Program Mój Prąd 4.0 w 2022 roku

29 grudnia 2021

Program Mój Prąd 4.0 w 2022 roku

Ministerstwo Klimatu i Środowiska potwierdziło start czwartej już edycji programu Mój Prąd, czyli dopłat do fotowoltaiki dla osób fizycznych. Podano też pierwsze szczegóły Mojego Prądu 4.0. Jakie przewidziano zmiany oraz kiedy i z jakim budżetem ruszy program Mój Prąd 4.0?

 

Mój Prąd 4.0 - nowe zasady programu

Głównym założeniem najnowszej edycji programu ma być rozszerzenie zakresu dofinansowania o elementy poprawiające autokonsumpcję energii z instalacji fotowoltaicznej. Dofinansowanie będzie obejmować nie tylko fotowoltaikę, ale również wszystkie „zielone komponenty” czyli urządzenia, które są w stanie skutecznie współpracować z instalacją fotowoltaiczną pożytkując i magazynując wyprodukowane przez nią nadwyżki energetyczne. Mowa tu zatem o:

  • magazynach energii
  • magazynach chłodu lub ciepła
  • systemach do inteligentnego zarządzania energią
  • ładowarkach do samochodów elektrycznych


Dla kogo Mój Prąd 4.0?

Mój Prąd 4.0, podobnie jak poprzednie edycje, ma na celu zwiększenie produkcji energii elektrycznej z mikroinstalacji fotowoltaicznych, co przekłada się bezpośrednio na oszczędności finansowe prosumentów, ale przede wszystkim zmniejszenie emisji CO2 do środowiska. Nowa wersja programu Mój Prąd nadal będzie przewidziana dla osób fizycznych, mających zawartą umowę kompleksową z Operatorem Sieci Dystrybucyjnej. Forma wniosków o dofinansowanie fotowoltaiki oraz sposób ich składania będą takie same, jak w poprzedniej edycji programu - Mój Prąd 3.0. Dopłaty obejmą zakup i montaż mikroinstalacji fotowoltaicznych o mocy elektrycznej od 2 kW do 10 kW, służących na potrzeby istniejących budynków mieszkalnych.

 

Kiedy start programu Mój Prąd 4.0?

Data uruchomienia 4 edycji programu Mój Prąd i regulamin nie są jeszcze oficjalnie ogłoszone, jednak według wstępnych danych z Ministerstwa Klimatu start programu przewidziany jest na I kwartał 2022 roku. Planowany budżet wynosi około 1 mld złotych, jest więc to kwota dwukrotnie wyższa niż w poprzednich latach. Prawdopodobnie wysokość dotacji będzie uzależniona od zakresu i wielkości inwestycji. Wyższa dotacja będzie przysługiwać tym, którzy zdecydowaliby się na montaż kilku rozwiązań, np. fotowoltaiki z magazynem energii lub/i z systemem ładowania samochodów elektrycznych. Przypomnijmy, że w poprzednich edycjach programu kwota dotacji wynosiła początkowo 5000zł w roku 2019 i 2020, a w 2021 - 3000zł i raczej nie spodziewamy się, żeby minimalna kwota - 3000 zł została pomniejszona w kolejnym naborze.

 

Interesuje Cię montaż fotowoltaiki?

Otrzymaj darmową wycenę
Autor: Maciej Rolski 24 marca 2025
Co to jest system fotowoltaiczny off-grid i kiedy warto go wybrać ? W obliczu rosnących cen energii, coraz więcej osób zadaje sobie pytanie, jak uzyskać pełną niezależność energetyczną.
Autor: Maciej Rolski 24 marca 2025
Jakie aspekty prawne należy wziąć pod uwagę przy instalacji paneli fotowoltaicznych? Instalacja paneli fotowoltaicznych staje się coraz popularniejsza w Polsce, zarówno jako sposób na znaczące obniżenie rachunków za prąd, jak i jako ekologiczna alternatywa dla tradycyjnych źródeł energii.
Autor: Maciej Rolski 19 marca 2025
Czy warto montować panele fotowoltaiczne na dachu płaskim? Panele fotowoltaiczne na dachu płaskim to nie tylko współczesny trend, ale także krok ku przyszłości, który pozwala na znaczne oszczędności w obliczu rosnących cen energii elektrycznej. W miarę jak świadomość ekologiczna społeczeństwa wzrasta, coraz więcej osób zaczyna dostrzegać zalety montażu paneli słonecznych
Share by: