Czy fotowoltaika jest bezpieczna dla zdrowia?
Czy fotowoltaika jest bezpieczna i nie oddziałuje negatywnie na zdrowie? To pytanie mogą zadawać sobie potencjalni inwestorzy, którzy szukając informacji na temat instalacji PV, natrafili na wzmianki dotyczące niepożądanego wpływu paneli fotowoltaicznych na kondycję zdrowotną właścicieli. Ile prawdy jest w tych sensacyjnych doniesieniach? W dalszej części tego artykułu przyjrzymy się bliżej tej sprawie i wyjaśnimy, czy szkodliwość fotowoltaiki jest rzeczywistym problemem, czy jedynie mitem, jakich wiele można spotkać w Internecie.
Czy fotowoltaika jest bezpieczna dla zdrowia ludzkiego?
Skąd biorą się wątpliwości na temat tego, czy fotowoltaika jest bezpieczna dla zdrowia? Ziarno niepewności, jak w wielu innych przypadkach, zasiewane jest w Internecie, gdzie trafia na podatny grunt i wzrasta „nawożone” przez kolejne posty w mediach społecznościowych. Raz puszczona w obieg informacja zaczyna żyć własnym życiem, dlatego trudno się dziwić temu, że wiele osób zadaje sobie pytanie o to, czy fotowoltaika jest szkodliwa dla zdrowia.
Rzeczywistość nie pozostawia złudzeń – instalacje fotowoltaiczne nie wpływają negatywnie na dobrostan ludzi, a informacje kwestionujące ten fakt są tak naprawdę zwykłymi mitami. Najczęściej powielany mit, który stanowi „klasyczną” podwalinę dyskusji na temat tego, czy fotowoltaika jest bezpieczna dla zdrowia, stanowi twierdzenie, że panele fotowoltaiczne wytwarzają szkodliwe dla ludzi pole magnetyczne. Ma ono przyczyniać się do wielu nieprzyjemnych dolegliwości, takich jak np. zawroty głowy, spadki nastroju, migreny czy zaburzenia snu. Czy tak jest w istocie?
Jak w przypadku wielu popularnych mitów, tak i tutaj drobny element prawdy jest obleczony w niezgodną z rzeczywistością, natomiast budzącą emocje otoczkę. Rzeczywiście, panele fotowoltaiczne generują pole magnetyczne – mamy jednak w tym przypadku z promieniowaniem niejonizującym, tzn. takim, które nie przyczynia się do niszczenia komórek w organizmie oraz do degradacji środowiska. Nie powoduje ono chorób czy dolegliwości, które wspomniany mit przypisuje fotowoltaice Co istotne, pole elektromagnetyczne jest emitowane również przez inne urządzenia elektryczne, takie jak np. telefon komórkowy czy telewizor. Zgodne ze stanowiskiem Światowej Organizacji Zdrowia emitowane ilości tego promieniowania nie wpływają negatywnie na ludzki organizm.
Fotowoltaika – czy jest szkodliwa dla środowiska?
Inny zarzut wobec fotowoltaiki mający na celu wskazanie jej szkodliwości dotyczy kwestii zanieczyszczenia środowiska. W tym przypadku również można łatwo taki zarzut skontrować, ponieważ praca instalacji fotowoltaicznej ma „zielony” charakter i wywiera pozytywny wpływ na ograniczenie emisyjności gospodarstw domowych i innych obiektów korzystających z fotowoltaiki.
Sceptycy mogą zadać w takim momencie podnieść argument związany ze śladem węglowym wynikającym z produkcji komponentów fotowoltaicznych, a także problemem z utylizacją zużytych paneli PV. Rzecz jasna, produkcja modułów fotowoltaicznych wiąże się ze śladem węglowym, aczkolwiek jego poziom jest znacznie niższy niż ten, o którym mówimy w przypadku produkcji energii z paliw kopalnych. Jeśli chodzi natomiast o kwestię utylizacji uszkodzonych lub wyeksploatowanych paneli fotowoltaicznych, to przeprowadzenie procesu utylizacji tych komponentów leży w gestii producentów, którzy są w tym obszarze objęci surowymi regulacjami.
Czy fotowoltaika jest bezpieczna dla obiektu, na którym się znajduje?
Przeciwnicy instalacji PV oprócz poddawania w wątpliwość tego, czy fotowoltaika jest zdrowa dla ludzi, podważają również bezpieczeństwo tego rodzaju systemów w kontekście obiektów, na których się je montuje. Przeglądając treści zamieszczane w Internecie, można natrafić na głosy sugerujące np. że instalacja fotowoltaiczna „przyciąga pioruny” lub drastycznie zwiększa ryzyko wystąpienia pożaru budynku. Czy autorzy takich opinii mają rację?
Prawidłowo zamontowana, oparta na solidnych komponentach oraz wyposażona w odpowiednie zabezpieczenia fotowoltaika nie niesie za sobą znacznego zagrożenia dla obiektu, na którym się znajduje. Co prawda, nie da się zupełnie wykluczyć np. ryzyka pożaru z uwagi na nieprzewidywalność warunków atmosferycznych, ale da się je w bardzo radykalny sposób ograniczyć. Kluczem jest skorzystanie z wysokiej jakości komponentów, stworzenie niezbędnych zabezpieczeń oraz – przede wszystkim – skorzystanie z usług wykwalifikowanych specjalistów mających duże doświadczenie w zakresie montażu instalacji PV.
Czy fotowoltaika jest bezpieczna? Podsumowanie
Odpowiedź na pytanie dotyczące tego, czy fotowoltaika jest bezpieczna dla zdrowia i środowiska, może być tylko jedna: tak, ale pod pewnym warunkiem. Jak brzmi ten warunek? Za projekt i montaż fotowoltaiki powinni odpowiadać kompetentni fachowcy z dużym doświadczeniem. W tę definicję doskonale wpisuje się zespół specjalistów Soltech Energy, który świadczy kompleksowe usługi fotowoltaiczne z takich obszarów jak m.in.:
Podejmując współpracę z nami, zapewniasz sobie fachowe wsparcie na każdym etapie inwestycji w instalację fotowoltaiczną. W ramach świadczonych usług zapewnimy Ci m.in.:
- profesjonalny audyt wykonany przez doświadczonego technika,
- skuteczną pomoc w pozyskaniu dotacji,
- sporządzony z uwzględnieniem Twoich potrzeb i oczekiwań projekt fotowoltaiki,
- montaż instalacji PV zrealizowany przez wykwalifikowanych monterów posiadających aktualne uprawnienia SEP/OZE.
Skorzystaj z oferty Soltech Energy i ciesz się bezpieczną, wydajną i niezawodną fotowoltaiką!
Interesuje Cię montaż fotowoltaiki?


