Ile energii wytwarza panel fotowoltaiczny?
Planujesz inwestycję w instalację PV i zastanawiasz się, ile może wynosić dzienna produkcja prądu z fotowoltaiki? Aby móc odpowiedzieć na to pytanie, trzeba wziąć pod uwagę szereg czynników, takich jak m.in. charakterystyka komponentów wykorzystanych do wykonania systemu fotowoltaicznego, moc instalacji, warunki montażowe czy choćby lokalizacja, w której ma działać planowana instalacja. Mimo że nie da się sformułować precyzyjnej, a zarazem uniwersalnej odpowiedzi, ile energii z fotowoltaiki jesteśmy w stanie uzyskać, to możliwe jest wykonanie orientacyjnych rachunków pozwalających na oszacowanie przewidywanej produkcji konkretnej instalacji.
W dalszej części tego artykułu przeanalizujemy m.in. co wpływa na to, jak kształtuje się dzienna produkcja prądu z fotowoltaiki, ile energii z fotowoltaiki można uzyskać, ile prądu wytwarza panel słoneczny o określonej mocy, a także jak sprawić, by instalacja fotowoltaiczna była w stanie zaspokoić zapotrzebowanie inwestora.
Dzienna produkcja prądu z fotowoltaiki – od czego zależy?
Zagadnienie, jakim jest dzienna produkcja prądu z fotowoltaiki, wzbudza duże zainteresowanie wśród inwestorów prywatnych i komercyjnych, którzy rozważają wzbogacenie dachu swojego budynku lub sąsiadującego z nim gruntu o instalację PV. To, ile energii z fotowoltaiki jesteśmy w stanie uzyskać zarówno w ciągu dnia, jak i w ciągu roku, zależy od wielu kwestii. Co wpływa na to, jak wygląda dzienna produkcja prądu z fotowoltaiki? Wśród istotnych czynników determinujących wydajność wytwarzania energii elektrycznej oraz ilość produkowanej energii przez instalację PV można wyróżnić m.in.:
- sprawność oraz moc paneli fotowoltaicznych wykorzystanych w ramach instalacji PV,
- technologię, na jakiej jest oparta instalacja fotowoltaiczna,
- kąt nachylenia i orientacja paneli (najkorzystniejsza jest orientacja w kierunku południowym),
- warunki pogodowe oraz panującą porę roku (i związaną z tym długość dnia),
- zacienienie modułów,
- jakość podzespołów oraz montażu instalacji – im niższy poziom wykonania systemu PV, tym większe straty w uzyskach energii, a co za tym idzie, niższa dzienna produkcja prądu z fotowoltaiki,
- lokalizację instalacji, która wiąże się m.in. z poziomem nasłonecznienia – pod tym względem w Polsce najdogodniejsze warunki panują w południowej i południowo-wschodniej części kraju
- wiek instalacji oraz jej stan techniczny.
Każdy z wyżej wymienionych aspektów wpływa na to, ile energii z fotowoltaiki może uzyskać jej właściciel.
Ile energii z fotowoltaiki można uzyskać? Sprawdź to przy użyciu kalkulatora PVGIS
Chcąc przekonać się, ile energii z fotowoltaiki można uzyskać przy określonych warunkach, warto skorzystać z opracowanego z inicjatywy Komisji Unii Europejskiej darmowego narzędzia, jakim jest kalkulator PVGIS (ang. Photovoltaic Geographical Information System). Jest to zaawansowane rozwiązanie, które dostarcza danych na temat promieniowania słonecznego oraz wydajności instalacji PV dla dowolnej lokalizacji na różnych kontynentach, w tym całej Europie i Afryce, a także np. w dużej części Azji. Ten specjalistyczny kalkulator wykorzystuje do swoich obliczeń w zakresie uzysków energii m.in.:
- dane pochodzące z wieloletnich badań realizowanych z użyciem wysokiej klasy czujników pomiarowych,
- danych dostarczanych przez geostacjonarne satelity pomiarowe.
Osoby zastanawiające się, ile energii z fotowoltaiki są w stanie uzyskać w przypadku swojej lokalizacji, mogą wykorzystać kalkulator PVGIS jako wiarygodne źródło pomocnicze przy wykonywaniu szacunkowych obliczeń potencjalnych uzysków energii z planowanej instalacji PV.
Ile prądu wytwarza panel słoneczny w instalacji PV?
Wielu inwestorów rozważających stworzenie własnej instalacji PV szuka informacji na temat tego, ile prądu wytwarza panel słoneczny. Uzyski energii z jednego panelu zależą od wielu czynników, takich jak wspomniane wcześniej m.in. nasłonecznienie, orientacja modułu względem słońca czy jego stan techniczny. Wartościową informacją w kontekście oszacowania tego, ile energii produkuje panel fotowoltaiczny, jest jego moc nominalna wyrażana w watach. Należy przy tym pamiętać, że ta moc modułu fotowoltaicznego jest określana dla tzw. standardowych warunków testowych STC (ang. Standard Test Condition). Są to ściśle określone warunki laboratoryjne – np. natężenie promieniowania słonecznego 1000 W/m² oraz temperatura ogniw 25°C – więc moc paneli w warunkach rzeczywistych będzie nieco odbiegać od tej nominalnej.
Moc nominalna może zostać jednak w większości przypadków z powodzeniem wykorzystywana do przeprowadzenia obliczeń w celach orientacyjnych. Przykładowo, informacja o tym, że moc nominalna panelu wynosi 400 W, wskazuje na fakt, że moduł PV w ciągu godziny może teoretycznie wytworzyć 400 Wh energii elektrycznej. Aby przełożyć tę informację na skalę całej instalacji, należy to, ile prądu produkuje panel słoneczny, przemnożyć przez liczbę takich paneli w systemie PV. Dodatkowo, w celu uzyskania informacji na temat tego, jaka jest dzienna produkcja prądu z fotowoltaiki, wystarczy przemnożyć ten wynik przez średnią liczbę godzin dziennego nasłonecznienia dla danej lokalizacji. Dla uproszczenia można do tych obliczeń wykorzystać średni czas występowania pełnego słońca w ciągu doby w Polsce – wynosi on ok. dwóch godzin i czterdziestu pięciu minut (pamiętaj – ta wartość jest tylko umowna i dotyczy jedynie czasu, gdy promienie padają bezpośrednio na moduły). Dysponując tymi informacjami, przeprowadzenie szacunkowych obliczeń jest bardzo proste. Dla instalacji złożonej z ośmiu modułów o mocy nominalnej 400 W każdy, średnia dzienna produkcja prądu z fotowoltaiki wyniesie 8800 Wh.
Jak zadbać o to, by dzienna produkcja prądu z fotowoltaiki była jak największa?
Chcesz zainwestować w instalację fotowoltaiczną i zależy Ci na tym, aby dzienna produkcja prądu z fotowoltaiki była możliwie na jak najwyższym poziomie? W takim razie musisz zadbać o to, aby za jej wykonanie odpowiadali wykwalifikowani specjaliści wykorzystujący w swojej pracy wysokiej klasy komponenty fotowoltaiczne. Jeśli szukasz sprawdzonej firmy, która oferuje kompleksowe usługi fotowoltaiczne, to oferta przygotowana przez Soltech Energy z pewnością Cię zainteresuje. Co warto wiedzieć na jej temat?
Jako Soltech Energy od wielu lat świadczymy kompleksowe usługi fotowoltaiczne dla różnych grup inwestorów – od Klientów indywidualnych, przez przedsiębiorstwa, po właścicieli gospodarstw rolnych. Podejmując współpracę z nami, masz pewność, że Twoim procesem inwestycyjnym od A do Z zajmą się doświadczeni specjaliści. W ramach naszych usług nie tylko zapewniamy fachowy audyt zapotrzebowania energetycznego w wykonaniu kompetentnego technika, ale także m.in. sporządzamy dostosowany do potrzeb inwestora projekt instalacji PV, gwarantujemy profesjonalnie zrealizowany montaż instalacji fotowoltaicznej przez wykwalifikowanych monterów z aktualnymi uprawnieniami SEP/OZE, pozyskujemy dotacje na fotowoltaikę czy pomagamy w załatwieniu wszelkich niezbędnych formalności związanych np. z przyłączeniem instalacji do sieci czy zgłoszeniem jej do Straży Pożarnej.
W ofercie Soltech Energy znajdują się usługi skierowane do inwestorów z różnych części Polski. Zapewniamy profesjonalne, kompleksowe wsparcie w realizacji inwestycji z takich obszarów jak m.in.:
Jeśli interesuje Cię wysoka dzienna produkcja prądu z fotowoltaiki, a także niezawodność i bezpieczeństwo Twojej instalacji PV, to serdecznie zachęcamy do podjęcia współpracy z Soltech Energy.
Nowy tytuł


