Jak magazynować energię z fotowoltaiki?

31 stycznia 2024

Efektywne magazynowanie energii elektrycznej w domu czy firmie jest tematem, który wzbudza bardzo duże zainteresowanie wśród inwestorów. Poszukują oni odpowiednich sposobów na to, aby jak najlepiej wykorzystać potencjał swojej instalacji fotowoltaicznej. Rozważania na temat tego, jak magazynować energię elektryczną z fotowoltaiki, wynikają również z chęci zabezpieczenia się przed przestojami w dostawie prądu czy optymalizacji kosztów. W tym artykule wyjaśnimy m.in. jakie są sposoby na magazynowanie energii z instalacji fotowoltaicznej w zależności od jej rodzaju, a także czym są magazyny energii.


Rodzaj instalacji PV a magazynowanie energii elektrycznej w domu


Typowym zjawiskiem dla fotowoltaiki jest produkcja nadwyżek energii. Istnieją różne sposoby na ich zagospodarowanie – gama możliwości zależy w dużej mierze od tego, z jakim typem instalacji PV mamy do czynienia. Przyjrzyjmy się temu, jak magazynować energię elektryczną z fotowoltaiki typu on-grid, off-grid i hybrydowej.


Instalacje fotowoltaiczne typu on-grid


Jak magazynować prąd z fotowoltaiki typu on-grid i czy jest to w ogóle możliwe? Zanim odpowiemy na to pytanie, warto wyjaśnić, czym tak naprawdę jest tego rodzaju instalacja PV. Tym mianem określa się instalację fotowoltaiczną, która jest podłączona do publicznej sieci dystrybucyjnej. W przypadku tego rodzaju systemów sposobem na to, jak magazynować energię elektryczną z fotowoltaiki, jest więc wysyłka nadwyżek energii do sieci elektroenergetycznej. Cały mechanizm odbywa się to na zasadach net-billingu. Niewykorzystane nadwyżki energii są przesyłane do sieci za określoną cenę, a w razie potrzeby mogą być z niej odbierane w momencie, gdy zapotrzebowanie na energię jest wyższe, niż może wyprodukować instalacja PV. Za pobrany prąd z sieci prosument musi jednak zapłacić. W kontekście tego, jak magazynować energię elektryczną z fotowoltaiki typu on-grid, należy wspomnieć, że okres na wykorzystanie zmagazynowanych nadwyżek wynosi 12 miesięcy.

Istotną zaletą tego rozwiaząnia stanowi to, że w razie wystąpienia większego zapotrzebowania energetycznego niż jest w stanie zaspokoić instalacja PV, prosument może kupić brakującą energię od dystrybutora. Minusem instalacji on-grid jest z kolei uzależnienie od tego, jak funkcjonuje sieć elektroenergetyczna, a co za tym idzie narażenie na problemy z przesyłem prądu w przypadku awarii.


Instalacje fotowoltaiczne typu off-grid


Przy analizie tematu magazynowania energii elektrycznej w domu zazwyczaj większa część uwagi skupiona jest na rozwiązaniach związanych z instalacjami PV typu off-grid. Wynika to z faktu, że ten rodzaj instalacji nie jest połączony z siecią dystrybucyjną, a za gromadzenie wyprodukowanych w ich przypadku odpowiada magazyn energii. W przypadku instalacji fotowoltaicznych typu off-grid nie ma zatem możliwości pobierania energii z sieci dystrybucyjnej w razie potrzeby – do pokrycia deficytu wykorzystywana jest energia zakumulowana w magazynie.


Hybrydowe instalacje fotowoltaiczne


Inwestorzy mogą zdecydować się również na tzw. instalacje hybrydowe, które łączą w sobie cechy zarówno systemów typu on-grid, jak i off-grid. Tego rodzaju instalacje PV są podłączone do sieci dystrybucyjnej, ale jednocześnie współpracują z magazynem energii. Kluczowym elementem tych systemów fotowoltaicznych są inwertery hybrydowe.


Czym są magazyny energii i jakie korzyści wynikają z ich stosowania?


Kiedy zastanawiamy się, jak magazynować energię z fotowoltaiki, w przypadku systemów off-grid lub instalacji hybrydowych, naturalnie na myśl przychodzą magazyny energii. W najprostszym ujęciu są to urządzenia pozwalające na efektywne gromadzenie energii elektrycznej z fotowoltaiki. Gromadzenie nadwyżek energii wyprodukowanych przez fotowoltaikę we współpracującym z nią magazynie energii niesie za sobą wiele korzyści. Przede wszystkim zastosowanie magazynu energii pozwala na zwiększenie autokonsumpcji, dzięki czemu instalacja PV stanie się jeszcze bardziej rentowna. W razie wystąpienia deficytu energetycznego będzie można skorzystać z własnych zasobów i zmniejszyć pobór energii z sieci i wiążące się z tym koszty. Bardzo istotne jest również m.in. to, że wysokiej jakości magazyny energii umożliwiają korzystanie ze zgromadzonej energii także podczas awarii sieci.


Jeśli interesuje Cię instalacja fotowoltaiczna, która będzie umożliwiała wydajne magazynowanie energii elektrycznej w domu, to skorzystaj z oferty Soltech Energy. Zapewniamy kompleksowe usługi obejmujące m.in. wykonanie profesjonalnego projektu, wsparcie w procesie uzyskiwania dotacji, a także fachowy montaż. Warto podkreślić, że w naszych realizacjach wykorzystujemy innowacyjne magazyny energii Huawei i Deye, które cechują się wyróżniającą żywotnością przy zachowaniu wysokiej pojemności magazynowania.



Zachęcamy do kontaktu!

Interesuje Cię montaż fotowoltaiki?

Otrzymaj darmową wycenę
Autor: Maciej Rolski 24 marca 2025
Co to jest system fotowoltaiczny off-grid i kiedy warto go wybrać ? W obliczu rosnących cen energii, coraz więcej osób zadaje sobie pytanie, jak uzyskać pełną niezależność energetyczną.
Autor: Maciej Rolski 24 marca 2025
Jakie aspekty prawne należy wziąć pod uwagę przy instalacji paneli fotowoltaicznych? Instalacja paneli fotowoltaicznych staje się coraz popularniejsza w Polsce, zarówno jako sposób na znaczące obniżenie rachunków za prąd, jak i jako ekologiczna alternatywa dla tradycyjnych źródeł energii.
Autor: Maciej Rolski 19 marca 2025
Czy warto montować panele fotowoltaiczne na dachu płaskim? Panele fotowoltaiczne na dachu płaskim to nie tylko współczesny trend, ale także krok ku przyszłości, który pozwala na znaczne oszczędności w obliczu rosnących cen energii elektrycznej. W miarę jak świadomość ekologiczna społeczeństwa wzrasta, coraz więcej osób zaczyna dostrzegać zalety montażu paneli słonecznych
Share by: