solarne można sklasyfikować według różnych kryteriów, jednak jednym z podstawowych sposobów na skategoryzowanie tego typu urządzeń jest to, jak są połączone z siecią energetyczną.


Często spotykanym rodzajem falowników są falowniki on-grid, zwane także sieciowymi. Co to jest inwerter on-grid? W ten sposób określa się urządzenia, które są połączone z siecią i mogą oddawać do niej nadwyżki energii elektrycznej wyprodukowanej przez instalację PV. Należy zaznaczyć, że w przypadku tego typu inwerterów nie ma możliwości podłączenia do magazynu energii.


Drugim typem falowników, na jakie warto zwrócić uwagę, są inwertery hybrydowe. To określenie dotyczy komponentów, które umożliwiają współpracę zarówno z siecią publiczną, jak i magazynem energii.


Ostatnim rodzajem inwerterów, jaki wyróżnia się zgodnie z tym podziałem, są tzw. falowniki off-grid, określane także mianem wyspowych. Współpracują one wyłącznie z magazynami energii i nie można ich wykorzystać do realizacji procesu oddawania nadwyżek energii do sieci energetycznej.


Podsumowanie


Znajomość tego, co to jest falownik, jaka jest jego zasada działania oraz jakie są jego podstawowe funkcje, przydaje się nie tylko instalatorom, ale także inwestorom, którzy chcieliby lepiej zrozumieć, jak działa ich instalacja fotowoltaiczna. Inwerter solarny to bez wątpienia jeden z kluczowych elementów tego rodzaju systemu, który odpowiada m.in. za przekształcanie prądu stałego produkowanego przez panele na prąd zmienny zdatny do zasilania urządzeń elektrycznych w obiekcie. W zależności od rodzaju instalacji może być ona wyposażona w inwerter: on-grid, hybrydowy lub off-grid. Niezależnie jednak od tego, jaki typ inwertera wykorzystuje dana instalacja, powinien on być wysokiej jakości urządzeniem zamontowanym przez doświadczonego specjalistę.


Jeśli planujesz inwestycję w instalację fotowoltaiczną i szukasz firmy, która od A do Z przeprowadzi to przedsięwzięcie, to zachęcamy do zapoznania się z ofertą Soltech Energy. Mamy duże doświadczenie w realizacji kompleksowych usług fotowoltaicznych na rzecz zarówno Klientów indywidualnych, jak i przedsiębiorców czy rolników. Co istotne, poza działalnością usługową prowadzimy także hurtownię fotowoltaiczną, dzięki czemu jesteśmy w stanie zaproponować współpracującym z nami inwestorom niezawodne komponenty w dobrej cenie.

Chcesz rozpocząć inwestycję z obszaru: fotowoltaika Poznań i zależy Ci, aby powierzyć jej przeprowadzenie sprawdzonym fachowcom? Zapraszamy do kontaktu!

Interesuje CIę montaż fotowoltaiki?

Otrzymaj darmową wycenę
Autor: Maciej Rolski 24 marca 2025
Co to jest system fotowoltaiczny off-grid i kiedy warto go wybrać ? W obliczu rosnących cen energii, coraz więcej osób zadaje sobie pytanie, jak uzyskać pełną niezależność energetyczną.
Autor: Maciej Rolski 24 marca 2025
Jakie aspekty prawne należy wziąć pod uwagę przy instalacji paneli fotowoltaicznych? Instalacja paneli fotowoltaicznych staje się coraz popularniejsza w Polsce, zarówno jako sposób na znaczące obniżenie rachunków za prąd, jak i jako ekologiczna alternatywa dla tradycyjnych źródeł energii.
Autor: Maciej Rolski 19 marca 2025
Czy warto montować panele fotowoltaiczne na dachu płaskim? Panele fotowoltaiczne na dachu płaskim to nie tylko współczesny trend, ale także krok ku przyszłości, który pozwala na znaczne oszczędności w obliczu rosnących cen energii elektrycznej. W miarę jak świadomość ekologiczna społeczeństwa wzrasta, coraz więcej osób zaczyna dostrzegać zalety montażu paneli słonecznych
Share by: