Jaki koszt fotowoltaiki na dom jednorodzinny?

13 października 2021

 

Ile kosztuje fotowoltaika na dom jednorodzinny?  By oszacować całkowitą wartość inwestycji, należy wziąć pod uwagę kilka istotnych aspektów jak: nachylenie i powierzchnia dachu (lub gruntu), zapotrzebowanie energetyczne budynku, rodzaj i jakość paneli oraz innych części PV czy otrzymane dofinansowanie na fotowoltaikę. Podpowiadamy, jaki jest orientacyjny koszt założenia fotowoltaiki dla domu jednorodzinnego i jak zwiększyć opłacalność instalacji  PV.

 

Ile kosztuje fotowoltaika dla domu jednorodzinnego?

 

Szacuje się, że średni koszt instalacji fotowoltaicznej dla domu jednorodzinnego wynosi 4-6 tys. zł brutto za kWp . Im wyższa moc instalacji, tym wyższy koszt inwestycji, ale niższa cena jednostkowa każdego 1 kWp mocy. Przykładowo, dla instalacji o mocy 5 kWp , koszt fotowoltaiki wynosi średnio 20-30 tys. zł brutto . Co wpływa na tę kwotę?

 

Koszt fotowoltaiki na dom jednorodzinny zależy od kilku czynników . Przede wszystkim od zapotrzebowania budynku na energię elektryczną i prawidłowego oszacowania mocy instalacji. Ważne są również ilość i jakość paneli, falownika i innych części niezbędnych do montażu PV. Istotne jest także umiejscowienie instalacji, a w przypadku instalacji dachowych dostępna ilość powierzchni, poziom zacienienia dachu oraz rodzaj pokrycia. Na koniec, warto pamiętać o możliwych dofinansowaniach, które mogą przyspieszyć zwrot z inwestycji i zwiększyć opłacalność fotowoltaiki.

 

Interesuje Cię montaż fotowoltaiki?

Otrzymaj darmową wycenę

Koszt części instalacji fotowoltaicznych i jej montażu

 

Oczywiście największym wydatkiem wpływającym na to, ile kosztuje fotowoltaika dla domu jednorodzinnego, są same panele fotowoltaiczne oraz inwerter (falownik), czyli najważniejszy element instalacji, odpowiadający za przekształcanie prądu stałego pochodzącego z paneli w prąd zmienny płynący w sieci. Koszt modułów i falownika to ok. 70-80% wydatków na instalację PV . Cena paneli zależy nie tylko od ich producenta, jakości czy zastosowanych technologii, ale również od mocy instalacji.

 

Ważne jest zatem prawidłowe obliczenie zapotrzebowania energetycznego budynku i dostosowania do niego mocy całej instalacji. Dzięki temu wyprodukowana energia będzie w pełni wykorzystywana, a instalacja stanie się najbardziej opłacalna. Warto pamiętać, że fotowoltaika to długofalowa inwestycja, która ma przynieść zysk przez następnie kilkanaście, a nawet więcej lat, dlatego warto zainwestować w dobrej jakości panele o dobrym stosunku ceny do jakości. Do kosztów instalacji PV należy jeszcze doliczyć  profesjonalny montaż fotowoltaiki   oraz koszt przyłączenia fotowoltaiki  do sieci. Zwykle stanowi to ok. 20-30% kosztów  całkowitych. Warto jednak zdecydować się na doświadczonych fachowców, którzy zadbają nie tylko o prawidłowe podłączenie instalacji, ale także o zgłoszenie jej do straży pożarnej i zakładu energetycznego. Sprawdź poradnik: Fotowoltaika - jaką firmę wybrać

 

Miejsce montażu paneli

 

Ważne jest miejsce montażu paneli fotowoltaicznych: na dachu lub gruncie. Pierwsze rozwiązanie będzie bardziej ekonomiczne. Optymalnie jest zamontować panele pod kątem nachylenia 35-45 stopni w kierunku południowym , następnie południowo-zachodnim lub południowo-wschodnim. Istotne, by miejsce nie było zacienione przed okoliczne drzewa, istniejące lub planowane budynki i inne obiekty architektoniczne. Jeśli z różnych względów (np. znaczne zacienienie obiektami, nietypowa budowa dachu itp.) nie można wykonać instalacji na dachu, wówczas można zamontować ją na gruncie, co wiąże się z dodatkowymi kosztami, np. zastosowania solidnej konstrukcji utrzymującej paneli na ziemi.

 

Przyłączenie instalacji do sieci

 

Dzięki przyłączeniu instalacji do sieci użytkownik staje się prosumentem , czyli osobą, która jednocześnie produkuje i odbiera wytworzoną energię. W przypadku instalacji on-grid możliwy jest odbiór nadwyżek wyprodukowanej energii z publicznej sieci. W zależności od wielkości instalacji można odebrać 80% (przy instalacji o mocy do 10 kW) lub 70% (przy instalacji o wyższej mocy od 10 kW do 50 kW). Trzeba to jednak zrobić w ciągu roku, inaczej oddane do sieci nadwyżki przepadną.

 

Koszt fotowoltaiki na dom jednorodzinny a dofinansowanie

 

Duży wpływ na koszt oraz opłacalność fotowoltaiki mają dofinansowania odnawialnych źródeł energii z różnego rodzaju ogólnodostępnych programów i ulg. Dzięki nim możesz zyskać nawet kilka tysięcy złotych , a tym samym przyspieszyć zwrot z inwestycji. Wśród nich znajdują się:

 

 

Ile kosztuje fotowoltaika na dom jednorodzinny? Koszt, w zależności od jakości paneli, wielkości instalacji czy mocy, wynosi 20-30 tysięcy złotych brutto . Na opłacalność paneli fotowoltaicznych wpływają koszty zakupu części i montaż PV, wysokie zapotrzebowanie energetyczne budynku, umiejscowienie paneli na dachu w kierunku południowym pod kątem 35-45 stopni oraz otrzymane dofinansowania. Warto pamiętać, że mimo iż inwestycja jest kosztowna, to zwraca się już po 5-7 latach , a panele dostarczają niemal darmową energię przez kolejnych kilkanaście lat.

 

Korzyści fotowoltaiki dla domu jednorodzinnego i nie tylko

 

Nie można zapomnieć o innych korzyściach fotowoltaiki. Oprócz zalet ekonomicznych jest to rozwiązanie w pełni ekologicznie – panele fotowoltaiczne nie emitują hałasu  ani nie generują szkodliwych substancji do powietrza i gleby. Dobrze wykonana instalacja PV jest praktycznie bezobsługowa i bezawaryjna, a solidnej jakości panele mogą pracować nieprzerwanie nawet przez 25 lat . Własna mikroinstalacja słoneczna pozwala uniezależnić się od stale wzrastających cen prądu i jest surowcem odnawialnym. Fotowoltaika dla firm to również krok w przyszłość i wzmocnienie pozytywnego wizerunku przedsiębiorstwa jako marki dbającej o środowisko.

 

Zapraszamy do współpracy z Soltech Energy ! Fotowoltaika dla domu , firm i rolnictwa to nasza specjalność już od 2015 roku! Zapewniamy darmowy audyt fotowoltaiczny w miejscu montażu, dobrej jakości części PV, fachowy montaż, terminowe zgłoszenie instalacji do energetyki oraz pomoc w wypełnieniu i złożeniu wszelkich formalności o dofinansowanie fotowoltaiki. Zapraszamy do kontaktu!


Interesuje Cię montaż fotowoltaiki?

Otrzymaj darmową wycenę
Autor: Maciej Rolski 24 marca 2025
Co to jest system fotowoltaiczny off-grid i kiedy warto go wybrać ? W obliczu rosnących cen energii, coraz więcej osób zadaje sobie pytanie, jak uzyskać pełną niezależność energetyczną.
Autor: Maciej Rolski 24 marca 2025
Jakie aspekty prawne należy wziąć pod uwagę przy instalacji paneli fotowoltaicznych? Instalacja paneli fotowoltaicznych staje się coraz popularniejsza w Polsce, zarówno jako sposób na znaczące obniżenie rachunków za prąd, jak i jako ekologiczna alternatywa dla tradycyjnych źródeł energii.
Autor: Maciej Rolski 19 marca 2025
Czy warto montować panele fotowoltaiczne na dachu płaskim? Panele fotowoltaiczne na dachu płaskim to nie tylko współczesny trend, ale także krok ku przyszłości, który pozwala na znaczne oszczędności w obliczu rosnących cen energii elektrycznej. W miarę jak świadomość ekologiczna społeczeństwa wzrasta, coraz więcej osób zaczyna dostrzegać zalety montażu paneli słonecznych
Share by: