Jak odliczyć fotowoltaikę od podatku?

20 maja 2022

Instalację fotowoltaiczną może spotkać coraz częściej w naszym otoczeniu. Panele fotowoltaiczne pojawiają się w jednorodzinnych budynkach mieszkalnych, na budynku gospodarczym czy w lokalach użytkowych. Niezależenie od tego, gdzie fotowoltaika zostanie zamontowana, musisz pamiętać, że odliczenie fotowoltaiki jest możliwe. Skorzystanie z ulgi termomodernizacyjnej wymaga jednak spełnienia kilku ważnych kryteriów. Sprawdź, jak odliczyć fotowoltaikę od podatku i ciesz się inwestycją w ekologię.


Czym jest fotowoltaika?

Z roku na rok systematycznie rośnie liczba domów i ogrodów, na których znajdują się panele fotowoltaiczne. W miejscach, w których zauważysz panele słoneczne możesz być pewny, że produkują oni swój własny prąd. Ponadto osoby, które zdecydowały się na montaż instalacji fotowoltaicznej bezpośrednio dbają o ekologię i środowisko.

Zatem, czym jest fotowoltaika? Jest to nauka, która uwagę swoją poświęca odnawialnym źródłom energii. Wykorzystuje właśnie odnawialne źródła energii do produkcji energii elektrycznej. Dzięki panelom fotowoltaicznym możliwe jest uzyskanie wpływu na to, co pokazują nam rachunki za prąd.

Interesuje Cię montaż fotowoltaiki?

Otrzymaj darmową wycenę

Instalacja fotowoltaiczna - o czym pamiętać?

Koszty instalacji fotowoltaicznych na rynku są różne, ponieważ ceny paneli słonecznych i ceny modułów fotowoltaicznych są różne oraz sama usługa montażu. Dlatego zanim zdecydujesz się na montaż ogniw fotowoltaicznych musisz zweryfikować opłacalność inwestycji, czyli dopasować rodzaj paneli oraz ich moc do Twoich indywidualnych potrzeb. Dzięki temu będziesz mógł się cieszyć własnym prądem.

Wybieranie tańszych komponentów czy zamienników może wiązać się z koniecznością ciągłych napraw i wymian. Jeśli zależy Ci na jakości instalacji fotowoltaicznej, którą będziesz produkować musisz sięgnąć po wysokiej jakości produkty od sprawdzonych dostawców.

Panele fotowoltaiczne w domu

Czy to oznacza, że musisz godzić się na najwyższe ceny dostępne na rynku? Oczywiście, że nie! Możesz decydować o kosztach, które przeznaczysz na materiały czy na ekipę montażową. Jednak nie warto obcinać kosztów jeśli chodzi o same panele słoneczne. Musisz pamiętać, że po rozporządzeniu Ministra Inwestycji w ramach ulgi termomodernizacyjnej możesz odliczyć od podatku dochodowego część kwoty, którą przeznaczysz na instalację fotowoltaiczną.

Jeśli myślisz o montażu fotowoltaiki w domu, musisz pamiętać, że na rynku dostępne są one w kilku różnych rodzajach. Wybór materiałów wpłynie nie tylko na realizację przedsięwzięcia termomodernizacyjnego, ale także sprawi, że zyskasz solidny przedmiot, służący zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych.

Suma wydatków poniesionych a kwota odliczenia podatkowego

Niestety, ceny instalacji fotowoltaicznych nie są niskie. Niekiedy mogą nawet przekroczyć możliwości niektórych gospodarstw domowych. Jednak jest to rozwiązanie, które znacząco wpłynie za Twoje opłaty za prąd. System paneli fotowoltaicznych w domach lub budynkach o wysokim zapotrzebowaniu na prąd sprawia, że opłacalność przedsięwzięcia znacznie wzrasta.

Jednak co zrobić, gdy montaż instalacji przewyższa Twoje możliwości? Czy musisz zrezygnować z tego rodzaju energii elektrycznej? Nie! Nie musisz porzucać swojego planu na produkcję energii elektrycznej. W naszym kraju obecnie istnieje możliwość uzyskania dofinansowania, które pokryje część kosztów związanych z instalacją paneli. Dzięki czemu będziesz mógł cieszyć się domowym prądem i niższymi kosztami związanymi z korzystaniem z niego. Musisz jednak pamiętać, że aby odliczyć koszty poniesione w związku z instalacją fotowoltaiki od podatku VAT musisz spełnić kilka kryteriów do końca roku podatkowego. W przeciwnym wypadku uzyskanie dofinansowania będzie trudne.

Jak odliczyć fotowoltaikę od podatku?

Aby starać się o skorzystanie z ulgi podatkowej musisz spełnić trzy najważniejsze kryteria. Przede wszystkim:

  • musisz być właścicielem lub w przypadku małżonków - współwłaścicielami domu jednorodzinnego,
  • budynek musi być domem mieszkalnym (jednorodzinnym),
  • nieruchomość musi być ukończona, co więcej - inwestycja musi być zakończona nie dłużej niż 3 lata od roku, w którym został poniesiono pierwszy wydatek na instalację fotowoltaiki.

Ulga jest skierowana do osób fizycznych, które chcą, ale z różnych powodów nie mogą pozwolić sobie na zamontowanie paneli fotowoltaicznych. Każdy, kto kwalifikuje się do ulgi, pomniejszy swoją podstawę opodatkowania i może odliczyć poniesione koszty. Od podstawy opodatkowania (rocznych dochodów) w deklaracji podatkowej odejmujemy zsumowane koszty z wykazu materiałów budowlanych - mowa tutaj o podatku dochodowym. Wówczas wychodzi nam należna kwota podatku. PIT wysyłamy do Urzędu Skarbowego.

Ulga termomodernizacyjna

Ulga termomodernizacyjna przysługuje właścicielom budynków, na których panele słoneczne zostały zamontowane. Zastanawiasz się, czy warto uwzględniać to w formularzu PIT? Musisz wiedzieć, że według danych z rozliczeń PIT za rok podatkowy 2020 z ulgi termomodernizacyjnej skorzystało ponad 450 tys. podatników, czyli ponad dwa razy więcej niż za 2019 r.

Musisz pamiętać o jednej niesamowicie ważnej rzeczy. Konieczne jest podpisanie umowy z Operatorem Sieci Dystrybucyjnej – OSD, czyli z zakładem energetycznym. Upewnij się, że umowa reguluje sprawy związane z wprowadzeniem do sieci tej energii elektrycznej, która zostanie wyprodukowana przez zamontowane na Twojej posesji panele słoneczne.

Komu przysługuje ulga termomodernizacyjna?

Zastanawiasz się, kto może odliczyć panele fotowoltaiczne? Kto może odliczyć wydatki poniesione na instalację fotowoltaiczną? Ulga przysługuje jedynie osobom, które są właścicielami lub współwłaścicielami budynku mieszkalnego.

Ulga podatkowa w zeznaniu podatkowym

Ulga termomodernizacyjna jest doliczana w momencie gdy dokonujemy rozliczenia rocznego. Z ulgi termomodernizacyjnej mogą skorzystać nie tylko osoby, które montują panele fotowoltaiczne. Warto zdać sobie sprawę, że uldze podlegają przedsięwzięcia, które poprawiają efektywność energetyczną budynku, jak np. wymiana źródła ciepła (np. montaż pompy ciepła), ocieplenie domu (termomodernizacja elewacji).

Jak dokonać odliczenia za fotowoltaikę od podatku?

Zanim zaczniesz starać się o zwrot kosztów związanych z realizacją przedsięwzięć termomodernizacyjnych musisz pamiętać, że konieczne będzie udokumentowanie poniesionych wydatków, także faktury, rachunki i inne potwierdzenia zapłat będą niezbędne, aby ustalić wysokość odliczenia.

Podsumowanie

Musisz zdać sobie sprawę z tego, że koszty, jakie pochłonie instalacja są różne i zależą od wielu różnych czynników. Wpływ na cenę będzie mieć zarówno koszt samego materiału, jak i także wynagrodzenie dla ekipy montażowej i koszty eksploatacyjne, które będziesz musiał ponieść w związku z montażem. Właśnie dlatego ostateczne koszty są dość płynne. Aby uniknąć rozczarować warto na samym początku wybrać najlepszy dla siebie rodzaj i siłę paneli. Dopasowanie typu fotowoltaiki do swoich potrzeb sprawi, że będziesz mógł cieszyć się solidną i efektywną instalacją, która wpłynie na koszty poboru energii.

Interesuje Cię montaż fotowoltaiki?

Otrzymaj darmową wycenę
Autor: Maciej Rolski 24 marca 2025
Co to jest system fotowoltaiczny off-grid i kiedy warto go wybrać ? W obliczu rosnących cen energii, coraz więcej osób zadaje sobie pytanie, jak uzyskać pełną niezależność energetyczną.
Autor: Maciej Rolski 24 marca 2025
Jakie aspekty prawne należy wziąć pod uwagę przy instalacji paneli fotowoltaicznych? Instalacja paneli fotowoltaicznych staje się coraz popularniejsza w Polsce, zarówno jako sposób na znaczące obniżenie rachunków za prąd, jak i jako ekologiczna alternatywa dla tradycyjnych źródeł energii.
Autor: Maciej Rolski 19 marca 2025
Czy warto montować panele fotowoltaiczne na dachu płaskim? Panele fotowoltaiczne na dachu płaskim to nie tylko współczesny trend, ale także krok ku przyszłości, który pozwala na znaczne oszczędności w obliczu rosnących cen energii elektrycznej. W miarę jak świadomość ekologiczna społeczeństwa wzrasta, coraz więcej osób zaczyna dostrzegać zalety montażu paneli słonecznych
Share by: