Żywotność paneli fotowoltaicznych i falownika do fotowoltaiki - Jak długo działa fotowoltaika?

29 czerwca 2021

 

Żywotność paneli fotowoltaicznej i inwertera  to istotne zagadnienie z punktu widzenia opłacalności całej inwestycji. Niestety, jak każde urządzenia, również i komponenty do instalacji PV z czasem tracą swoją wydajność i nie da się tego uniknąć, lecz można sprawić, by funkcjonowały jak najdłużej. Podpowiadamy, jaka jest żywotność paneli i inwertera oraz co ma na nią wpływ.

 

Żywotność fotowoltaiki

 

Żywotność ogniw fotowoltaicznych związana jest ze spadkiem wydajności, a ta zależy często od konkretnego rodzaju paneli słonecznych. Szacuje się, że panele tracą średnio ok. 0,5 % wydajności w ciągu roku , stąd po 25 latach ich efektywność spadnie do ok. 87%. Nie oznacza to jednak, że instalacja musi przestać działać. Żywotność fotowoltaiki jest długa  głównie ze względu na konstrukcję paneli, która jest prosta, solidna i pozbawiona delikatnych elementów (oczywiście, jeśli instalacja zostanie prawidłowo zaprojektowana i zamontowana). Tak naprawdę panele na dachu nie są narażone na uszkodzenia mechaniczne, ewentualnie na degradację przez ekstremalne warunki pogodowe, jednak solidnej jakości panele w procesie produkcji poddawane są specjalistycznym testom , np. na silne gradobicie i skrajne temperatury, co zwiększa pewność ich wytrzymałości.

 

Interesuje Cię montaż fotowoltaiki?

Otrzymaj darmową wycenę

Żywotność paneli

 

Wiele osób zastanawia się, jaka jest żywotność paneli fotowoltaicznych, szczególnie że pojawiają się na ten temat skrajne informacje. Większość producentów udziela gwarancji na ogniwa fotowoltaiczne na 10-15 lat , co daje pewność, że to minimalny okres ich żywotności. Szacuje się jednak, że dobrej jakości panele słoneczne mogą pracować nieprzerwanie i bezawaryjnie przez co najmniej 25 lat (o ile nie mają wad fabrycznych i nie zostaną uszkodzone w trakcie eksploatacji).

 

Żywotność inwertera

 

Żywotność falownika do fotowoltaiki jest krótsza niż paneli słonecznych. Inwerter jest centrum całego systemu , to on odpowiada za przekształcenie prądu stałego w prąd zmienny, który wykorzystuje się do zasilania urządzeń elektrycznych. Bez niego instalacja nie mogłaby istnieć. Każdego dnia falownik wykonuje olbrzymią pracę, a na jego trwałość wpływają przede wszystkim: wysokie temperatury robocze, ładunki elektryczne i wielość ruchomych części. Średnio falowniki pracują przez 10-15 lat , jednak szacuje się, że solidnej jakości inwertery mogą działać nieprzerwanie przez 20 lat.

 

Gwarancja na moc

 

Warto również wspomnieć o gwarancji na moc. Jej spadek jest największy w pierwszych latach użytkowania instalacji i zwiększa się z każdym rokiem. Najczęściej producenci paneli słonecznych udzielają 25 lat gwarancji na maksymalny spadek mocy , np. do max. 10% od wartości początkowej po 10 latach użytkowania. Co to oznacza? Że jeśli spadek mocy modułów będzie większy, niż zakłada gwarancja, możesz zwrócić się do producenta o ich wymianę. Warto wiedzieć, że producenci często zawyżają wartości spadku mocy, by ustrzec się przed częstą wymianą paneli, dlatego można przyjąć, że rzeczywisty spadek mocy będzie niższy, niż przewiduje gwarancja.

 

Co zrobić, aby przedłużyć żywotność instalacji fotowoltaicznej?

 

Jest kilka sposobów na to, by wydłużyć czas eksploatacji paneli fotowoltaicznych:

 

  • regularne monitorowanie instalacji i jej moc y oraz informowanie instalatora lub producenta o niepokojących zmianach;
  • systematyczne sprawdzanie stanu okablowania instalacji  - czy poszczególne elementy systemu (np. falownik, panele i znajdujące się wokół nich części) są ze sobą właściwie połączone;
  • konserwacja paneli fotowoltaicznych  - choć producenci paneli nie zalecają czyszczenia modułów, bo nie ma dużego wpływu na wydajność systemu, to zapobiegawczo można czyścić je raz na rok, szczególnie gdy instalacja położona jest w pobliżu upraw rolnych, lasów czy fabryk, gdzie częściej narażona jest na zeschnięte liście, igliwia, odchody ptactwa, kurz czy piasek.

 

Fotowoltaika dla domu to szereg korzyści i inwestycja na lata, dlatego tak duże znaczenie ma żywotność paneli fotowoltaicznych. Szacuje się, że dobrej jakości moduły mogą pracować nieprzerwanie przynajmniej przez 25 lat, a współgrający z nimi inwerter 10-15 . Wiele zależy od jakości wybranych materiałów, projektu instalacji i solidnego montażu, dlatego warto powierzyć go profesjonalnej i doświadczonej firmie.

 

Soltech Energy działa na rynku fotowoltaicznym nieprzerwanie od 2015 roku , oferując również fotowoltaikę dla firm i gospodarstw rolnych. Pomożemy Ci dobrać optymalną moc systemu PV oraz pozyskać dofinansowanie na panele słoneczne, np. z programu Mój Prąd 3.0 , co pomoże przyspieszyć zwrot z inwestycji.

Interesuje Cię montaż fotowoltaiki?

Otrzymaj darmową wycenę
Autor: Maciej Rolski 24 marca 2025
Co to jest system fotowoltaiczny off-grid i kiedy warto go wybrać ? W obliczu rosnących cen energii, coraz więcej osób zadaje sobie pytanie, jak uzyskać pełną niezależność energetyczną.
Autor: Maciej Rolski 24 marca 2025
Jakie aspekty prawne należy wziąć pod uwagę przy instalacji paneli fotowoltaicznych? Instalacja paneli fotowoltaicznych staje się coraz popularniejsza w Polsce, zarówno jako sposób na znaczące obniżenie rachunków za prąd, jak i jako ekologiczna alternatywa dla tradycyjnych źródeł energii.
Autor: Maciej Rolski 19 marca 2025
Czy warto montować panele fotowoltaiczne na dachu płaskim? Panele fotowoltaiczne na dachu płaskim to nie tylko współczesny trend, ale także krok ku przyszłości, który pozwala na znaczne oszczędności w obliczu rosnących cen energii elektrycznej. W miarę jak świadomość ekologiczna społeczeństwa wzrasta, coraz więcej osób zaczyna dostrzegać zalety montażu paneli słonecznych
Share by: