Jak działa fotowoltaika?

10 maja 2022

Widok paneli fotowoltaicznych już nikogo nie dziwi. W końcu coraz więcej osób decyduje się je zamontować na swoich dachach lub w ogrodach. Wiedza o odnawialnych źródłach energii jest teraz bardzo dużą zaletą. Zastanawiasz się, dlaczego? Ponieważ pozwala nie tylko zatroszczyć się o wysokość swoich co miesięcznych rachunków za prąd, ale także o ekologię i czystość naszej planety. Czy wiesz, jak działa instalacja fotowoltaiczna? Sprawdź!


Fotowoltaika - czym jest?

Z pewnością choć raz w ostatnich miesiącach zastanawiałeś się, czym jest fotowoltaika. Intryguje Cię i intryguje instalacja fotowoltaiczna? Korzystanie z energii elektrycznej i sieci energetycznej (sieci publicznej) to powszechna sprawa. W końcu potrzebujemy jej niemalże na każdym kroku - żeby ugotować wodę na ulubioną herbatę, włączyć pranie, czy obejrzeć kolejny odcinek ulubionego serialu. Tak! Ty też jesteś konsumentem energii! Wyróżniamy:

  • prąd stały,
  • prąd zmienny,
  • prąd przemienny.

Siecią energetyczną nazywamy zbiór przewodów, które doprowadzają nam prąd z zakładu energetycznego do domu. Korzystając z sieci energetycznej niekiedy jesteśmy mocno ograniczeni. Przerwy w dostawie prądu mogą nam skutecznie utrudnić wykonywanie codziennych obowiązków i przyjemności. Co jeśli wcale nie musi tak być? Rozwiązaniem są ogniwa fotowoltaiczne i instalacje fotowoltaiczne, które pozwolą Ci cieszyć się własnym, samodzielnie wyprodukowanym prądem.

Zatem, czy wiesz, czym tak naprawdę jest fotowoltaika? Z naukowego punktu widzenia jest to nauka, która wykorzystuje odnawialne źródła energii. Nauka zajmuje się procesami związanymi z przetwarzaniem promieniowania słonecznego na energię elektryczną. Fotowoltaika bada odnawialne źródła energii i sprawdza je pod kątem produkcji energii elektrycznej.

Interesuje Cię montaż fotowoltaiki?

Otrzymaj darmową wycenę

Wykorzystywanie energii słonecznej

Energię elektryczną pozyskujemy z dobrze znanym wszystkim elektrowni, które zlokalizowane są w całej Polsce, ba! na całym świecie. Co jeśli możemy stać się bardziej niezależni? Pomogą w tym instalacje fotowoltaiczne, które promienie słoneczne zamieniają energię promieniowania słonecznego. Rosnące koszty pozyskiwania energii elektrycznej sprawia, że coraz więcej osób szuka rozwiązań, które mogą pomóc zaoszczędzić cenne złotówki. Również w związku z tym coraz więcej osób decyduje się na wytwarzanie energii elektrycznej z promieniowania słonecznego.

Musisz zdać sobie sprawę, że niezależnie od tego, jak bardzo troszczyć się o zużycie energii elektrycznej, czasami ciężko jest przewidzieć wysokość opłat stałych i wartość energii. Choć podpisujemy umowę na początku, to stawka może ulec zmianie. Aby mieć wpływ na wysokość rat i opłat warto zastanowić się nad montażem fotowoltaiki.

Obecność ogniw fotowoltaicznych pozwala nie tylko zatroszczyć się o kondycję naszej planety, ale także mają bezpośredni wpływ na rachunki za prąd. Z uwagi na ten fakt, coraz więcej osób prywatnych, jak i firm decydują się na montaż instalacji fotowoltaicznej. System fotowoltaiczny ma na celu głównie wykorzystywanie energii słonecznej w elektryczną. Co oznacza, że moduły fotowoltaiczne powinny być dobrze dobrane do Twoich oczekiwać i potrzeb.

Instalacja fotowoltaiczna - wszystko, co musisz wiedzieć

Zastanawiasz się, jak dowiedzieć się więcej o instalacjach fotowoltaicznych? Co zrobić, aby dobrze wybrać panele fotowoltaiczne? Z instalacją fotowoltaiczną wiążą się nie małe koszty. Niestety, ceny paneli fotowoltaicznych i ich montażu są zarówno zmienne, jak i różne. Aby cieszyć się z energii wyprodukowanej na Twojej działce musisz dobrze dobrać rodzaj i moc paneli. Montaż paneli powoduje wytworzenie energii elektrycznej - łatwo i tanio!

Zasada działania paneli fotowoltaicznych polega na tym, że ogniwa fotowoltaiczne, z których składają się panele, zamieniają energię słoneczną w energię elektryczną. Dlatego pamiętaj, zanim zdecydujesz się na montaż ogniw fotowoltaicznych, musisz zweryfikować opłacalność inwestycji. Konieczne jest dobranie odpowiedniej mocy i rodzaju paneli, montując instalację fotowoltaiczną.

Musisz zdać sobie również sprawę, że wybór tańszych zamienników lub komponentów może wcale nie być dobrą decyzją. W pewnej odległości czasowej może się to wiązać z koniecznością przeprowadzenia remontu i wymienienia tych elementów, co podniesie całkowity koszt instalacji fotowoltaicznej. Zatem jeśli zależy Ci na jakości instalacji fotowoltaicznej i energii elektrycznej sięgnij po wysokiej jakości produkty od sprawdzonych dostawców.

Instalacja fotowoltaiczna - kluczowe elementy

Choć najczęściej myśląc o instalacji fotowoltaicznej widzimy panele słoneczne, to warto zdać sobie sprawę, że oprócz nich na całą instalację składają się jeszcze inne elementy. Zatem co składa się na instalację odpowiadającą za domową produkcję energii elektrycznej? Są to:

  • panele słoneczne,
  • ogniwa fotowoltaiczne,
  • licznik dwukierunkowy,
  • falownik.

Dzięki tym elementom wytworzenie energii elektrycznej jest łatwiejsze i bardziej efektywnie. Montując instalację fotowoltaiczną musisz wiedzieć, że żaden z tych elementów nie może zostać pominięty. Ponieważ wpłynie to na jakość i wydajność działania instalacji fotowoltaicznej.

Ogniwa fotowoltaiczne

Czy wiesz, czym jest ogniwo fotowoltaiczne? To najmniejszy z elementów panelu fotowoltaicznego. Odpowiada on bezpośrednio za wyprodukowanie energii elektrycznej. To element półprzewodnikowy. Odpowiada on za przemianę energii promieniowa słonecznego w energię elektryczną.

Panele fotowoltaiczne

Jednym z ważniejszych elementów instalacji fotowoltaicznej są panele słoneczne. Zastanawiasz się, jakie są dostępne rodzaje tych produktów? Co je wyróżnia? Przede wszystkim musisz wiedzieć, że do produkcji prądu nie wydzielają one hałasu i co ważniejsze - pracują w czystości i w harmonii ze środowiskiem naturalnym. Na naszym rynku panele dostępne są w kilku różnych rodzajach. Do najczęściej wybieranych zaliczyć można panele monokrystaliczne oraz panele polikrystaliczne.

Pierwsze z nich panele monokrystaliczne wyróżniają się wysoką sprawnością, mają usystematyzowaną i uporządkowaną strukturę. Można o nich powiedzieć, że są bardziej skuteczne niż polikrystaliczne. Ich wydajność określa się w przedziale od 17% do 22%. Ten panel fotowoltaiczny doskonale sprawdzi się w miejscach o wysokim nasłonecznieniu, ale dostęp do niego jest utrudniony. Panele słoneczne polikrystaliczne także cechują się wysoką wydajnością i skutecznością. Promieniowanie słoneczne może być także wykorzystywane przez dostępne na rynku panele z krzemu amorficznego.

Rodzaje paneli fotowoltaicznych

Aby dowiedzieć, się jak działa instalacja fotowoltaiczna warto dowiedzieć się jaka jest główna zasada działania instalacji. Co więcej, niezbędna będzie wiedza na temat rodzajów paneli fotowoltaicznych. Dobór odpowiedniego rodzaju paneli fotowoltaicznych będzie mieć bezpośredni wpływ na jakość i wydajność instalacji.

To jakie panele będą zamontowane na Twoim dachu lub w ogrodzie powinno być podyktowane przede wszystkim rodzajem, ale i mocą urządzeń. Takie dopasowanie przełoży się na ich użyteczność i funkcjonalność. Moc instalacji fotowoltaicznej zależy niejako od wielkości instalacji fotowoltaicznej, dlatego jeśli chcesz dobrać odpowiednią siłę tych urządzeń musisz mądrze wybrać. Instalacja fotowoltaiczna powinna brać pod uwagę zapotrzebowanie energetyczne Twojej rodziny i Twojego domu. Aby to określić posługuj się wcześniejszymi rachunkami za prąd, które dadzą Ci informację, jakie jest Twoje roczne zużycie prądu.

Licznik dwukierunkowy

Ten element z kolei odpowiada za mierzenie przepływu prądu i daje możliwość rozliczenia ilości wyprodukowanej i pobranej energii. Może dokonywać pomiaru przepływu prądu w obu kierunkach.

Jak działają panele fotowoltaiczne?

Choć wydaje się inaczej, zasada działania instalacji fotowoltaicznej jest niezwykle łatwa. Panele fotowoltaiczne zbudowane z odpowiednich materiałów powinny być zlokalizowane w stronę słońca. W ten sposób absorbują one promieniowanie słoneczne. Z kolei za sprawą odpowiednich komponentów zamieniają energię promieniowania słonecznego w energię elektryczną, z której możesz korzystać podczas wykonywania codziennych czynności i obowiązków.

Jakie panele fotowoltaiczne wybrać?

Zastanawiasz się, czy warto zainwestować w fotowoltaikę? Musisz wiedzieć, że najważniejszych kryterium decyzyjnym będzie nie wielkość domu ani ilość mieszkańców, a faktyczne zużycie prądu. Pomocne w tym będą rachunki za prąd. Analizując je będziesz mógł ocenić faktyczne zapotrzebowanie i zużycie.

Jak dobrać moc instalacji fotowoltaicznej?

Odpowiednie dopasowanie mocy instalacji fotowoltaicznej przełoży się na jej funkcjonalność i użyteczność instalacji. Wybierając dobrze musisz wiedzieć, że zarówno obniżysz obecne rachunki za prąd, jak i te, które dopiero na Ciebie czekają.

Co więcej dobranie odpowiedniej mocy paneli fotowoltaicznych sprawi, że energię zużywaną podczas wykonywania najprostszych codziennych czynności będziesz mógł uzupełnić swój magazyn energii przez prąd wyprodukowany z paneli. Dzięki czemu żadne przerwy w dostawie prądu nie będą Cię dotykać.

Gdzie zamontować panele fotowoltaiczne?

Bardzo ważnym pytaniem jest lokalizacja paneli na Twojej działce. Zastanawiasz się, czy zamontować je na dachu budynku, w ogrodzie czy na specjalnych podestach? Najczęściej spotykanym rozwiązaniem jest montaż instalacji na dachu. Dlaczego? Ponieważ tam ekspozycja na słońce jest największa, co przekłada się na ilość wyprodukowanego prądu.

A co, gdy nie masz możliwości zamontować ich na dachu? Czy to oznacza, że musisz z nich zrezygnować? Oczywiście, że nie! Możesz wybrać wtedy zamontowanie ich na gruncie. Sprawdza się to doskonale wtedy, gdy chcesz założyć tzw. farmę fotowoltaiczną. Odpowiednie miejsce, dobrze przemyślane - bez cienia i o odpowiednim nasłonecznieniu przełoży się na efektywność całej instalacji. Montując panele pamiętaj, że powinny być one w miejscu, w którym nie ma zaciemnienia. Dobrze jest ustawić jest w południową stronę, to sprawi, że dotrze do nich największa liczba promieni słonecznych.

Produkcja energii a opłacalność fotowoltaiki

Nie wiesz czy magazyn energii i cały zestaw instalacji fotowoltaicznej się opłaca? Zastanawiasz się, czy ta inwestycja kiedykolwiek się zwróci? Dobrze jest zdać sobie sprawę z tego, że jest to rozwiązanie głównie dla gospodarstw domowych, gdzie rachunki za prąd i pobór energii są wysokie. Takie zapotrzebowanie na energię elektryczną sprawia, że zakup paneli jest dobrym wyjściem. Pozwala to przede wszystkim na obniżenie kosztów związanych z poborem prądu. Warto zdać sobie sprawę, że jest to rozwiązanie zdecydowanie najbardziej w miejscach, gdzie pobór prądu jest wysoki. W domach i miejscach, które wykorzystują energię słoneczną do produkcji prądu zauważą się znaczne obniżenie kosztów związanych z utrzymaniem domu.

Nie musisz się martwić, że koszt montażu i utrzymania instalacji będzie za dużym wydatkiem dla Ciebie. Dlaczego? Ponieważ nie tylko dzięki nim obniżysz rachunki za prąd elektryczny, ale także możesz skorzystać z dofinansowania, które pomoże odzyskać część kosztów poniesionych w wyniku montażu instalacji fotowoltaicznych.

Jak wykorzystać nadwyżkę energii elektrycznej?

Zastanawiasz się, co zrobić w przypadku instalacji, która produkuje za dużo prądu niż zapotrzebowanie na niego? Nadwyżkę możesz wykorzystać do podgrzewania wody. Do tego potrzebne będą pompy ciepła, które będą na bieżąco podgrzewać wodę.

Podsumowanie

Jeśli chcesz zmniejszyć rachunki za prąd i dołożyć swoją cegiełkę to ekologii warto pomyśleć o fotowoltaice. To jak działa fotowoltaika i za co odpowiedzialne są poszczególne elementy instalacji nie jest już tajemnicą. Choć koszty związane z montażem paneli fotowoltaicznych na dachu lub w ogrodzie są wysokie warto zdać sobie sprawę, że jest to inwestycja, która zwróci się po kilku latach użytkowania.


Interesuje Cię montaż fotowoltaiki?

Otrzymaj darmową wycenę
Autor: Maciej Rolski 24 marca 2025
Co to jest system fotowoltaiczny off-grid i kiedy warto go wybrać ? W obliczu rosnących cen energii, coraz więcej osób zadaje sobie pytanie, jak uzyskać pełną niezależność energetyczną.
Autor: Maciej Rolski 24 marca 2025
Jakie aspekty prawne należy wziąć pod uwagę przy instalacji paneli fotowoltaicznych? Instalacja paneli fotowoltaicznych staje się coraz popularniejsza w Polsce, zarówno jako sposób na znaczące obniżenie rachunków za prąd, jak i jako ekologiczna alternatywa dla tradycyjnych źródeł energii.
Autor: Maciej Rolski 19 marca 2025
Czy warto montować panele fotowoltaiczne na dachu płaskim? Panele fotowoltaiczne na dachu płaskim to nie tylko współczesny trend, ale także krok ku przyszłości, który pozwala na znaczne oszczędności w obliczu rosnących cen energii elektrycznej. W miarę jak świadomość ekologiczna społeczeństwa wzrasta, coraz więcej osób zaczyna dostrzegać zalety montażu paneli słonecznych
Share by: