Blog Layout

Fotowoltaika i Pompa Ciepła - czy warto je połączyć?

lis 30, 2021

Fotowoltaika i pompa ciepła należą do odnawialnych źródeł energii, które zapewniają w budynku niemal darmowe ogrzewanie i prąd oraz sprawiają, że staje się on samowystarczalny energetycznie. Sprawdź, jakie korzyści mają nowoczesne pompy ciepła i panele fotowoltaiczne, czy rzeczywiście warto je ze sobą połączyć i jaki jest koszt takiego rozwiązania.

Pompa ciepła i fotowoltaika

Pompa ciepła to ekologiczne urządzenie grzewcze, które nie do ogrzania budynku nie wykorzystuje procesu spalania paliw. Pompa ciepła przekształca ciepło w energię służącą do ogrzania budynku i podgrzewania ciepłej wody użytkowej. Może również pełnić funkcję klimatyzacji. Są 3 rodzaje pompy ciepła – w zależności od wykorzystywanego przez nie źródła energii dzieli się je na powietrzne, wodne i gruntowe.

Natomiast znajdujące się na dachu lub gruncie panele fotowoltaiczne pochłaniają promieniowanie słoneczne, by następnie z pomocą inwertera przekształcić je na prąd do zasilania urządzeń elektrycznych w budynku.

Pompa ciepła i fotowoltaika to odnawialne źródła energii, które znakomicie się dopełniają. Pompa ciepła do swojej pracy potrzebuje niewielkiej ilości energii elektrycznej (ok. 20-25%), którą za darmo może dostarczyć własna instalacja fotowoltaiczna. W ten sposób instalację się dopełniają, sprawiając, że budynek staje się samowystarczalny energetycznie, a Ty możesz cieszyć się znikomymi rachunkami za prąd i nie tylko.

Jaka moc fotowoltaiki do pompy ciepła?

Aby dobrać moc instalacji do pompy ciepła, przyjmuje się, że na każdy 1 kW mocy grzewczej pompy ciepła typu powietrze-woda, dobiera się moc instalacji fotowoltaicznej 0,5–0,8 kWp. Przykładowo, dla pompy ciepła o mocy grzewczej 8 kW, instalacja PV powinna mieć ok. 4,5 kWp. Optymalny dobór mocy instalacji fotowoltaicznej do zapotrzebowań energetycznych budynku jest istotny. Dzięki temu w pełni można wykorzystać potencjał instalacji i sprawić, że opłacalność fotowoltaiki się zwiększy. Samodzielne oszacowanie mocy instalacji nie zawsze jest łatwe, szczególnie w przypadku nowych budynków, dlatego warto skorzystać z pomocy doświadczonych specjalistów oferujących profesjonalny montaż fotowoltaiki. Sprawdź również nasz poradnik: fotowoltaika - jaką firmę wybrać.

Korzyści z połączenia pompy ciepła z fotowoltaiką

  1. Duży komfort życia mieszkańców – Instalacje są praktycznie bezobsługowe i bezawaryjne, zwykle nie wymagają również serwisowania. Panele słoneczne produkują energie przez cały rok, pompa ciepła włącza się w przypadku zapotrzebowania lub według indywidualnych ustawień. Nowoczesne instalacje pozwalają na monitorowanie i zarządzanie ich pracą nawet za pomocą aplikacji w telefonie.
  2. Funkcjonalność – instalacja fotowoltaiczna produkuje prąd do zasilania urządzeń elektronicznych budynku, natomiast pompa ciepła generuje ogrzewanie, chłodzenie oraz ciepłą wodę użytkową.
  3. Niemal zerowe rachunki za energię elektryczną i ogrzewanie. Uniezależnienie się od wzrastających cen prądu i ogrzewania również w przyszłości. Ponadto, można zyskać nawet kilka tysięcy złotych dofinansowanie do fotowoltaiki  w ramach ogólnopolskiego programu Czyste Powietrze  lub Mój Prąd  oraz otrzymać zwrot w ramach podatkowej ulgi termomodernizacyjnej. Połączenie pompy ciepła i instalacji fotowoltaicznej jest szczególnie premiowane. Dzięki temu można przyspieszyć zwrot z inwestycji i sprawić, że fotowoltaika i pompy ciepła będą jeszcze bardziej opłacalne.
  4. Ochrona środowiska – pompy ciepła plus fotowoltaika to instalacje należące do odnawialnych źródeł energii, które nie generują do środowiska zanieczyszczeń (w tym szkodliwego smogu i innych spalin) ani uciążliwego hałasu.
  5. Oszczędność miejsca – pompy ciepła nie wymagają dodatkowego pomieszczenia na kotłownię, składowanie opału czy usuwanie popiołu. Dom nie musi mieć nawet komina.
  6. Niskie koszty eksploatacji – choć koszt kupna i montażu pompy ciepła oraz paneli fotowoltaicznych i inwertera jest duży, to koszty ich eksploatacji są niemal zerowe (w przeciwieństwie do tradycyjnych kotłów nie wymagają zakupu opału czy corocznego serwisowania).
  7. Niezależność energetyczna przez cały rok – panele słoneczne produkują prąd o każdej porze roku, a ewentualne nadwyżki wyprodukowanej z instalacji PV energii, magazynowane są w sieci elektrycznej (w systemach on–grid). Dzięki temu, w zależności od mocy instalacji, można w ciągu roku odebrać 70% lub 80% wyprodukowanych nadwyżek.
  8. Zwiększenie wartości nieruchomości – pompy ciepła z fotowoltaiką to nowoczesne instalacje odnawialnych źródeł energii, które podnoszą wartość nieruchomości na rynku.

Fotowoltaika i pompa ciepła   – koszt rozwiązania

Koszt pompy ciepła, paneli słonecznych, inwertera i innych niezbędnych części do stworzenia obu instalacji i ich montażu jest wyższy niż zakup i montaż tradycyjnych urządzeń grzewczych, np. kotła, pieca gazowego czy elektrycznego. O wiele niższy jest jednak koszt eksploatacji, który w przypadku pompy ciepła i fotowoltaiki jest bliski zeru. Urządzenia te nie wymagają również zakupu opału ani innych paliw do ogrzewania budynku, ani systematycznego serwisowania, które wiąże się z corocznymi wydatkami. Ponadto, są w stanie pracować nieprzerwanie i bezawaryjnie nawet przez 30 lat.

Koszt pompy ciepła będzie się różnił w zależności od jej rodzaju. Najdroższym rozwiązaniem jest gruntowa pompa ciepła, która wymaga wykonana specjalnych odwiertów. Nieco tańszą alternatywą jest wodna pompa ciepła, wykorzystująca do pracy najbliższy zbiornik wodny lub studnię głębinową. Oprócz zakupu i montażu samego kolektora, niezbędne jest również opłacenie filtrów i układów kontrolowanych. Najtańszym rozwiązaniem są powietrzne pompy ciepła, które pobierają energię z powietrza atmosferycznego. Tego typu instalacja nie wymaga zakupu wielu dodatkowych elementów montażowych, a przy tym jest niezwykle efektywna.

Na całkowitą cenę inwestycji w pompy ciepła wpływają też:

  • sposób ogrzewania budynku,
  • wielkość i sposób użytkowania pomieszczeń,
  • zapotrzebowanie energetyczne budynku (na energię elektryczną, grzewczą i  CWU),
  • technologia budowania budynku, np. rodzaj stolarki okiennej i drzwiowej, izolacja termiczna elewacji i dachu itp.
  • lokalizacja położenia budynku według strefy klimatycznej.

Oczywiście do kosztów zakupu i montażu pompy ciepła, należy też doliczyć koszt zakupu wszystkich komponentów, montażu i przyłączenia instalacji fotowoltaicznej. Warto skorzystać z usług profesjonalnych firm, które na kompleksowe usługi, np. połączenie pompy ciepła z panelami fotowoltaicznymi mogą zaproponować korzystniejsze ceny niż na zakup i montaż pojedynczych urządzeń.

Zapraszamy do Soltech Energy fotowoltaika dla firm oraz fotowoltaika dla domu to nasza specjalność. Działamy na rynku OZE od 2015 roku, stale ulepszając nasze usługi i proponując klientom najlepsze ekologiczne rozwiązania. Pompy ciepłą i fotowoltaika to doskonały sposób na zaoszczędzenie nawet kilku tysięcy złotych rocznie, samowystarczalność energetyczną budynku i komfort życia mieszkańców.

Autor: Maciej Rolski 29 Mar, 2024
Potrzebujesz wskazówek na temat tego, jaki kąt nachylenia paneli fotowoltaicznych będzie właściwy? ✔️ Podpowiedzi znajdziesz w tym artykule ✔️ Sprawdź!
Autor: Maciej Rolski 21 Mar, 2024
Zastanawiasz się, jakie rozwiązanie będzie dla Ciebie lepsze: falownik jednofazowy czy trójfazowy? ✔️ Odpowiedź znajdziesz w naszym artykule ✔️ Sprawdź!
01 Mar, 2024
Podczas tworzenia instalacji PV konieczne staje się zastosowanie rozwiązań zapewniających jej bezpieczeństwo. Jakie zabezpieczenia do fotowoltaiki należy wziąć pod uwagę w trakcie projektowania i montażu takiego systemu ? Wśród obszarów, które trzeba uwzględnić, można wyróżnić ochronę m.in. przeciwprzepięciową, przeciwprzetężeniową czy przeciwpożarową. Z dalszej części tego artykułu dowiesz się, jak zabezpieczyć instalację fotowoltaiczną, aby zapewnić jej niezawodne funkcjonowanie i możliwość efektywnej pracy. Fotowoltaika – jakie zabezpieczenia wybrać? Potencjalne zagrożenia Skomplikowany charakter instalacji fotowoltaicznych sprawia, że są one podatne na szereg zagrożeń. Ich rozpoznanie jest niezbędne do tego, by móc odpowiedzieć na pytanie o to, jakie zabezpieczenia do fotowoltaiki są koniecznością . Wśród zjawisk stanowiących zagrożenie dla instalacji PV można wyróżnić m.in.: pożary, przeciążenia, zwarcia, przepięcia, wyładowania atmosferyczne. Znając podstawowe czynniki ryzyka w przypadku systemów PV, możemy przejść do omówienia zabezpieczeń, w jakie należy tego rodzaju instalacje wyposażyć. O jakie zabezpieczenia do fotowoltaiki należy zadbać? Każdy doświadczony instalator powinien mieć dogłębną wiedzę na temat tego, jak zabezpieczyć instalację fotowoltaiczną . Umiejętności monterów są kluczowym aspektem decydującym o tym, czy tworzony przez nich system PV będzie w stanie działać bezawaryjnie. Znajomość tego, jakie zabezpieczenia do fotowoltaiki są potrzebne, jest jednak cenna także dla inwestorów. Dlatego przyjrzyjmy się bliżej temu, jakie rozwiązania wykorzystuje się w celu zapewnienia instalacji PV odpowiedniej ochrony. Rozważając, jakie zabezpieczenia instalacji fotowoltaicznej są obligatoryjne , należy skupić się na zabezpieczeniach AC i DC. Ich rolę odgrywają najczęściej: ograniczniki przepięć , wyłączniki i bezpieczniki , rozłączniki . Za sprawą tego rodzaju urządzeń możliwe jest zapewnienie instalacji odpowiedniej ochrony: przeciwpożarowej , przeciwprzetężeniowej , przeciwprzepięciowej , odgromowej . Przeanalizujmy, w jaki sposób zadbać o ochronę instalacji PV w każdym z tych obszarów. Jak zabezpieczyć instalację fotowoltaiczną przed pożarem? Jednym z kluczowych obszarów, który trzeba uwzględnić, zastanawiając się, jakie zabezpieczenia do instalacji fotowoltaicznej wybrać, jest ochrona przeciwpożarowa. Jest to związane nie tylko z racjonalną ostrożnością, ale także wymogami prawnymi, które wynikają z rozporządzenia, jakie weszło w życie w 2020 roku. Zgodnie z nim, każdy projekt instalacji PV powyżej 6,5 kW musi zostać uzgodniony z rzeczoznawcą do spraw przeciwpożarowych . Jakie zabezpieczenia do fotowoltaiki stosuje się w celu zapewnienia jej ochrony przeciwpożarowej? Najważniejszym urządzeniem w tym kontekście jest wyłącznik przeciwpożarowy . Jego głównym zadaniem jest przerwanie obwodu DC w momencie wystąpienia pożaru lub awarii sieci. Dzięki zastosowaniu tego rozwiązania strażacy mogą podjąć interwencję gaśniczą bez narażania się na porażenie prądem. Oznacza to, że posiadająca zabezpieczenie przeciwpożarowe fotowoltaika staje się znacznie mniejszym zagrożeniem dla ratowników ze Straży Pożarnej. Ochrona przeciwprzetężeniowa – jakie zabezpieczenia instalacji fotowoltaicznej wybrać? Istotnym ryzykiem dla instalacji fotowoltaicznej jest występowanie zwarć i przeciążeń, zwanych zbiorczo przetężeniami. Sposób na zabezpieczenie systemu PV przed tego rodzaju niepożądanymi zjawiskami stanowi najczęściej zastosowanie wyłączników nadprądowych, a także bezpieczników z wkładką topikową . Co jednak istotne, w rzeczywistości tego rodzaju zabezpieczenia wykorzystuje się w przypadku instalacji zawierających więcej niż trzy łańcuchy paneli połączonych ze sobą równolegle. Z uwagi na to, zazwyczaj domowa fotowoltaika nie wymaga implementacji tego rodzaju zabezpieczeń. Jak zabezpieczyć instalację fotowoltaiczną przed przepięciami? Do zagrożeń, na które narażona jest instalacja PV, zaliczają się również przepięcia. Mianem przepięcia określa się zjawisko polegające na wzroście napięcia ponad maksymalną wartość napięcia danej instalacji. W celu zapewnienia fotowoltaice ochrony przeciwprzepięciowej wykorzystuje się urządzenia, zwane ogranicznikami przepięć SPD . Są one montowane zarówno po stronie AC, jak i DC, w bliskim sąsiedztwie zabezpieczanego obiektu. Fotowoltaika – jakie zabezpieczenia do ochrony odgromowej się stosuje? Innym istotnym obszarem, o który należy zadbać w przypadku fotowoltaiki, jest odpowiednia ochrona odgromowa. Ma ona na celu ochronę instalacji przed negatywnymi konsekwencjami działania prądów piorunowych. Zabezpieczenie systemu PV przed nimi wymaga stworzenia skutecznej zewnętrznej instalacji odgromowej, wewnętrznej ochrony przeciwprzepięciowej oraz instalacji wyrównania potencjałów . Funkcję zabezpieczeń odgromowych pełnią zazwyczaj tzw. zwody pionowe i poziome. Podsumowanie Kiedy rozważamy to, jakie zabezpieczenia do fotowoltaiki są potrzebne , musimy pamiętać o tym, że odpowiednia ochrona instalacji PV powinna być wieloobszarowa. W kontekście systemów PV należy zadbać m.in. o ochronę przeciwpożarową, przeciwprzetężeniową, przeciwprzepięciową oraz odgromową. Z uwagi na złożoność zagadnienia, jakim jest to, jak zabezpieczyć instalację fotowoltaiczną, warto powierzyć zaprojektowanie i montaż tego rodzaju systemu doświadczonym specjalistom. W Soltech Energy od lat świadczymy kompleksowe usługi fotowoltaiczne, realizując od A do Z przedsięwzięcia związane z tym obszarem m.in. dla Klientów indywidualnych, firm czy rolników. Profesjonalna wiedza i doświadczenie pozwalają nam tworzyć niezawodne, efektywne i bezpieczne instalacje PV. Interesuje Cię fachowe wsparcie z zakresu: fotowoltaika Poznań ? Zachęcamy do kontaktu!
Share by: