Projekt Mój Prąd, to rządowy program, dzięki któremu możesz skorzystać z dofinansowania na instalację fotowoltaiczną. Warto wiedzieć że celem programu jest zwiększenie ilości wyprodukowanej energii elektrycznej z mikroinstalacji fotowoltaicznych oraz wzrost autokonsumpcji wytworzonej energii elektrycznej poprzez jej magazynowanie. Aby przystąpić do programu Mój Prąd i korzystać z sieci energii elektrycznej wytworzonej samodzielnie należy złożyć wniosek.
Zalety płynące z montażu instalacji PV są ogromne, dlatego coraz więcej osób decyduje się na budowę mikroinstalacji fotowoltaicznej. Jednak aby postawić magazyny energii elektrycznej należy przygotować się na duże koszty. Na szczęście możliwe jest skorzystanie z dofinansowania. W tym celu konieczne będzie złożenie wniosku do odpowiedniej instytucji i przystąpienie do programu Mój Prąd. Dzięki temu Twoja inwestycja proekologiczna wsparta zostanie dofinansowaniem pieniężnym na instalację.
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej utworzył program dedykowany dla osób fizycznych z całej Polski, które chcą zainstalować w swoich gospodarstwach domowych mikroinstalacje fotowoltaiczne w celu wytwarzania energii elektrycznej do użytku własnego.Jest to program, który jest powtarzany od kilku lat.
Zastanawiasz się, skąd pozyskać środki na postawienie magazynu energii elektrycznej i koszty wynikające z eksploatacji instalacji fotowoltaicznej na własne potrzeby? Rozwiązaniem jest program Mój Prąd, dzięki któremu Twój magazyn energii elektrycznej otrzyma dodatkowe (finansowe) wsparcie. Warto wiedzieć, że jest to rządowy program, który powstał z myślą o wsparciu rozwoju energetyki prosumenckiej - dokładniej mikroinstalacji fotowoltaicznych (PV), magazynów energii elektrycznej o pojemności co najmniej 2 kWh, magazynów ciepła oraz zarządzania energią HEMS/EMS.
Czy wiesz, kto może skorzystać z programu Mój Prąd? Program Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej jest dedykowany dla osób fizycznych, tzw. prosumentów. Ważne jest, aby pamiętać, że z dofinansowania mogą skorzystać jedynie te osoby, które planują zamontować instalacje PV wytwarzające energię elektryczną jedynie na własne potrzeby i co ważne - posiadają umowę kompleksową z Operatorem Sieci Dystrybucyjnej.
Musisz zdać sobie sprawę, że dofinansowaniu podlegają instalacje niezakończone. Co oznacza, że nie możesz złożyć wniosku w momencie, gdy Twoja instalacja PV już działa i wytwarza energię elektryczną.
Nabór wniosków do programu Mój Prąd trwa od kwietnia 2022 do 22 grudnia 2022. Jednak należy zdać sobie sprawę z tego, że Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zastrzega możliwość przedłużenia tego okresu lub przeciwnie - skrócenia. Wszystko zależy od tego, jak budżet programu zostanie obciążony. Dlatego z powodu wyczerpania środków programu możliwe jest wcześniejsze zakończenie naboru wniosków.
Na samym początku należy przygotować wszystkie potrzebne dokumenty. Dzięki temu złożenie wniosku do programu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej będzie łatwiejsze i szybsze. Zgodnie z wytycznymi dostępnymi na stronie rządowego programu Mój Prąd potrzebne będą Ci:
Jeśli zdecydowałeś się wypełnić wniosek, musisz wiedzieć, że nie możesz złożyć go w formie papierowej. W ramach programu Mój Prąd zakłada się że wszystkie wnioski złożone muszą być w wersji elektronicznej. Zatem aby złożyć wniosek nie należy wysyłać dokumentacji papierowej, a założyć konto na platformie GWD. Do złożenia wniosku możesz użyć także profilu zaufanego, e-dowodu, tożsamości elektronicznej dostarczanej przez Twój bank.
To nic innego jak koszty poniesione w związku z montażem instalacji służącej do produkcji energii elektrycznej. Warto jednak zdać sobie sprawę, że jeśli składasz wniosek o dofinansowanie do mikroinstalacji fotowoltaicznych lub systemów zarządzania energią kwota zwrotu nie może przekroczyć 53 ty. zł. oraz wysokości należnego podatku. W momencie korzystania z wyprodukowanej energii elektrycznej oraz szukania źródeł dofinansowania musisz dokładnie zorientować się w wymaganiach do składania wniosku.
Co możesz zrobić, aby wcześniej sprawdzić, czy wniosek został prawidłowo złożony? Wystarczy, że wejdziesz na oficjalną stronę programu Mój Prąd i odnajdziesz pole z napisem "Sprawdź status wniosku". Następnym krokiem będzie konieczność podania maila, który został wprowadzony w momencie składania wniosku. Możesz także w tym miejscu wprowadzić swój unikalny numer punktu poboru energii (PPE). Dzięki temu w łatwy i szybki sposób sprawdzisz, czy wniosek o dotację do mikroinstalacji fotowoltaicznych został prawidłowo złożony.
Status wniosku możesz sprawdzić w każdym momencie. Wszystkie osoby, które zgłoszą instalację fotowoltaiczną mogą od momentu złożenia wniosku sprawdzać, jak wygląda sytuacja złożonego wniosku. Warto mieć także pod kontrolą nabór wniosków. Dlaczego? Ponieważ jest to informacja na temat długości trwania tego okresu i potencjalnego momentu wypłaty dofinansowania.
Nabór wniosków to czas, który niejako wyznacza moment wypłaty dofinsnaowania. Dlaczego? Ponieważ w ramach programu rządowego, okres składania wniosków musi się zakończyć, aby możliwe było wypłacanie pieniędzy. Bazując na poprzednich edycjach programu czas wypłaty świadczeń jest różny. Warto zdać sobie sprawę, że zależy on nie tylko od momentu złożenia wniosku, ale także daty zakończenia naboru wniosków. Zatem od złożenia dokumentacji do dnia wypłaty dofinansowania może minąć od 2-3 miesięcy nawet do 7 miesięcy.
Wszelkie aktualizacje należy uzupełniać możliwie jak najszybciej. Wszystkie zmiany należy wprowadzać poprzez oficjalną stronę programu i profil użytkownika.
Korzystanie z własnej energii elektrycznej to popularne rozwiązanie w ostatnich latach. Zarówno jak magazynowanie energii. W tym celu konieczne jest posiadanie magazynu ciepła i energii elektrycznej. Jednak do montażu magazynu ciepła konieczne są środki finansowe. W ramach programu Mój Prąd możliwe jest pozyskanie tych pieniędzy. Musisz pamiętać, że korzystając z pieniędzy w ramach programu musisz korzystać z instalacji co najmniej 5 lat od daty wypłaty świadczenia.
Chętnie odpowiemy na Twoje pytania i opowiemy Ci więcej przez telefon, mail lub podczas spotkania w miejscu montażu. Nie będziemy Cię do niczego namawiać - u nas audyt wykonuje technik, nie handlowiec. Na spotkaniu poznasz cenę instalacji, dowiesz się jakich oszczędności możesz się spodziewać i po ilu latach zwróci się Twoja instalacja. Przygotujemy darmową wizualizację paneli na Twoim dachu. Wypełnij formularz, a my skontaktujemy się z Tobą w ciągu 24 godzin.
Dziękujemy za wysłanie formularza.
Skontaktujemy się z Tobą w ciągu 24 godzin.
Soltech Energy
ul. Kopanina 30a
60-105 Poznań
Dofinansowania do fotowoltaiki
Zobacz naszą Politykę prywatności