Od października 2023 zaczęły obowiązywać nowe zapisy w ustawie dotyczącej odnawialnych źródeł energii (OZE), mające na celu zachęcenie mieszkańców budynków wielolokalowych do inwestycji w fotowoltaikę prosumencką, czyli produkcji energii w ramach koncepcji tzw. „prosumenta lokatorskiego”. Wspólnoty mieszkalne, spółdzielnie mieszkaniowe i Towarzystwa Budownictwa Społecznego (TBS-y) zyskują obecnie możliwość sprzedaży nadmiaru wytworzonej energii elektrycznej. Instalacje odnawialnych źródeł energii (OZE) na budynkach spółdzielni i wspólnot, będą teraz uprawnione do otrzymywania pełnej wartości wyprodukowanej energii przesyłanej do sieci na swoje własne konto. Jest to korzystna zmiana względem poprzedniego systemu rozliczenia, w którym mieszkańcy mogli wykorzystać wygenerowaną nadwyżkę jedynie do obniżenia wysokości rachunków za prąd.
Aby skorzystać z mechanizmu prosumenta lokatorskiego, konieczne jest wykorzystywanie instalacji do pokrycia zapotrzebowania na prąd części wspólnych np. bloku, a sam budynek musi pełnić głównie funkcję mieszkalną. Mikroinstalacja o maksymalnej mocy 50 kW musi być umiejscowiona na samym budynku, na przykład na dachu, balkonie lub elewacji, lecz nie może być zlokalizowana na gruncie. Moc mikroinstalacji nie może przekraczać mocy przyłączeniowej całego budynku wielolokalowego, rozumianej jako suma mocy części wspólnej oraz wszystkich lokali.
Status prosumenta lokatorskiego można uzyskać niezależnie od momentu przyłączenia mikroinstalacji - nowe zasady rozliczeń obejmą zarówno instalacje przyłączone przed wprowadzeniem nowych przepisów, jak i te zrealizowane później. Aby uzyskać taki status, konieczne będzie złożenie wniosku u lokalnego dostawcy energii. W okresie od złożenia wniosku do jego realizacji, zgromadzone środki na koncie depozytu prosumenckiego będą traktowane zgodnie ze standardowymi zasadami obowiązującymi dla prosumentów indywidualnych.
Energia wytworzona przez prosumenta lokatorskiego rozliczana jest na 2 sposoby:
Autokonsumpcja: Za energię wytworzoną i zużytą w tej samej godzinie prosument nie jest obciązany kosztami ani zmiennymi opłatami dystrybucyjnymi. W praktyce oznacza to, że energia zużyta na bieżąco, w miejscu produkcji (autokonsumpcja) nie generuje dodatkowych kosztów w tym samym czasie.
Nadwyżki godzinowe: W przypadku, gdy ilość wytworzonej energii przewyższa tę zużywaną w danym czasie, nadwyżki energii są przeliczane przez sprzedawcę na depozyt prosumencki. Kurs przeliczeniowy jest oparty na miesięcznej rynkowej cenie energii (od lipca 2024 r. - na cenie godzinowej). Po zakończeniu okresu rozliczeniowego cała kwota zgromadzona na koncie depozytowym zostanie wypłacona na konto spółdzielni.
Pieniądze zgromadzone na koncie depozytowym mogą być przeznaczone na różne cele, takie jak uregulowanie zobowiązań związanych z zakupem energii elektrycznej przez prosumenta lub obniżenie opłat związanych z lokalami mieszkalnymi (np. na fundusz remontowy, opłaty za energię, ciepło, gaz, administrację, sprzątanie) w budynku, na którym zainstalowana jest instalacja OZE. Można również wykorzystać te środki do obniżenia opłat związanych z mieszkaniami w innych budynkach, których części wspólne zarządza ten sam prosument lokatorski. Pozostałe zasady rozliczenia pozostają zgodne z przepisami dotyczącymi prosumentów indywidualnych.
Chętnie odpowiemy na Twoje pytania i opowiemy Ci więcej przez telefon, mail lub podczas spotkania w miejscu montażu. Nie będziemy Cię do niczego namawiać - u nas audyt wykonuje technik, nie handlowiec. Na spotkaniu poznasz cenę instalacji, dowiesz się jakich oszczędności możesz się spodziewać i po ilu latach zwróci się Twoja instalacja. Przygotujemy darmową wizualizację paneli na Twoim dachu. Wypełnij formularz, a my skontaktujemy się z Tobą w ciągu 24 godzin.
Dziękujemy za wysłanie formularza.
Skontaktujemy się z Tobą w ciągu 24 godzin.
Soltech Energy
ul. Kopanina 30a
60-105 Poznań
Dofinansowania do fotowoltaiki
Zobacz naszą Politykę prywatności