Zastanawiasz się, jaka powinna być odległość paneli fotowoltaicznych na dachu płaskim lub kopertowym i jaki rodzaj dachu pod fotowoltaikę będzie najlepszy? To ważne, ponieważ rodzaj i konstrukcja dachu oraz właściwy sposób montażu paneli to kluczowe aspekty inwestycji w mikroinstalacje PV dla domu, firmy czy gospodarstwa rolnego. Podpowiadamy, jaki dach do fotowoltaiki będzie optymalny oraz o czym pamiętać, planując montaż paneli na dachu płaskim, jak i spadzistym.
Zasadniczo panele fotowoltaiczne można zamontować na większości dachów płaskich lub spadzistych , będących w dobrym stanie technicznym. Najpopularniejszym rodzajem pokrycia dachowego pod panele jest blachodachówka , jednak z powodzeniem można zamontować panele na dachu z blachy trapezowej, papy, dachówki ceramicznej oraz z gontu bitumicznego . Nie zaleca się natomiast montażu modułów na dachach pokrytych otuliną, eternitem, poliwęglanem czy pleksą. Pamiętaj, że instalacja fotowoltaiczna to inwestycja nawet na 30 lat, więc pokrycie dachowe i sama konstrukcja dachu musi być w doskonałym stanie technicznym. Starsze dachy warto wzmocnić przed montażem paneli słonecznych, by zapewnić sobie spokój i bezpieczeństwo na kolejne lata.
Warto pamiętać, że rodzaj pokrycia dachu będzie wpływał na sposób montażu paneli. Najkorzystniejsze dla paneli słonecznych pokrycia dachowe to:
Panele fotowoltaiczne na dachu płaskim to rzadziej spotykane rozwiązanie, lecz równie (a czasem nawet i bardziej) opłacalne jak montaż fotowoltaiki na dachu spadzistym. Baterie słoneczne na dach płaski montuje się zarówno w domach jednorodzinnych, jak i blokach mieszkalnych, budynkach firmowych i gospodarczych, a także wielkopowierzchniowych instalacjach (np. budynkach szpitalnych, urzędach, magazynach itp.). Przede wszystkim panele na dachu płaskim wymagają przygotowania specjalnej konstrukcji wsporczej , która bezpiecznie i pewnie utrzyma panele pod odpowiednim kątem na dachu.
Ponadto, przy dachu płaskim wykorzystuje się jedną z poniższych technik montażowych.
Warto dodać, że instalacja na dachu płaskim może być kosztowniejsza (ze względu na konieczność zbudowania specjalnej konstrukcji), dlatego tym bardziej warto skorzystać z dofinansowania do fotowoltaiki . Możesz otrzymać nawet kilka tysięcy złotych w ramach Programu Czyste Powietrze lub Mój Prąd , a także zyskać zwrot w ramach ulgi termomodernizacyjnej . Dzięki temu przyspieszysz zwrot z inwestycji i zwiększysz opłacalność fotowoltaiki.
Dach kopertowy to popularny dach czterospadowy, który można spotkać na większości budynków jednorodzinnych. W przypadku tego typu dachów problemem może okazać się częściowe zacienienie. Rozwiązaniem może być montaż inwertera łańcuchowego z dwoma wejściami MPPT. W przypadku zacienienia moduły będą wówczas pracować szeregowo, co zmniejszy ryzyko spadków wydajności. Innym rozwiązaniem jest zastosowanie optymalizatorów mocy , z których każdy monitoruje pracę każdego panelu osobno.
Warto także pamiętać o tym, jaka jest optymalna odległość między panelami fotowoltaicznymi na dachu płaskim i kopertowym. Szacuje się, że minimalna odległość między paneli wynosi 5 mm , jednak sugeruje się zachować nawet 20 mm. Taki odstęp pozwoli modułom na rozszerzalność cieplną, usprawni cyrkulację i wentylację powietrza, niezbędną do wydajnej pracy paneli w upalne dni oraz zmniejszy nacisk. Istotna jest również odległość paneli fotowoltaicznych od krawędzi dachu - zaleca się, by zostawić między nimi przynajmniej 50 cm odległości .
Oprócz dobrej jakości stanu technicznego dachu i odpowiedniego materiału pokrycia połaci dachowej trzeba zadbać również o inne kwestie położenia paneli fotowoltaicznych na dachu, w tym:
W polskim klimacie największy uzysk energii dostarczają panele zamontowane pod kątem 20-40 stopni . W przypadku dachów płaskich można zbudować optymalny kąt, montując specjalny stelaż pod panele (wpływa to jednak na większy koszt inwestycji). A co w przypadku, jeśli kąt jest wyższy niż 40 stopni? Wówczas także można zamontować panele na dachu, jednak może wiązać się to z większymi wyzwaniami i niebezpieczeństwem. Jednak doświadczeni instalatorzy z pewnością sobie z tym poradzą. Przy okazji sprawdź nasz poradnik: fotowoltaika - jaką firmę wybrać .
Najbardziej wydajne będą panele na dachu skierowanym na stronę południową (takie położenie zapewnia największy uzysk energii w ciągu dnia), następnie południowo-wschodnim i południowo-zachodnim. W przypadku, gdy Twój dach skierowany jest najbardziej na zachód lub północ, możesz zastosować na nim większą liczbę paneli lub specjalną konstrukcję wsporczą, która skieruje moduły na południe.
Dach musi mieć optymalną powierzchnię, by znalazły się na niej panele o mocy zapewniającej optymalny uzysk energii. Dzięki temu w pełni pokryją zapotrzebowanie energetyczne budynku, co przełoży się na opłacalność fotowoltaiki w wieloletniej perspektywie.
Zadbaj o to, by dach był jak najmniej zacieniony. Pamiętaj, że cień mogą rzucać nie tylko istniejące już okoliczne budynki i duże drzewa w pobliżu, ale także planowane inwestycje w przyszłości. Zdarza się jednak, że zacienienie powoduje sama konstrukcja dachu, np. kominy, anteny, okna dachowe . Kiedy zacienienie na dachu jest znaczne, warto pomyśleć o przeniesieniu instalacji na okoliczny grunt lub zastosowaniu optymalizatorów mocy. Urządzenia te pomogą wyeliminować skutki zacieniania niektórych paneli, sprawiając, że instalacja będzie wydajna nawet w warunkach częściowego zacienienia.
Panele fotowoltaiczne z powodzeniem można zamontować zarówno na dachu płaskim, jak i na dachu spadzistym w dobrym stanie technicznym i o odpowiednim pokryciu . Pamiętaj także o zachowaniu odpowiedniej odległości między panelami na dachu płaskim, jak i bezpiecznej odległości modułów od krawędzi dachu. Zadbaj też o optymalny kąt nachylenia 20-40 stopni, wystawieniu paneli na stronę południową i zniwelowaniu ryzyka zacienienia.
Zapraszamy do Soltech Energy - nasi specjaliści z wieloletnim doświadczeniem na rynku OZE pomogą Ci wybrać optymalny sposób montażu paneli słonecznych na dachu, określą prawidłową odległość paneli fotowoltaicznych na dachu płaskim lub skośnym oraz przeprowadzą bezpieczny i fachowy montaż fotowoltaiki . Pomożemy Ci również wypełnić wszelkie formalności związane z dofinansowaniem fotowoltaiki dla firm , domów lub gospodarstw rolnych.
Chętnie odpowiemy na Twoje pytania i opowiemy Ci więcej przez telefon, mail lub podczas spotkania w miejscu montażu. Nie będziemy Cię do niczego namawiać - u nas audyt wykonuje technik, nie handlowiec. Na spotkaniu poznasz cenę instalacji, dowiesz się jakich oszczędności możesz się spodziewać i po ilu latach zwróci się Twoja instalacja. Przygotujemy darmową wizualizację paneli na Twoim dachu. Wypełnij formularz, a my skontaktujemy się z Tobą w ciągu 24 godzin.
Dziękujemy za wysłanie formularza.
Skontaktujemy się z Tobą w ciągu 24 godzin.
Soltech Energy
ul. Kopanina 30a
60-105 Poznań
Dofinansowania do fotowoltaiki
Zobacz naszą Politykę prywatności