Nowy system rozliczeń Prosumentów od 2022 roku - Soltech Energy

6 lipca 2021

Wkrótce koniec opustów dla prosumentów. Nowy system rozliczeń już od 2022 roku


Zakończenie systemu opustów dla mikroinstalacji uruchamianych od początku 2022 roku zakłada opublikowany rządowy projekt nowelizacji Prawa energetycznego i ustawy o odnawialnych źródłach energii. Nowe zapisy znacząco wpłyną na opłacalność instalacji fotowoltaicznych oraz wydłużą czas ich zwrotu. Decydując się na montaż instalacji jeszcze w 2021 roku, zagwarantujesz sobie korzystny system rozliczeń instalacji fotowoltaicznej przez kolejne 15 lat.

Interesuje Cię montaż fotowoltaiki?

Otrzymaj darmową wycenę

Nowe zasady rozliczania Prosumentów w 2022 – co się zmieni ?


Według nowych przepisów Prosumenci, którzy zamontują własną instalację fotowoltaiczną po 1 stycznia 2022 nie będą mogli skorzystać z obecnego systemu opustów. Zniesienie net-meteringu będzie oznaczać brak możliwości magazynowania nadwyżki energii elektrycznej w sieci i jej odbioru w czasie ograniczonej produkcji, czyli np. w okresie jesienno-zimowym. Obecny system rozliczania Prosumentów zostanie zastąpiony możliwością odsprzedaży wyprodukowanej nadwyżki energii.


Rentowność instalacji po 1 stycznia 2022 – ile stracą Prosumenci ? 


Uruchomienie instalacji po 1 stycznia 2022 r. będzie wiązało się z odsprzedażą nadwyżki energii do sieci po niższych cenach, niż jej zakupu w okresie niedoboru prądu. Stawka zakupu i sprzedaży energii będzie określana przez Prezesa URE na podstawie średniej ceny energii na rynku w poprzednim kwartale. Obecnie stawki te wynoszą 0,25 zł/kWh za odsprzedaż energii oraz 0,67 zł/kWh za jej zakup. Zatem Prosumenci będą musieli kupować energię elektryczną za stawkę o 160% wyższą niż ta, za którą sprzedadzą energię. Więcej o opłacalności fotowoltaiki mówimy w naszym wpisie: " Opłacalność fotowoltaiki - ile można zaoszczędzic? ".


Jak uniknąć niekorzystnych zasad rozliczania energii ? 


Jeśli zmiany zostaną wprowadzone w obecnym kształcie projektu ustawy, to najkorzystniejszym rozwiązaniem będzie zamontowanie własnej mikroinstalacji fotowoltaicznej jeszcze w tym roku. Projekt ustawy gwarantuje, że systemy zamontowane do końca 2021 roku będą rozliczane według obecnie obowiązujących zasad opustu przez 15 kolejnych lat od daty zawarcia umowy z operatorem sieci dystrybucyjnej. Planowane zmiany już teraz spowodowały gwałtowne zwiększenie zainteresowania instalacją fotowoltaiczną wśród gospodarstw domowych, co wiąże się z coraz dłuższymi terminami oczekiwania na montaż oraz mocno ograniczoną dostępnością paneli i inwerterów. Jeśli Ty też chcesz uniezależnić się od podwyżek cen prądu oraz wykorzystać ostatni moment na skorzystanie z systemu opustów, a także 3000 zł dotacji Mój Prąd - nie zwlekaj i już dziś umów się na bezpłatny audyt. Należy równiż pamiętać, że wciąż można otrzymywać dotację na panele fotowoltaiczne .


Interesuje Cię montaż fotowoltaiki?

Otrzymaj darmową wycenę
Autor: Maciej Rolski 24 marca 2025
Co to jest system fotowoltaiczny off-grid i kiedy warto go wybrać ? W obliczu rosnących cen energii, coraz więcej osób zadaje sobie pytanie, jak uzyskać pełną niezależność energetyczną.
Autor: Maciej Rolski 24 marca 2025
Jakie aspekty prawne należy wziąć pod uwagę przy instalacji paneli fotowoltaicznych? Instalacja paneli fotowoltaicznych staje się coraz popularniejsza w Polsce, zarówno jako sposób na znaczące obniżenie rachunków za prąd, jak i jako ekologiczna alternatywa dla tradycyjnych źródeł energii.
Autor: Maciej Rolski 19 marca 2025
Czy warto montować panele fotowoltaiczne na dachu płaskim? Panele fotowoltaiczne na dachu płaskim to nie tylko współczesny trend, ale także krok ku przyszłości, który pozwala na znaczne oszczędności w obliczu rosnących cen energii elektrycznej. W miarę jak świadomość ekologiczna społeczeństwa wzrasta, coraz więcej osób zaczyna dostrzegać zalety montażu paneli słonecznych
Share by: