Blog Layout

Jaki dach pod fotowoltaikę?

lis 16, 2021

Zastanawiasz się, jaka powinna być odległość paneli fotowoltaicznych na dachu płaskim lub kopertowym i jaki rodzaj dachu pod fotowoltaikę będzie najlepszy? To ważne, ponieważ rodzaj i konstrukcja dachu oraz właściwy sposób montażu paneli to kluczowe aspekty inwestycji w mikroinstalacje PV dla domu, firmy czy gospodarstwa rolnego. Podpowiadamy, jaki dach do fotowoltaiki będzie optymalny oraz o czym pamiętać, planując montaż paneli na dachu płaskim, jak i spadzistym.

Jaki rodzaj dachu do fotowoltaiki będzie najlepszy?

Zasadniczo panele fotowoltaiczne można zamontować na większości dachów płaskich lub spadzistych, będących w dobrym stanie technicznym. Najpopularniejszym rodzajem pokrycia dachowego pod panele jest blachodachówka, jednak z powodzeniem można zamontować panele na dachu z blachy trapezowej, papy, dachówki ceramicznej oraz z gontu bitumicznego. Nie zaleca się natomiast montażu modułów na dachach pokrytych otuliną, eternitem, poliwęglanem czy pleksą. Pamiętaj, że instalacja fotowoltaiczna to inwestycja nawet na 30 lat, więc pokrycie dachowe i sama konstrukcja dachu musi być w doskonałym stanie technicznym. Starsze dachy warto wzmocnić przed montażem paneli słonecznych, by zapewnić sobie spokój i bezpieczeństwo na kolejne lata.

Warto pamiętać, że rodzaj pokrycia dachu będzie wpływał na sposób montażu paneli. Najkorzystniejsze dla paneli słonecznych pokrycia dachowe to:

  • blacha - znajdujące się w nich zatrzaski ułatwiają montaż paneli, a brak konieczności użycia wkrętów obniża koszt montażu,
  • dachówka - to jedno z częstszych pokryć na dachu. W zależności od materiału dachówki dobiera się właściwy sposób montażu fotowoltaiki dla domu ,
  • pokrycia bitumiczne - najczęściej zwieńczone są nimi dachy płaskie, wymagające przygotowania dodatkowej konstrukcji wsporczej na moduły, która ustawi je pod optymalnym kątem do słońca,
  • pokrycia kompozytowe - to jedno z najpopularniejszych rozwiązań, ułatwiających montaż paneli fotowoltaicznych.

Panele fotowoltaiczne na dach płaski

Panele fotowoltaiczne na dachu płaskim to rzadziej spotykane rozwiązanie, lecz równie (a czasem nawet i bardziej) opłacalne jak montaż fotowoltaiki na dachu spadzistym. Baterie słoneczne na dach płaski montuje się zarówno w domach jednorodzinnych, jak i blokach mieszkalnych, budynkach firmowych i gospodarczych, a także wielkopowierzchniowych instalacjach (np. budynkach szpitalnych, urzędach, magazynach itp.). Przede wszystkim panele na dachu płaskim wymagają przygotowania specjalnej konstrukcji wsporczej, która bezpiecznie i pewnie utrzyma panele pod odpowiednim kątem na dachu.

Ponadto, przy dachu płaskim wykorzystuje się jedną z poniższych technik montażowych.

  1. Konstrukcja balastowa, inaczej instalacja z obciążeniem - stosuje się ją w przypadku paneli, które nie dotykają bezpośrednio dachu. Konstrukcja balastowa nie ingeruje w dach, zatem pomaga zachować jego szczelność. Poza tym panele połączone są ze sobą i są bardziej odporne na napór wiatru.
  2. Montaż bez balastu - konstrukcja wsporcza dachu wykonana jest z aluminium, do którego mocuje się panele słoneczne (za pomocą specjalistycznych śrub i innych komponentów montażowych). Dzięki temu można zyskać optymalny kąt nachylenia modułów PV i zamontować panele zarówno w poziomie, jak i w pionie.

Warto dodać, że instalacja na dachu płaskim może być kosztowniejsza (ze względu na konieczność zbudowania specjalnej konstrukcji), dlatego tym bardziej warto skorzystać z dofinansowania do fotowoltaiki. Możesz otrzymać nawet kilka tysięcy złotych w ramach Programu Czyste Powietrze lub Mój Prąd , a także zyskać zwrot w ramach ulgi termomodernizacyjnej. Dzięki temu przyspieszysz zwrot z inwestycji i zwiększysz opłacalność fotowoltaiki.

Panele fotowoltaiczne na dach kopertowy

Dach kopertowy to popularny dach czterospadowy, który można spotkać na większości budynków jednorodzinnych. W przypadku tego typu dachów problemem może okazać się częściowe zacienienie. Rozwiązaniem może być montaż inwertera łańcuchowego z dwoma wejściami MPPT. W przypadku zacienienia moduły będą wówczas pracować szeregowo, co zmniejszy ryzyko spadków wydajności. Innym rozwiązaniem jest zastosowanie optymalizatorów mocy, z których każdy monitoruje pracę każdego panelu osobno.

Odległość panelami fotowoltaicznymi na dachu płaskim i kopertowym

Warto także pamiętać o tym, jaka jest optymalna odległość między panelami fotowoltaicznymi na dachu płaskim i kopertowym. Szacuje się, że minimalna odległość między paneli wynosi 5 mm, jednak sugeruje się zachować nawet 20 mm. Taki odstęp pozwoli modułom na rozszerzalność cieplną, usprawni cyrkulację i wentylację powietrza, niezbędną do wydajnej pracy paneli w upalne dni oraz zmniejszy nacisk. Istotna jest również odległość paneli fotowoltaicznych od krawędzi dachu - zaleca się, by zostawić między nimi przynajmniej 50 cm odległości.

O czym jeszcze trzeba pamiętać montując panele na dachu?

Oprócz dobrej jakości stanu technicznego dachu i odpowiedniego materiału pokrycia połaci dachowej trzeba zadbać również o inne kwestie położenia paneli fotowoltaicznych na dachu, w tym:

Kąt nachylenia dachu

W polskim klimacie największy uzysk energii dostarczają panele zamontowane pod kątem 20-40 stopni. W przypadku dachów płaskich można zbudować optymalny kąt, montując specjalny stelaż pod panele (wpływa to jednak na większy koszt inwestycji). A co w przypadku, jeśli kąt jest wyższy niż 40 stopni? Wówczas także można zamontować panele na dachu, jednak może wiązać się to z większymi wyzwaniami i niebezpieczeństwem. Jednak doświadczeni instalatorzy z pewnością sobie z tym poradzą. Przy okazji sprawdź nasz poradnik: fotowoltaika - jaką firmę wybrać.

Orientacja dachu

Najbardziej wydajne będą panele na dachu skierowanym na stronę południową (takie położenie zapewnia największy uzysk energii w ciągu dnia), następnie południowo-wschodnim i południowo-zachodnim. W przypadku, gdy Twój dach skierowany jest najbardziej na zachód lub północ, możesz zastosować na nim większą liczbę paneli lub specjalną konstrukcję wsporczą, która skieruje moduły na południe.

Powierzchnia dachu

Dach musi mieć optymalną powierzchnię, by znalazły się na niej panele o mocy zapewniającej optymalny uzysk energii. Dzięki temu w pełni pokryją zapotrzebowanie energetyczne budynku, co przełoży się na opłacalność fotowoltaiki  w wieloletniej perspektywie.

Ryzyko zacienienia modułów

Zadbaj o to, by dach był jak najmniej zacieniony. Pamiętaj, że cień mogą rzucać nie tylko istniejące już okoliczne budynki i duże drzewa w pobliżu, ale także planowane inwestycje w przyszłości. Zdarza się jednak, że zacienienie powoduje sama konstrukcja dachu, np. kominy, anteny, okna dachowe. Kiedy zacienienie na dachu jest znaczne, warto pomyśleć o przeniesieniu instalacji na okoliczny grunt lub zastosowaniu optymalizatorów mocy. Urządzenia te pomogą wyeliminować skutki zacieniania niektórych paneli, sprawiając, że instalacja będzie wydajna nawet w warunkach częściowego zacienienia.

Jaki dach do fotowoltaiki?

Panele fotowoltaiczne z powodzeniem można zamontować zarówno na dachu płaskim, jak i na dachu spadzistym w dobrym stanie technicznym i o odpowiednim pokryciu. Pamiętaj także o zachowaniu odpowiedniej odległości między panelami na dachu płaskim, jak i bezpiecznej odległości modułów od krawędzi dachu. Zadbaj też o optymalny kąt nachylenia 20-40 stopni, wystawieniu paneli na stronę południową i zniwelowaniu ryzyka zacienienia.

Zapraszamy do Soltech Energy - nasi specjaliści z wieloletnim doświadczeniem na rynku OZE pomogą Ci wybrać optymalny sposób montażu paneli słonecznych na dachu, określą prawidłową odległość paneli fotowoltaicznych na dachu płaskim lub skośnym oraz przeprowadzą bezpieczny i fachowy montaż fotowoltaiki. Pomożemy Ci również wypełnić wszelkie formalności związane z dofinansowaniem fotowoltaiki dla firm , domów lub gospodarstw rolnych.

Autor: Maciej Rolski 09 May, 2024
Rozbudowa fotowoltaiki jest zagadnieniem, które interesuje wielu inwestorów pragnących dodatkowo zwiększyć pulę korzyści, jakie przynosi ich instalacja PV. Rodzi ono wiele pytań związanych m.in. z tym, czy takie powiększenie systemu fotowoltaicznego jest możliwe, a jeśli tak, to w jaki sposób można tego dokonać i o czym należy pamiętać podczas planowania tego rodzaju przedsięwzięcia. W dalszej części tego artykułu przyjrzymy się bliżej tematowi rozbudowy instalacji fotowoltaicznej i przeanalizujemy najważniejsze kwestie z nim związane.
Autor: Maciej Rolski 30 Apr, 2024
Wielu właścicieli gospodarstw rolnych zadaje sobie pytanie o to, czy rolnik może odliczyć VAT od instalacji fotowoltaicznej. Jest to bardzo istotne zagadnienie w kontekście rentowności systemu PV dla takich podmiotów. Z tego względu warto bliżej zapoznać się z regulującymi tę kwestię przepisami. W dalszej części tego artykułu wyjaśnimy m.in.: jakie stawki VAT obowiązują na fotowoltaikę, a także czy rolnik może odliczyć VAT od instalacji fotowoltaicznej . Jakimi stawkami VAT są objęte instalacje fotowoltaiczne? Zanim przejdziemy do omówienia kwestii, czy rolnik może odliczyć VAT od instalacji fotowoltaicznej , warto wyjaśnić, jakimi stawkami VAT może być objęta fotowoltaika. Należy zaznaczyć, że wysokość tej stawki jest uzależniona od tego, jaki podmiot pełni funkcję inwestora w danym przypadku, a także od przeznaczenia stworzonej instalacji. W przypadku paneli fotowoltaicznych wykorzystywanych do realizacji systemów PV możemy mówić o dwóch stawkach VAT. Stawka 8% VAT – ta stawka dotyczy inwestorów indywidualnych. Zgodnie z obowiązującymi przepisami ma ona zastosowanie dla obiektów objętych tzw. społecznym programem mieszkaniowym. Zaliczają się do nich m.in. mieszkania, których powierzchnia użytkowa jest mniejsza lub równa 150 m2, a także domy o powierzchni użytkowej do 300 m2. Powstaje w takim wypadku pytanie: czy rolnik może być traktowany jako inwestor indywidualny? Okazuje się, że tak, pod warunkiem, że jego instalacja PV ma za zadanie produkować energię elektryczną na potrzeby gospodarstwa domowego spełniającego wcześniej wspomniane limity powierzchni użytkowej. Stawka 23% VAT – objęte są nią podmioty takie jak np. przedsiębiorcy czy rolnicy, których instalacje fotowoltaiczne wytwarzają energię elektryczną na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej lub rolniczej. Fotowoltaika dla rolnika – jaki VAT na nią obowiązuje? Wysokość stawki VAT, jaką jest objęta fotowoltaika dla rolników, zależy od przeznaczenia danej instalacji . Gdy energia produkowana przez system PV ma być zużywana na cele osobiste, np. na użytek gospodarstwa domowego, to instalacja objęta jest stawką VAT wynoszącą 8%, natomiast jeśli rolnik wykorzystuje energię z fotowoltaiki na rzecz swojej działalności rolniczej, to mamy do czynienia ze stawką VAT równą 23%. Często dochodzi jednak do sytuacji, w której instalacja fotowoltaiczna służy rolnikowi zarówno do zaspokojenia domowego zapotrzebowania energetycznego, jak i produkcji energii na rzecz gospodarstwa. Optymalnym rozwiązaniem jest wtedy zamontowanie dwóch osobnych liczników , dzięki którym można wyraźnie rozgraniczyć to, ile energii jest zużywane na cele prywatne, a ile na cele związane z zaspokojeniem potrzeb gospodarstwa rolnego. Jeśli jednak instalacja wyposażona jest w jeden licznik, to rolnik jest zobowiązany do rzetelnego określenia proporcji, w jakich na oba te cele wykorzystywana jest wyprodukowana przez fotowoltaikę energia. Czy rolnik może odliczyć VAT od instalacji fotowoltaicznej na swoim terenie? Kiedy mamy już świadomość, jakie stawki VAT mogą obowiązywać na fotowoltaikę dla rolnika, przejdźmy do omówienia kolejnej kwestii, a mianowicie tego, czy rolnik może odliczyć VAT od instalacji fotowoltaicznej . Zakładamy przy tym, że dana osoba będąca rolnikiem rozlicza podatek VAT z tytułu prowadzonego gospodarstwa rolnego. Najogólniejsza odpowiedź na pytanie o to, czy rolnik może odliczyć VAT od instalacji fotowoltaicznej, brzmi: tak, co do zasady może . Z najprostszą sytuacją mamy do czynienia w przypadku, gdy w stu procentach energia produkowana przez fotowoltaikę jest wykorzystywana na potrzeby działalności rolniczej. W takim przypadku właściciel gospodarstwa rolnego może odliczyć cały podatek VAT, którego stawka jest równa 23%. Znacznie częściej jednak mamy do czynienia z sytuacją, w której energia z fotowoltaiki służy nie tylko działalności rolniczej, ale i pokryciu mieszkalnego zapotrzebowania na energię elektryczną. Jak postąpić w takim przypadku? Na wstępie należy przypomnieć i podkreślić, że rolnik może odliczyć podatek VAT od fotowoltaiki wyłącznie w części, w której produkuje ona energię elektryczną na potrzeby działalności rolniczej opodatkowanej podatkiem VAT . Jeśli założymy, że instalacja PV ma produkować: 50% energii na potrzeby mieszkalne rolnika, 50% energii na potrzeby działalności rolniczej opodatkowanej podatkiem VAT, to rolnikowi przysługuje częściowe prawo do odliczenia podatku VAT. To uprawnienie do częściowego odliczenia podatku VAT, np. od faktur za zakup paneli czy usługę montażu fotowoltaiki, dotyczy rzecz jasna wyłącznie części, w jakiej nabyte usługi lub towary są wykorzystywane do celów działalności rolniczej . Co istotne, obowiązek rzetelnego ustalenia proporcji, jaki procent wydatków na instalację PV wiąże się z realizacją celów osobistych, a jaki z realizacją celów związanych z działalnością rolniczą, spoczywa na rolniku będącym podatnikiem VAT. Jeśli interesuje Cię wydajna i niezawodna fotowoltaika dla rolników, to zachęcamy do skorzystania z usług firmy Soltech Energy . Mamy wieloletnie doświadczenie w kompleksowej realizacji procesu inwestycyjnego w instalacje fotowoltaiczne na rzecz właścicieli gospodarstw rolnych. W ramach naszych usług nie ograniczamy się jedynie do audytu, wykonania indywidualnego projektu instalacji oraz jej montażu. Naszym klientom pomagamy również m.in.: uzyskać dofinansowanie do fotowoltaiki dla rolników, załatwić wszystkie niezbędne formalności związane np. ze zgłoszeniem do Straży Pożarnej, a także wspieramy w staraniach o kredyt na instalację . Warto dodać, że obok działalności usługowej prowadzimy również hurtownię fotowoltaiczną z niezawodnymi komponentami zarówno klasy ekonomicznej, jak i klasy premium. Jeśli więc chcesz, aby jakość, wydajność i żywotność paneli fotowoltaicznych i innych elementów Twojego systemu PV była na wysokim poziomie, to korzystając z kompleksowych usług Soltech Energy możesz sobie to zapewnić.  Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą: fotowoltaika Poznań !
Autor: Maciej Rolski 29 Mar, 2024
Potrzebujesz wskazówek na temat tego, jaki kąt nachylenia paneli fotowoltaicznych będzie właściwy? ✔️ Podpowiedzi znajdziesz w tym artykule ✔️ Sprawdź!
Share by: