Lista Tier 1 - co to jest?

31 stycznia 2024

Słyszałeś o istnieniu takiego zestawienia jak lista Tier 1 Bloomberga, ale nie do końca wiesz, co to jest? Jeśli planujesz w najbliższym czasie zakup modułów PV, to zdecydowanie warto abyś zgłębił ten temat. Znajomość zasad tego branżowego rankingu oraz znajdujących się w nim producentów z pewnością przyda Ci się przy dokonywaniu wyboru paneli fotowoltaicznych. Z dalszej części naszego artykułu dowiesz się m.in. czym jest ranking Tier 1, jakie są jego reguły, a także jakie informacje można z niego uzyskać.


Lista Tier 1 Bloomberga – co to jest za zestawienie?


Nie od dziś wiadomo, że dokonując zakupu komponentów do instalacji PV, takich jak panele fotowoltaiczne, należy brać pod uwagę renomę producenta danego rozwiązania. Jak ją zweryfikować? Jednym ze sposobów na sprawdzenie, czy dany dostawca paneli PV jest wypłacalną, solidną firmą, są branżowe rankingi, takie jak lista Bloomberga Tier 1.


Czym jest ranking Tier 1? To prestiżowe, aktualizowane kwartalnie zestawienie sporządzane przez Bloomberg New Energy Finance (BNEF), które ma na celu wyłonienie najbardziej bankowalnych producentów paneli PV. Przez wysoką bankowalność należy rozumieć duże prawdopodobieństwo spłaty kredytu zaciąganego przez inwestora – dlatego też szczególnym zainteresowaniem lista Tier 1 Bloomberga cieszy się wśród podmiotów inwestujących w średnie i duże instalacje fotowoltaiczne.


To, że ranking klasyfikujący producentów paneli fotowoltaicznych Tier 1 bazuje na kryteriach finansowych, nie oznacza, że nie niesie on za sobą żadnych informacji z innych obszarów. Dokładniej będzie to widać przy przedstawianiu kryteriów, jakie musi spełnić firma, aby znaleźć się na liście Tier 1. Już na tym etapie możemy powiedzieć, że panele oferowane przez przedsiębiorstwa, których kapitał i wiarygodność pozwoliły uplasować się w kategorii Tier 1, są rozwiązaniami wartymi rozważenia. Należy przy tym wyraźnie podkreślić, że lista Bloomberga Tier 1 dotyczy producentów, a nie poszczególnych modułów PV, dlatego nie powinno się traktować tej klasyfikacji jako głównego wyznacznika przy wyborze komponentów.


Ranking Tier 1 – jakie kryteria należy spełnić, aby się w nim znaleźć?


Aby producent znalazł się na liście Tier 1 przygotowywanej przez BNEF, musi spełnić bardzo wymagające kryteria. Na które z nich warto zwrócić szczególną uwagę?


  • Producent, który chce zostać zakwalifikowany do rankingu Tier 1, musi udokumentować to, że działa na rynku paneli PV od przynajmniej pięciu lat.
  • Niezbędne jest również to, aby przez ostatnie dwa lata liczone od dnia złożenia wniosku producent miał na koncie zrealizowanych przynajmniej sześć projektów, których łączna moc musi wynosić powyżej 1,5 MW. Co istotne, wspomniane projekty musiały być finansowane przez sześć różnych banków bez regresu. Przez finansowanie bez regresu należy rozumieć sytuację, w której bank wziął na siebie całkowitą odpowiedzialność finansową za dany projekt i nie miał możliwości przeniesienia odpowiedzialności na producenta.
  • Kolejnym warunkiem, jaki musi spełnić podmiot pragnący znaleźć się na liście Tier 1, jest płynność finansowa. Producent nie może być zadłużony lub być w trakcie procesu upadłościowego.
  • Warto zauważyć także, że od firm pretendujących do miejsca w rankingu Tier 1 wymaga się posiadania samodzielnej, zautomatyzowanej produkcji, sprzedawania paneli sygnowanych własną marką, a także przeznaczania znacznych środków na inwestycje w badania i rozwój.


Jak widać, sklasyfikowanie w rankingu Tier 1 Bloomberga jest dla producentów bardzo dużym sukcesem. Wymaga to od niego finansowej stabilności i udanego zrealizowania naprawdę dużych projektów. Zaznaczmy w tym miejscu jednak ponownie – obecność producenta na liście Tier 1 nie może być traktowana jako wyznacznik jakości konkretnego panelu fotowoltaicznego. Ten sposób wykorzystywania i interpretowania rankingu odradzają sami jego twórcy, czyli BNEF.


Podsumowanie


Lista Tier 1 Bloomberga to bez wątpienia ranking, który cieszy się dużym zainteresowaniem w branży fotowoltaicznej. Wymaga on od producentów spełnienia rygorystycznych kryteriów, takich jak m.in. stabilność finansowa, udane, duże projekty finansowane przez różne banki czy samodzielna produkcja oraz sprzedaż paneli własnej marki. Mimo trudnego do zakwestionowania znaczenia listy Tier 1 dla branży, podkreśla się, że obecność producenta na tej liście nie może być uznawana za wyznacznik jakości konkretnego panelu fotowoltaicznego dostępnego w jego ofercie.

Inwestorzy prywatni i biznesowi zainteresowani wydajnymi i trwałymi instalacjami fotowoltaicznymi muszą zadbać nie tylko o jakość zastosowanych komponentów, ale także o to, aby projekt i montaż swojego systemu PV powierzyć doświadczonym, wykwalifikowanym specjalistom. Jako Soltech Energy oferujemy kompleksowe usługi z zakresu fotowoltaiki, po skorzystaniu z których nasi klienci mogą cieszyć się bezpieczną i efektywną instalacją PV. Do naszych specjalizacji zaliczają się m.in.:



Zapraszamy do kontaktu!

Interesuje Cię montaż fotowoltaiki?

Otrzymaj darmową wycenę
Autor: Maciej Rolski 24 marca 2025
Co to jest system fotowoltaiczny off-grid i kiedy warto go wybrać ? W obliczu rosnących cen energii, coraz więcej osób zadaje sobie pytanie, jak uzyskać pełną niezależność energetyczną.
Autor: Maciej Rolski 24 marca 2025
Jakie aspekty prawne należy wziąć pod uwagę przy instalacji paneli fotowoltaicznych? Instalacja paneli fotowoltaicznych staje się coraz popularniejsza w Polsce, zarówno jako sposób na znaczące obniżenie rachunków za prąd, jak i jako ekologiczna alternatywa dla tradycyjnych źródeł energii.
Autor: Maciej Rolski 19 marca 2025
Czy warto montować panele fotowoltaiczne na dachu płaskim? Panele fotowoltaiczne na dachu płaskim to nie tylko współczesny trend, ale także krok ku przyszłości, który pozwala na znaczne oszczędności w obliczu rosnących cen energii elektrycznej. W miarę jak świadomość ekologiczna społeczeństwa wzrasta, coraz więcej osób zaczyna dostrzegać zalety montażu paneli słonecznych
Share by: